Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Pancerz typu Katarn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Budowa pancerza typu Katarn

Pancerz typu Katarn był zbroją używaną przez komandosów Republiki podczas wojen klonów. Nazwę tę otrzymał od katarna - drapieżnego zwierzęcia z planety Kashyyyk. Ważył 20 kilogramów i kosztował do 10 000 kredytów na czarnym rynku.

Pancerz ten zapewniał lepszą ochronę niż zwyczajna zbroja żołnierzy-klonów. Pancerz Katarn miał inaczej zbudowane płytki o nowych właściwościach chemicznych - każda płytka wytwarzała własne pole ochronne. Zbroja została również przystosowana do łatwego aplikowania płynu bacta znajdującego się w przenośnych pojemnikach. Wielu komandosów ulepszało swoje pancerze.

Historia

Pancerz Katarn II typu, wyprodukowany około czterech miesięcy po bitwie o Geonosis, został uodporniony na działanie verpińskich karabinów rozpryskowych i broni elektromagnetycznej. Przy wprowadzaniu tych usprawnień kierowano się zaleceniami drużyny Omega po ich misji na Qiilurze.

Pancerz Katarn III typu, wszedł do użycia około 10 miesięcy po bitwie o Geonosis, zawierał więcej ulepszeń, m.in był odporny na strzały z pistoletów blasterowych oraz lekkich dział artyleryjskich. Od tamtej pory dostępna była również matowo-czarna zbroja do cichych zadań.

Istniało wiele odmian pancerza dla danego typu misji. Pancerz ADSD został zaprojektowany, by działać w próżni kosmicznej oraz pod wodą, dzięki w pełni szczelnemu skafandrowi z dużym zapasem tlenu. Pancerz do zadań nocnych zawierał specjalny stop metalu, który zapobiegał wykrycie przez czujniki i sprawiał, że właściciel był niemal niewidoczny gołym okiem.

Źródła