Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Gwiezdny Niszczyciel typu Sovereign

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwiezdny Niszczyciel typu Sovereign nad Byss

Gwiezdny Niszczyciel typu Sovereign to jeden z typów imperialnych superniszczycieli - potężnie uzbrojony i opancerzony okręt wojenny wykorzystywany najczęściej do projekcji przytłaczającej siły lub jako jednostka dowodzenia. Zaplanowano budowę czterech jednostek tego typu, miały one służyć jako ogniwo pośrednie między typem Super, a Eclipse.

Historia

Krótko po swoim odrodzeniu, imperator Palpatine przystąpił do odbudowywania Marynarki Imperialnej z tego, co zostało jeszcze pod kontrolą lojalnych mu sił. Trzonem tej nowej armii miały być nowego typu niszczyciele - piętnastokilometrowej długości okręty zaprojektowane jako słabsze wersje superniszczyciela typu Eclipse, będącego nową flagową jednostką Palpatine'a.

Konstrukcja i wyposażenie

Podobnie jak jego większy kuzyn, Sovereign wyposażony został w superlaser zdolny wyrządzać poważne szkody planetom, oraz w generatory pola grawitacyjnego, których zadaniem jest nie dopuścić do ucieczki wrogich jednostek w nadprzestrzeń. Pomimo posiadania imponującego zestawu artylerii, nowy okręt nie jest jednak dużo silniejszy od "zwykłych" superniszczycieli - a z pewnością jest znacznie droższy i bardziej skomplikowany w konstrukcji. Początkowo zamierzano wybudować cztery jednostki tego typu, jednak po śmierci imperatora plany te zostały odwołane, a fundusze przeniesiono na konstrukcję okrętów nieco słabszych, ale bardziej przydatnych jako narzędzia bojowe.

Spis jednostek

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!