Gwiezdny niszczyciel typu Eclipse

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Gwiezdny niszczyciel typu Eclipse
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 17500 m
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 88 500
Pasażerowie: 150 000
Ładowność: 600 000 ton
Przynależność: Imperium Galaktyczne



Gwiezdny niszczyciel typu Eclipse to najciężej uzbrojony i opancerzony z typów imperialnych superniszczycieli - okręt wojenny zaprojektowany jako jednostka dyspozycyjna dla odrodzonego Palpatine'a.

Historia

Okręt ten zaprojektowano według osobistych wskazówek imperatora, a budowę rozpoczęto tuż po bitwie o Hoth. O ile niszczyciele typu Executor były przeznaczone do dowodzenia grupami floty, o tyle nowy superniszczyciel miał stać się osobistym okrętem imperatora i służyć mu w różnych przedsięwzięciach nie związanych bezpośrednio z działaniami floty. W ciągu wielu lat budowy, jednostkę wyposażono w dużą liczbę różnych nowych wynalazków, takich jak turbolasery o wzmocnionej mocy, czy generatory pola grawitacyjnego znane z krążowników typu INT i mające uniemożliwić ucieczkę atakowanych celów w nadprzestrzeń. Eclipse miał też pełnić rolę superbroni, zastępującej utraconą pierwszą, a potem i drugą Gwiazdę Śmierci. W tym celu zainstalowano na nim pojedynczy superlaser, który wprawdzie nie mógł niszczyć planet tak efektywnie, jak jego większe wersje, ale był w stanie przerabiać ich powierzchnię na popiół, lub też jednym strzałem mniejszej mocy niszczyć ciężkie okręty bojowe.

Poza tym w hangarach niszczyciela znalazło się miejsce na prawie siedemset myśliwców, z czego większość - przechwytujących, a na pokładzie zakwaterowano pełny legion Gwardii wspierany przez 100 maszyn kroczących AT-AT. W momencie włączenia Eclipse'a do służby nie istniało nic, co mogłoby mu się przeciwstawić, dlatego szczęśliwym dla Nowej Republiki okazał się fakt, że imperator sam niechcący zniszczył swój nowy instrument terroru.

Spis jednostek

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.