Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Forum:Ograniczenia w tworzeniu nowych artykułów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja ArchiwistaRevan (dyskusja | edycje) z dnia 20:52, 27 maj 2011

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń > Ograniczenia w tworzeniu nowych artykułówProponuję ograniczyć pewne prawa, zakazać lub dodać odpowiedni punkt w Pomoc o zaprzestaniu tworzeniu zalążków stron. Dlaczego, ono dlatego, że wiele osób tworzy zalążki i dalej ich nie rozwija, co moim zdaniem obniża poziom jakości artykułów na Ossusie. Tyczyło by się to małych i (opcjonalnie) średnich haseł, gdyż takie przeważnie są hasłami dotyczącymi postaci czy wydarzeń epizodycznych. A takie hasła zawierają małą dawkę informacji, więc niech dana osoba co tworzy artykuł, skończy go za pierwszym razem. - Adakus 18:38, 3 maj 2011 (CEST)

A co z takimi artykułami, jak ten o Ysannie Isard gdzie jest tylko obszerny infobox? Co z artykułami w takiej formie? też ich nie robić? Dobre pytanie czy brak artykułu sam w sobie o takiej postaci nie jest większą wadą po 5 latach istnienia strony. Pozdrawiam. Piett 18:51, 3 maj 2011 (CEST)
Wtedy musimy sobie zdać pytanie, czy chcemy tworzyć bibliotekę skupiającą się na jakości artykułów (co jest podobno dewizą Ossusa), czy ich ilości. Bo zalążków można stworzyć mnóstwo, a dobrych artykułów już niestety mniej. Dlatego zaproponowałem w tej chwili, by zaprzestać tworzeniu takich stron. Adakus 19:01, 3 maj 2011 (CEST)
Poruszyłeś bardzo ważny temat, Adakusie :) Otóż rozmawiając w kręgu władz Biblioteki poruszyliśmy kwestię zalążków. Również wśród nas padły propozycje by je stanowczo tępić, a zacząć stawiać tylko na jakość. Większość jednak odrzuciła ten pomysł, gdyż uznała, że zalążki to doskonały zaczątek do pracy nad danym artykułem. Ustaliliśmy, że stuby pomagają niektórym użytkownikom zacząć pracę, a nawet jeśli tak nie jest, zawierają jako takie informacje o przedstawianych postaciach, wydarzeniach, statkach itp. Mimo iż Wasze słowa panowie są prawdą, że zalążki są w większości olewane przez ich twórców, pozostaniemy przy zachowywaniu ich, gdyż usuwanie takich materiałów mogłoby zniechęcić użytkowników do współpracy z nami. Takie było nasze stanowisko, teraz gdy dyskusja rozgorzała na forum publicznym, może się coś zmienić, lecz szczerze w to wątpię i tego nie popieram. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:31, 3 maj 2011 (CEST)
Sądzę, jednak że można to zmienić. Wystarczy, ze każdy nowy artykuł, typu zalążka, będzie poddawany okresowi próbnemu, powiedzmy 30 dni. Archiwista w tym czasie pracuje nad artykułem i stara się go napisać najlepiej jak potrafi, wykorzystując najwięcej dostępnych źródeł. Jedi i Strażnicy doglądają i radzą co można poprawić w danym artykule. Tworzy się nowy szablon i nową kategorię dla wyróżnienia takich artykułów i sprawa załatwiona. Ci co podołają, piszą dalej, ci co nie, to trudno, biblioteka przynajmniej nie "bogaci się" o mierne hasła, które będą kasowane. Dotyczyło by to oczywiście każdego nowego użytkownika, który zaczął tworzyć hasła. I jeszcze jedno, powiedzmy że nowy archiwista stworzył artykuł, który nie spełnia wszystkich wymogów dołączenia go do zasobów biblioteki, ale w jakimś stopniu artykuł jest dobry, ale niedopracowany, wtedy administracja decyduje czy go dodać czy skasować.- Adakus 23:23, 3 maj 2011 (CEST)
Nie sądzę żeby taki scenariusz się sprawdził bo dobrze wiemy jak jest z aktywnością na Ossusie. Takie hasła byłyby po prostu kasowane po tych 30 dniach... Niestety zalążki są konieczne, nawet na Wookiee jest ich pełno. Co do drugiej koncepcji to jeśli w haśle coś nie gra dodaje się odpowiednie szablony, a w skrajnych przypadkach szablon sdu, który skutkuje usunięciem hasła. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:03, 4 maj 2011 (CEST)
Od siebie mogę dodać tyle: mogę stać się nieco bardziej aktywny i zabierać się za te dostrzeżone zalążki, do których mam jakieś źródła. Aby zmniejszyć procent porzucanych stubów. signjedi.png Kasa Dyskusja  13:59, 4 maj 2011 (CEST)
Pomogę Ci dostrzec: proszę ;* Hahah :D --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:03, 4 maj 2011 (CEST)
Witam. Zauważyłem waszą dyskusję. Według mnie najlepiej by było gdyby władze Biblioteki stworzyły stronę poświęconą zalążkowi artykułu. Opisano by tam dopuszczalne minimalne normy zalążka oraz ustalono, że np. po 10 dniach Jedi lub Strażnik wysyła powiadomienie do autora zalążka o braku aktywności i ostrzeżeniem, że dany artykuł może zostać skasowany. Uważam też, że najwięcej takich stron tworzą użytkownicy, którzy dopiero co się zajerestrowani. W tej kwestii zgadzam się z Melethronem, niszcząc zalążki (bez powiadomień), nawet po tzw. okresie próbnym, zniechęcamy do tworzenia nowych artykułów. Przez to sami zmniejszamy jakość kasując hasła, które aktualnie nie są dobre, ale kiedyś mogą być. Oczywiście musi to być uregulowane. Mam nadzieję, że jakoś rozwiążemy ten problem.--ArchiwistaRevan 20:52, 27 maj 2011 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!