Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Tarcze cząsteczkowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tarcze cząsteczkowe (ang. particle shields lub particle shielding) to rodzaj tarcz ochronnych. Swoim działaniem uzupełniały one tarcze energetyczne, gdyż chroniły przed efektami zderzenia statku z innymi obiektami i chroniły przed broniami jonowymi.

Charakterystyka

Tarcze cząsteczkowe były w zasadzie osprzętem niezbędnym dla każdego statku, gdyż chroniły one nie tylko przed kolizjami z innymi statkami, ale również przed zderzeniami z mikrometeorytami i kosmicznymi śmieciami, które biorąc pod uwagę realia prędkości w kosmosie, mogły posiadać olbrzymią energię kinetyczną. Działanie tarcz cząsteczkowych było oczywiście ograniczone, ale ich silniejsze modele mogły wytrzymać trafienie z pocisku rakietowego, czy torpedy protonowej.

Tarcze cząsteczkowe były również niekiedy używane jako dodatek do tarcz planetarnych, dzięki czemu taka tarcza uniemożliwiała zarówno przeprowadzenie bombardowania orbitalnego przy pomocy turbolaserów, ale również przy pomocy pocisków i chroniła przed próbami desantu.

Ciekawostki

  • Żadne źródło pisane nie podaje jednoznacznie, czy tarcze cząsteczkowe były w stanie zatrzymać strzały z broni jonowej. W grze X-Wing Alliance konieczne jest pozbawienie wrogiego statku osłon zanim broń jonowa będzie w stanie działać. Gra nie rozróżnia jednak tarcz ochronnych na tarcze energetyczne i cząsteczkowe. Skoro jednak w źródłach jest podane jednoznacznie, że tarcze energetyczne nie mogły chronić pojazdów przed bronią jonową, to w takim wypadku taką ochronę musiały zapewniać tarcze cząsteczkowe. Również logiczne rozumowanie wymaga, aby tarcze cząsteczkowe były w stanie zatrzymać strzał jonowy, a to z dwóch powodów: po pierwsze, The Complete Star Wars Encyclopedia dosłownie podaje, że tarcze cząsteczkowe chroniły przed wszelkim rodzajem materii, a strzał jonowy to strumień elektronów; po drugie, gdyby strzał jonowy był zdolny stopniowo wyłączać wrogi statek, omijając wszelkie osłony, to broń ta byłaby znacznie bardziej rozpowszechniona w galaktyce aniżeli działko blasterowe, a tak przecież nie jest.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!