Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Mózg Świata

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Kwazi93 (dyskusja | edycje) z dnia 23:04, 4 sty 2018

(różn.) ←Starsza wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mózg Świata to specjalnie wyhodowany dhuryam, który był odpowiedzialny za przemianę planety Coruscant w pradawną ojczyznę Yuuzhan, Yuuzhan'tar.

Historia

W 27 ABY istniało 12 dhuryamów, które hodowane były przez Yuuzhan podczas ich inwazji na galaktykę. Jeden z nich miał stać się Mózgiem Świata (pazhkic Yuuzhan'tar al'tirrna) zdobytej przez najeźdźców planety Coruscant, przemianowanej na Yuuzhan'tar. Jego zadaniem miało być kontrolowanie tysięcy biologicznych procesów, które przekształciłyby podbitą stolicę galaktyki na wzór pradawnej, zaginionej ojczyzny Yuuzhan. Jako że rolę tą mógł spełnić tylko najsilniejszy i najsprawniejszy dhuryam, musiał zostać wybrany w specjalnym procesie zwanym tizo'pil Yun'tchilat. Na statku kosmicznym przewożącym dhuryamy znajdował się jednak Jacen Solo, który wywołał bunt niewolników, w trakcie którego zabił jedenaście tych stworzeń – a więc jednocześnie wybrał dhuryama, który miał się stać po dotarciu na Coruscant koordynatorem tego świata.

Dhuryam ten zawarł z Jacenem Solo swoiste przymierze, można chyba nawet użyć słowa "przyjaźń", choć nie do końca oddaje ono istotę ich relacji. W szkółce dhuryamów na nasionostatku Yuuzhan młody Solo próbował go wręcz zabić. Jednak mimo to, w trakcie wydarzeń znanych jako starcie w Studni Mózgu Świata, Jacen ponownie nawiązał z nim nić porozumienia, namawiając, by ten dokonywał "drobnych" modyfikacji Yuuzhan'tara nie idących po myśli mistrzów przemian, takich jak np. epidemia niegroźnej, ale uciążliwej grzybicy, dotykającej tylko Yuuzhan przebywających na zvongizowanym Coruscant. Miało to w zamyśle Jacena nauczyć Yuuzhan sztuki kompromisu.

Jednak sposób, w jaki za pomocą bioinżynierii Mózg Świata został wyhodowany, zmuszał dhuryama do słuchania poleceń Shimmry, najwyższego lorda Yuuzhan Vongów. W trakcie drugiej bitwy o Coruscant, Shimmra rozkazał mu zniszczyć powierzchnię planety. Mózg Świata stoczył wtedy wewnętrzną walkę sam ze sobą, z jednej strony nie mogąc się pogodzić z tym, że niszczy to co sam stworzył, z drugiej zaś, mimo swej niewątpliwej inteligencji, nie umiał nie wykonywać poleceń. Jednak nie umiał się pogodzić z myślą, że poradził by sobie lepiej, ignorując zalecenia najwyższego lorda. W zasadzie ten wewnętrzny konflikt stał się jedną z ważniejszych przyczyn upadku Shimmry i Yuuzhan Vongów, gdyż mieli przeciwko sobie nawet ukształtowany przez siebie świat. Mózg Świata poprosił Jacena o ratunek i otrzymał tę pomoc, dzięki czemu ich "przyjaźń" została przypieczętowana, a lord Shimmra pokonany.

Po zakończeniu działań wojennych i wygranej Sojuszu Galaktycznego, Mózg Świata pozostał na Coruscant.

Podczas drugiej insurekcji koreliańskiej, Jacen Solo stał się przywódcą Straży Sojuszu Galaktycznego. Gdy przybył na Coruscant, wykorzystał dhuryama do wytropienia i złapania koreliańskich buntowników znajdujących się na planecie. Gdy w stolicy Galaktyki wylądowała Alema Rar, pragnąca zemścić się na rodzinie Solo, podążyła za Jacenem do Mózgu Świata. Pragnąc go zabić, strzeliła w niego zatrutą strzałką, jednak Lumiya (Mroczna Lady Sithów, nauczycielka młodzieńca) w porę odepchnęła Jacena. Strzała ugodziła dhuryama, który zaczął umierać. Mimo tego, że Solo i Lumiya próbowały go ocalić, Mózg Świata poddał się działaniom toksyn i zginął.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!