Huttowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Sali (dyskusja | edycje) z dnia 21:50, 10 gru 2006

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hutt

Huttowie to ogromne brzuchonogie istoty przypominające ślimaki. Pochodzą z planety Nal Hutta.

Każda istota tej rasy ma grube tłuste ciało z mięsistym ogonem i małymi rączkami. Podobnie jak morskie ssaki mogą zamykać swoje nozdrza, a duże płuca pozwalają im na wielogodzinne przebywanie pod wodą. Właściwie nie mają szkieletów, jeżeli nie liczyć chrząstek i membran utrzymujących masywne głowy w pionie. Mają wyjątkowo twardą skórę, zdolną do ochrony przed wysoką temperaturą, czy środków chemicznych. Huttowie wydalają przez skórę pot i śluz, dzięki któremu ich skóra jest śliska i mokra. Istoty rodzą się jako obojnaki, i posiadają narządy rozrodcze zarówno męskie jak i żeńskie. Są żyworodne, a za każdym razem rodzą tylko jedno młode, które na początku jest ślepe i małe. Przebywają przy matce lub w jej torbie przez okres około 50 lat. Kiedy opuszczają matkę, dorównują inteligencją 10 letniemu dziecku rasy ludzkiej. Dopiero podczas dorastania nabierają inteligencji, masy i coraz większych rozmiarów. Huttowie cieszą się wśród istot swojej rasy znaczniejszym poważaniem, im są więksi i masywniejsi.

Huttowie zaliczają się do istot najbardziej długowiecznych z galaktyki.Mogą żyć nawet 1000 lat, a ich waga może sięgnąć 1,5 tony. Ze względu na to, iż żyją tak długo, rzadko się rozmnażają. Huttowie uważają się za istoty najinteligentniejsze w galaktyce. Są także odporni na moc jedi, oraz są mistrzami przekonywania do swoich racji.

Religia

Zanim osiedlili się na Nal Hutta, mieszkali na planecie Varl.Planeta posiadała 2 słońca, którym Huttowie składali im hołd i uważali je za bóstwa. Jednak jedno ze słońc zwane Evoną, zostało wciągnięte w głąb czarnej dziury, a drugie zwane Ardosem przeistoczyło się w białego karła. Następnie kawałki słońca zaczęły razić powierzchnię Varl. Huttowie jednak ocaleli i zaczęli wierzyć, iż są ważniejsi od swoich bóstw.

System rządzenia

Planetą Nal Hutta rządzi rada starszych, składająca się z najstarszych członków klanów sędziwych. Klany są rodzinami , których przodkowie urodzili się na Varlu. Na obrady starszych nie jest wpuszczany nikt oprócz Huttów. Decyzje rady wpływają na wszystkich huttów.
Jabba

Życie codzienne

W życiu codziennym Huttowie starają się robić wszystko, co mogą, by tylko klan rósł w siłę, a jego skarbiec bogacił się o kolejne kredyty. Fortuny klanowe przechodzą z pokolenia na pokolenie. Pozwala to huttom kontrolować znaczną część złóż cennych surowców i minerałów. Klany kierują tez organizacjami przestępczymi zwanymi Kajidicami. Zasięg władzy tych organizacji sięga nierzadko na całą galaktykę. Na ogół Huttowie nie są dobrymi wynalazcami ani konstruktorami. Najczęściej są pośrednikami i dostawcami w handlu. Jednak wolą działać cicho i dyskretnie.