Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Forum:Ograniczenia w tworzeniu nowych artykułów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Ograniczenia w tworzeniu nowych artykułówProponuję ograniczyć pewne prawa, zakazać lub dodać odpowiedni punkt w Pomoc o zaprzestaniu tworzeniu zalążków stron. Dlaczego, ono dlatego, że wiele osób tworzy zalążki i dalej ich nie rozwija, co moim zdaniem obniża poziom jakości artykułów na Ossusie. Tyczyło by się to małych i (opcjonalnie) średnich haseł, gdyż takie przeważnie są hasłami dotyczącymi postaci czy wydarzeń epizodycznych. A takie hasła zawierają małą dawkę informacji, więc niech dana osoba co tworzy artykuł, skończy go za pierwszym razem. - Adakus 18:38, 3 maj 2011 (CEST)

A co z takimi artykułami, jak ten o Ysannie Isard gdzie jest tylko obszerny infobox? Co z artykułami w takiej formie? też ich nie robić? Dobre pytanie czy brak artykułu sam w sobie o takiej postaci nie jest większą wadą po 5 latach istnienia strony. Pozdrawiam. Piett 18:51, 3 maj 2011 (CEST)
Wtedy musimy sobie zdać pytanie, czy chcemy tworzyć bibliotekę skupiającą się na jakości artykułów (co jest podobno dewizą Ossusa), czy ich ilości. Bo zalążków można stworzyć mnóstwo, a dobrych artykułów już niestety mniej. Dlatego zaproponowałem w tej chwili, by zaprzestać tworzeniu takich stron. Adakus 19:01, 3 maj 2011 (CEST)
Poruszyłeś bardzo ważny temat, Adakusie :) Otóż rozmawiając w kręgu władz Biblioteki poruszyliśmy kwestię zalążków. Również wśród nas padły propozycje by je stanowczo tępić, a zacząć stawiać tylko na jakość. Większość jednak odrzuciła ten pomysł, gdyż uznała, że zalążki to doskonały zaczątek do pracy nad danym artykułem. Ustaliliśmy, że stuby pomagają niektórym użytkownikom zacząć pracę, a nawet jeśli tak nie jest, zawierają jako takie informacje o przedstawianych postaciach, wydarzeniach, statkach itp. Mimo iż Wasze słowa panowie są prawdą, że zalążki są w większości olewane przez ich twórców, pozostaniemy przy zachowywaniu ich, gdyż usuwanie takich materiałów mogłoby zniechęcić użytkowników do współpracy z nami. Takie było nasze stanowisko, teraz gdy dyskusja rozgorzała na forum publicznym, może się coś zmienić, lecz szczerze w to wątpię i tego nie popieram. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:31, 3 maj 2011 (CEST)
Sądzę, jednak że można to zmienić. Wystarczy, ze każdy nowy artykuł, typu zalążka, będzie poddawany okresowi próbnemu, powiedzmy 30 dni. Archiwista w tym czasie pracuje nad artykułem i stara się go napisać najlepiej jak potrafi, wykorzystując najwięcej dostępnych źródeł. Jedi i Strażnicy doglądają i radzą co można poprawić w danym artykule. Tworzy się nowy szablon i nową kategorię dla wyróżnienia takich artykułów i sprawa załatwiona. Ci co podołają, piszą dalej, ci co nie, to trudno, biblioteka przynajmniej nie "bogaci się" o mierne hasła, które będą kasowane. Dotyczyło by to oczywiście każdego nowego użytkownika, który zaczął tworzyć hasła. I jeszcze jedno, powiedzmy że nowy archiwista stworzył artykuł, który nie spełnia wszystkich wymogów dołączenia go do zasobów biblioteki, ale w jakimś stopniu artykuł jest dobry, ale niedopracowany, wtedy administracja decyduje czy go dodać czy skasować.- Adakus 23:23, 3 maj 2011 (CEST)
Nie sądzę żeby taki scenariusz się sprawdził bo dobrze wiemy jak jest z aktywnością na Ossusie. Takie hasła byłyby po prostu kasowane po tych 30 dniach... Niestety zalążki są konieczne, nawet na Wookiee jest ich pełno. Co do drugiej koncepcji to jeśli w haśle coś nie gra dodaje się odpowiednie szablony, a w skrajnych przypadkach szablon sdu, który skutkuje usunięciem hasła. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:03, 4 maj 2011 (CEST)
Od siebie mogę dodać tyle: mogę stać się nieco bardziej aktywny i zabierać się za te dostrzeżone zalążki, do których mam jakieś źródła. Aby zmniejszyć procent porzucanych stubów. signjedi.png Kasa Dyskusja  13:59, 4 maj 2011 (CEST)
Pomogę Ci dostrzec: proszę ;* Hahah :D --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:03, 4 maj 2011 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!