Atmosferyczny pojazd repulsorowy Storm IV

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Storm IV)
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Storm IV
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Atmosferyczny pojazd repulsorowy Storm IV
Producent: Bespin Motors
Rodzaj: Chmurny wóz
Specyfikacja techniczna
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 1500 km/h
Uzbrojenie: 2 działka blasterowe
Różne
Załoga:Atmosferyczny pojazd repulsorowy Storm IV to dwukadłubowy chmurny wóz wyprodukowany przez Bespin Motors, wykorzystywany m. in. przez siły porządkowe na Bespinie.

Konstrukcja

Pojazd składa się z dwóch kokpitów połączonych blokiem silnika. W lewej kapsule zasiada pilot, który steruje całą maszyną mając jednocześnie dostęp do systemów łączności i nawigacji. Prawą kapsułę zajmuje strzelec, kontrolujący uzbrojenie, które stanowią dwa działka blasterowe o niewielkiej mocy. Uzbrojenie ma konstrukcję modułową, co umożliwia jego szybką wymianę, ale fabryczny generator ma zbyt małą moc, by zapewnić dopływ energii niezbędny dla cięższej broni. Niemniej niektórzy mechanicy zdołali (dzięki wymianie fabrycznego zestawu sensorów na zminiaturyzowane urządzenia firmy Fabritech) wygospodarować dość miejsca na większy generator, a co za tym idzie - montaż działek laserowych. Ponieważ Storm IV, podobnie jak inne chmurne wozy, został zaprojektowany do lotów w atmosferze, kabiny nie zostały wyposażone w pełen system podtrzymywania życia. W kabinach wytwarzane jest jednak ciśnienie wystarczające do wykonywania lotów na dużych wysokościach, a nawet osiągnięcia niskiej orbity. Główny system napędowy stanowi mały, lecz potężny silnik jonowy, dający prędkość do 1500 km/h. Pomocniczy napęd repulsorowy umożliwia osiągnięcie jeszcze większej prędkości, a także stanowi wsparcie przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych manewrów. Oba silniki są chłodzone powietrzem atmosferycznym.

Przeznaczenie

Pierwotnie zastosowany na Bespinie służył przede wszystkim jako pojazd policyjny, i takie głównie zadania pełnił. Piloci Skrzydlatej Straży używali go do witania i eskortowania przybywających statków, badania wszelkich incydentów, inspekcji kolonii górniczych oraz obrony Miasta w Chmurach. Cywilna wersja służyła turystom jako środek lokomocji oraz do podziwiania pięknych widoków (jak np. barwnych formacji gazowych), z których Bespin słynie.

Źródła