Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Moldy Crow/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Moldy Crow.

Moldy Crow (Spleśniały Gawron) to lekki statek kosmiczny należący do Kyle'a Katarna.

Dane techniczne i wyposażenie

Crow to lekki frachtowiec kurierski typu HWK-290. Jego długość wynosi niecałe 30 metrów, zaś główne uzbrojenie to działo laserowe umieszczone w obrotowej wieżyczce pod kadłubem.

Historia

Około roku 1 BBY Crow znajdował się w posiadaniu Rebeliantów, gdzie służył jako jednostka kurierska. Rozlatujący się statek został przydzielony Katarnowi jako środek transportu w misji, która miała na celu uzyskanie planów Gwiazdy Śmierci z planety Danuta.

Po udanym zakończeniu misji, Kyle i Jan wykorzystywali tę jednostkę do sabotowania działań Imperium mających na celu wprowadzenie do produkcji nowego rodzaju droida bojowego. Crow służył im jako transport na takie planety, jak Fest czy Nar Shaddaa.

Kiedy kilka lat później Kyle udał się na poszukiwania prawdy o swoim ojcu, co ostatecznie skończyło się wyprawą do Doliny Jedi. Crow nadal mu służył. Uległ zniszczeniu na Ruusan, kiedy uciekający nim z rozbijającego się frachtowca Kyle zahaczył skrzydłem o skałę i rozbił maszynę, sam niemal tracąc przy tym życie. Na skutek kraksy statek został zbyt poważnie uszkodzony, by można było go naprawić, Katarn został więc zmuszony do sprokurowania sobie nowej jednostki — Raven's Claw.

Ciekawostki

  • Po raz pierwszy Crow pojawił się w grze Dark Forces. W trakcie gry Crow dostarczał bohatera w punkty startowe poszczególnych map (postać zaczynała grę już na zewnątrz statku), jak również przylatywał na koniec misji, by odebrać go z punktu zbornego (chociaż pomyślne zakończenie misji nie wymagało wejścia na jego pokład).
  • W grze Jedi Knight można było doprowadzić do drugiego, alternatywnego zakończenia, w którym ucieczka z frachtowca nie kończy się rozbiciem Crowa, jednak kolejne gry z tej serii za kanoniczne uznają zakończenie pierwsze.
  • W okresie produkcji gry Dark Forces, statek ten był nazywany przez głównego projektanta Moldy Crowem (Stęchłym Gawronem), aby zrobić na złość osobom, które chciały nadać mu jakąś bohatersko brzmiącą nazwę, a równocześnie ironicznie nawiązać do zwyczajowych nazw jednostek kosmicznych ze świata Gwiezdnych wojen.[1] Nazwa ta została "kanonizowana" w książce Dark Forces: Soldier for the Empire.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!