Citadel Rescue

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Epizod 3x20.jpg
Citadel Rescue
Tytuł oryginalny: Citadel Rescue
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 20
Scenariusz: Matt Michnovetz
Reżyseria: Steward Lee
Data premiery w USA: 11 marca 2011
Data premiery w Polsce: 9 czerwca 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Counterattack
Następny: Padawan Lost


Citadel Rescue (Ratunek z Cytadeli) to sześćdziesiąty czwarty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem dwudziesty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie sześćdziesiątym piątym odcinkiem serialu. Został wyemitowany w USA 11 marca 2011 na antenie Cartoon Network. W Polsce zadebiutował 9 czerwca tego samego roku.

Opis

Oryginalny

After their ship and only way off the planet is destroyed, Anakin and Obi-Wan must lead the escaped prisoners across Lola Sayu's perilous landscape as Plo Koon commands a task force of four cruisers and their fighters through the Separatist defenses in a daring rescue. Even Piell is ravaged by anooba tracking beasts, but before he dies, he passes on his Nexus Routes coordinates to Ahsoka. When the survivors return to Coruscant, Ahsoka knows half the intel, and refuses to disclose it to anyone but the Jedi Council, while Tarkin refuses to hand over his half to anyone other than the Supreme Chancellor.

Polski

Gdy ich statek i zarazem jedyna droga ucieczki z planety zostają zniszczone, Anakin i Obi-Wan muszą poprowadzić uciekinierów poprzez niebezpieczne tereny Loli Sayu. Plo Koon dowodzi siłami zadaniowymi złożonymi z czterech krążowników i ich myśliwców w śmiałym ratunku wiodącym poprzez obronę Separatystów. Even Piell zostaje pogryziony przez tropiące go anooby, ale przed śmiercią przekazuje Ahsoce swoją część koordynatów szlaku Nexus. Gdy ocaleni wracają na Coruscant, Ahsoka zna połowę danych i nie chce ujawnić ich nikomu innemu, jak tylko Radzie Jedi, podczas gdy Tarkin chce przekazać swoją część wyłącznie Wielkiemu Kanclerzowi.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Citadel Rescue
Trapped behind enemy lines!
Carrying secret information vital to
the Republic's war effort, Jedi Master
Even Piell and Captain Tarkin were taken
prisoner by the Separatists. An elite
strike team led by Obi-Wan Kenobi and
Anakin Skywalker landed on the planet
Lola Sayu and infiltrated the prison.

The team rescued Master Piell and Tarkin,
but they were pursued by the prison's evil
commandant, Osi Sobeck. During the escape,
their ship was destroyed. Now we find them
on the run, desperate to escape the trap
that is the Citadel...
Wersja polska
Wojny klonów
Ratunek z Cytadeli
Uwięzieni za liniami wroga!
Posiadający sekretne informacje kluczowe
dla wysiłków wojennych Republiki, 
mistrz Jedi Even Piell i kapitan Tarkin
zostali pojmani przez Separatystów.
Elitarna grupa uderzeniowa dowodzona przez
Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera
wylądowała na planecie Lola Sayu i 
zinfiltrowała więzienie. 

Drużyna uratowała mistrza Piella i
Tarkina, ale pościg za nimi rozpoczął 
zły dowódca więzienia, Osi Sobeck. Podczas
ucieczki ich statek został zniszczony. Teraz 
patrzymy jak uciekają, zdesperowani, by
uniknąć pułapki, jaką jest Cytadela...

"Without honor, victory is hollow."[1]

Jedi ustalają strategię działania.

Drużyna ratunkowa na Loli Sayu wędruje jaskiniami planety. Rex daje znak, że jest czysto. Na polecenie Obi-Wana Even Piell kontaktuje się z Radą Jedi. Lannik informuje Mace'a Windu, że ich okręt został zniszczony i nie mogą uciec z planety. Korun i Yoda odpowiadają, że Plo Koon jest już w drodze razem z kanonierkami. Wskazują im jednocześnie punkt zboru, znajdujący się na wyspie wśród rzeki lawy. Po zakończeniu rozmowy grupę atakują droidy-komandosi; Fives niszczy je detonatorem. Kenobi stwierdza, że z pewnością więcej jest w drodze. Na placu dookoła Cytadeli Osi Sobeck kontaktuje się z Dooku; Hrabia zarzuca mu, że unikał rozmowy. Phindianin odpowiada, że chciał go zaskoczyć dobrymi wieściami, a Sith odpiera, że takie wiadomości w istocie byłyby niespodzianką. Sobeck informuje go, że więźniowie nie zostali jeszcze pochwyceni, ale jego droidy już ich tropią. Dooku mówi, że ścigani posiadają informacje na temat sekretnego szlaku prowadzącego do światów Republiki i Separatystów, dzięki czemu pozwolą one na przeprowadzenie ataku na Coruscant. Strażnik zapewnia, że zdobędzie informacje, a zwierzchnik oznajmia, że jedynie jego szczerość trzyma go przy życiu.

Grupa dociera do urwiska, gdzie doganiają ją droidy-kraby. Anakin rozkazuje reszcie umocować linki w podłożu, a R2-D2 powstrzymywać wroga. Drużyna stopniowo schodzi w dół, a droidy bojowe towarzyszące astromechowi obiecują, że będą walczyć tak długo, jak tylko będzie się dało. Maszyny wkrótce zostają zniszczone, a przeciwnicy odcinają jedną z lin, co skutkuje upadkiem klonów. Drużyna ucieka do położonej niżej jaskini. Krążowniki Republiki lecą przed nadprzestrzeń. Plo Koon rozmawia przez hologram z innymi mistrzami i mówi Tiinowi, że będzie dowodził myśliwcami, które przełamią blokadę, a on sam poprowadzi kanonierki ku powierzchni. Iktotchi odpowiada, że ilość czasu, którą będzie mógł im kupić, zależy od tego, jak duże będą siły wroga. Adi Gallia dodaje, że jeśli grupy nie będzie w punkcie zboru na czas, trzeba będzie ją zostawić. Kel Dor zapewnia, że będą tam na pewno.

Tropiące anooby.

Zdenerwowany Sobeck rozkazuje droidom wypuścić anooby i użyć ich do wytropienia zbiegów. Grupa przemyka nad krawędzią rzeki lawy. Wilhuff Tarkin pyta się co będzie, jeśli Jedi nie przybędą na czas. Piell nakazuje mu iść dalej, aby nie musiał się tym martwić. Ahsoka pyta mistrza czemu Even musiał dzielić się informacjami z osobą taką jak kapitan. Młodzieniec odpowiada, że wedle Tarkina przedstawiciele zakonu powinni zostać zwolnieni z obowiązku dowodzenia w wojnie. Togrutanka stwierdza, że to niedorzeczne, ale Anakin twierdzi, że Jedi są strażnikami pokoju, a nie żołnierzami, a kodeks uniemożliwia im niekiedy osiągnięcie zwycięstwa. Kenobi wtrąca się, mówiąc, że to dość prosty punkt widzenia. Jego były padawan odpiera, że Wilhuff jest dobrym kapitanem. Ich rozmowę przerywa odległe wycie zwierząt, a Piell domyśla się, że wkrótce czeka ich spotkanie z nimi. Na orbicie, na pokładzie krążownika K2-B4 przekazuje Osiemu wieści o przybyciu dodatkowych sił. Phindianin ostrzega ją, że Republika z pewnością spróbuje przeprowadzić drugą misję ratunkową.

Anakin ostrzega Tarkina, że kłócenie się z Piellem jest niemądre, bo nie służy to rozwojowi kariery. Mężczyzna odpowiada, że jest wierny swoim wartościom bez względu na wszystko. Dodaje też, że stał się ulubieńcem kanclerza i on go wspiera. Skywalker mówi, że również dobrze zna Palpatine'a. Obi-Wan ponagla ich, mówiąc, że muszą zdążyć na czas. W powietrzu znów rozlega się wycie anoob, grupa decyduje więc, że trzeba będzie się nimi zająć. Tano proponuje użycie systemu jaskiń, aby zaskoczyć zwierzęta. Na sugestię Lannika, Skywalker i Kenobi zobowiązują się odwrócić ich uwagę, a reszta idzie za Evenem. Anooby łapią trop i dobiegają do rycerzy, którzy podejmują z nimi walkę. Do pojedynku dołączają roboty na STAP-ach. Grupę Piella atakują natomiast droidy-kraby; po unicestwieniu kilku z nich Lannik decyduje, że razem z Ahsoką sam je powstrzyma i każe reszcie odejść. Walka w obu grupach trwa nadal, lecz po pewnym czasie jedna z anoob dopada Evena i gryzie go, zadając śmiertelne rany. Padawanka przegania zwierzę i chce sprowadzić pomoc, lecz mistrz prosi ją, by została i wysłuchała jego połowy informacji. Dziewczyna proponuje, by zrobili to Anakin lub Obi-Wan, lecz mężczyzna nalega. Togrutanka wyznaje, że skłamała i nikt jej nie przydzielił do misji, lecz Piell odpowiada, że to nie jest istotne, ponieważ jest ona w tej chwili najważniejszą uczestniczką misji. Poleca jej również, aby jego informację przekazała wyłącznie Radzie Jedi.

Even Piell przekazuje Ahsoce informacje na moment przed śmiercią.

Droid bojowy przekazuje Sobeckowi wieść o wytropieniu więźniów na północnym brzegu. Nadzorca zabiera ze sobą drużynę robotów na STAP-ach, mówiąc, że zajmie się uciekinierami osobiście. Grupa Anakina i Obi-Wana pokonuje wrogów, ale Tarkin stwierdza, że więcej jest w drodze. Kenobi zauważa Tano niosącą ciało Lannika. Dziewczyna mówi im, że mistrz zmarł honorowo, oraz że ma jego informacje. Drużyna zbiera się nad urwiskiem, a Obi-Wan mówi, że mają tylko chwilę, by uczcić pamięć Evena, ponieważ chciałby on, by dokończyli misję. Rycerze podnoszą Mocą owinięte w całun ciało i opuszczają je do rzeki lawy. Krążowniki Jedi docierają na Lolę Sayu. Dowodzący myśliwcami Tiin mówi, że nie było takich bitew od czasów Starej Republiki. Plo Koon życzy mu powodzenia.

Uciekinierzy docierają do punktu zboru i mocują linki tak, aby móc przejść na wyspę. Na miejsce przybywa Osi, a w kosmosie rozpoczyna się bitwa. Saesee mówi, że jest zbyt wiele droidów i potrzeba mu więcej czasu, ale Koon odpowiada, że go nie mają. Kenobi i Skywalker strącają przeciwników ze STAP-ów, a Artoo wytwarza zasłonę dymną, przez co Sobeck traci uciekinierów z oczu. Jeden z klonów strąca go ze STAP-a, a Wilhuff przygotowuje się do zabicia go z blastera, lecz pudłuje. Phindianin chwyta go i chce wrzucić do lawy, krzycząc, że jeśli nie może mieć informacji, to umrze ona razem z kapitanem. Tano zabija Sobecka, przebijając jego plecy mieczem. Tarkin dziękuje jej za ratunek i mówi Anakinowi, że dobrze wytrenował swoją padawnkę. Na miejsce przybywają kanonierki Plo Koona i wkrótce uciekają przed goniącymi ich droidami-krabami. Kel Dor nakazuje admirałowi Coburnowi przygotować się do odlotu i po chwili krążowniki skaczą w nadprzestrzeń.

Konflikt interesów Ahsoki i Tarkina.

Grupa dociera do Świątyni Jedi na Coruscant. Yoda wyraża ubolewanie z powodu śmierci Piella i dodaje, że nadszedł czas, aby odcyfrować obie połowy informacji. Wilhuff odpowiada jednak, że kanclerz rozkazał mu dostarczyć wieści bezpośrednio do niego, a Ahsoka chce je przekazać wyłącznie Radzie. Yoda mówi, że spotka się osobiście z Palpatine'em i wspólnie zadecydują co zrobić w takiej sytuacji. Anakin pyta Koona czy przydzielił Tano do misji, a ten po chwili zastanowienia odpowiada, że najwidoczniej tak. Mistrz odchodzi z Togrutanką. Tarkin gratuluje Sywalkerowi dobrze wykonanej roboty i obiecuje poinformować kanclerza o jego sukcesie, po czym oddala się. Kenobi wyznaje byłemu uczniowi, że nie jest pewny co myśleć o jego nowym znajomym. Młodzieniec odpowiada, że potrzeba więcej ludzi takich jak on, bo w czasie wojny należy robić wszystko, by zwyciężyć. Mistrz mówi, że wojna często zmienia punkt widzenia, a takie postępowanie może spowodować utratę honoru.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Przypisy

  1. "Bez honoru zwycięstwo jest puste."

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Citadel Rescue.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Ambush - 2: Rising Malevolence - 3: Shadow of Malevolence - 4: Destroy Malevolence - 5: Rookies
6: Downfall of a Droid - 7: Duel of the Droids - 8: Bombad Jedi - 9: Cloak of Darkness - 10: Lair of Grievous
11: Dooku Captured - 12: The Gungan General - 13: Jedi Crash - 14: Defenders of Peace - 15: Trespass
16: The Hidden Enemy - 17: Blue Shadow Virus - 18: Mystery of a Thousand Moons - 19: Storm Over Ryloth
20: Innocents of Ryloth - 21: Liberty on Ryloth - 22: Hostage Crisis

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Holocron Heist - 24: Cargo of Doom - 25: Children of the Force - 26: Senate Spy
27: Landing at Point Rain - 28: Weapons Factory - 29: Legacy of Terror - 30: Brain Invaders - 31: Grievous Intrigue
32: The Deserter - 33: Lightsaber Lost - 34: The Mandalore Plot - 35: Voyage of Temptation - 36: Duchess of Mandalore
37: Senate Murders - 38: Cat and Mouse - 39: Bounty Hunters - 40: The Zillo Beast - 41: The Zillo Beast Strikes Back
42: Death Trap - 43: R2 Come Home - 44: Lethal Thrackdown


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Clone Cadets - 46: ARC Troopers - 47: Supply Lines - 48: Sphere of Influence
49: Corruption - 50: The Academy - 51: Assassin - 52: Evil Plans - 53: Hunt for Ziro - 54: Heroes on Both Sides
55: Pursuit of Peace - 56: Nightsisters - 57: Monster - 58: Witches of the Mist - 59: Overlords - 60: Altar of Mortis
61: Ghosts of Mortis - 62: The Citadel - 63: Counterattack - 64: Citadel Rescue - 65: Padawan Lost - 66: Wookiee Hunt


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Water War - 68: Gungan Attack - 69: Prisoners - 70: Shadow Warrior - 71: Mercy Mission
72: Nomad Droids - 73: Darkness on Umbara - 74: The General - 75: Plan of Dissent - 76: Carnage of Krell - 77: Kidnapped
78: Slaves of the Republic - 79: Escape from Kadavo - 80: A Friend in Need - 81: Deception - 82: Friends and Enemies
83: The Box - 84: Crisis on Naboo - 85: Massacre - 86: Bounty - 87: Brothers - 88: Revenge


Sezon piąty: 89: Revival - 90: A War on Two Fronts - 91: Front Runners - 92: The Soft War - 93: Tipping Points
94: The Gathering - 95: A Test of Strength - 96: Bound for Rescue - 97: A Necessary Bond - 98: Secret Weapons
99: A Sunny Day in the Void - 100: Missing in Action - 101: Point of No Return - 102: Eminence - 103: Shades of Reason
104: The Lawless - 105: Sabotage - 106: The Jedi Who Knew Too Much - 107: To Catch a Jedi - 108: The Wrong Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: The Unknown - 110: Conspiracy - 111: Fugitive - 112: Orders - 113: An Old Friend
114: The Rise of Clovis - 115: Crisis at the Heart - 116: The Disappeared, Part I - 117: The Disappeared, Part II
118: The Lost One - 119: Voices - 120: Destiny - 121: Sacrifice


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: The Bad Batch - 127: A Distant Echo - 128: On the Wings of Keeradaks
129: Unfinished Business - 130: Gone with a Trace - 131: Deal No Deal - 132: Dangerous Debt - 133: Together Again
134: Old Friends Not Forgotten - 135: The Phantom Apprentice - 136: Shattered - 137: Victory and Death
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch Out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: Star Wars The Clone Wars