Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Shaak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zwierzęcia z Naboo. Zobacz też: Mistrzynię Jedi o tym imieniu.
Shaak.jpg
Shaak
Planeta pochodzenia: Naboo
Przeciętny wzrost: 180 cm
Kolor skóry: ŻółtyShaak to czworonożne zwierzę stadne pochodzące z Naboo. Shaaki są spokojnymi i przyjaznymi roślinożercami - przemierzają równiny Naboo w poszukiwaniu kwiatów i młodych pędów traw. Jako zwierzęta wędrowne, nie ograniczają swojego miejsca pobytu do jednego regionu, a znaleźć je można na większości suchych obszarów planety. Znane są z tego, że unikają obszarów wilgotnych, co jest całkiem zrozumiałe, gdyż mimo że tłuste ciało pozwoliłoby im unosić się na wodzie, to krótkie nogi niemal uniemożliwiałyby przemieszczanie się w niej.

Martwe Shaaki po wypiciu wody zatrutej wirusem błękitnego cienia.

Mimo iż wyglądają masywnie, ich nogi są stosunkowo słabe i ledwie zdolne do utrzymania pojedynczego osobnika w pionie. W związku z tym rzadko używa się ich jako zwierząt jucznych czy pociągowych, są za to często hodowane dla pozyskania ich mięsa, które może być łatwo przechowywane, a jego przygotowanie do spożycia nie wymaga wiele wysiłku.

Samice shaaków charakteryzują się wielością macic, co pozwala populacji tych zwierząt utrzymywać pokaźny stopień reprodukcji. W istocie, samice są niemal bezustannie ciężarne, a ich rozdzielony system maciczny pozwala, by były zapładnianie przez różne samce jednocześnie.

Shaaki miały niezwykły instynkt wyczuwania zagrożenia co sprawdziło się podczas inwazji Naboo czy kryzysu wirusa niebieskiego cienia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!