Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja:Kapsuła ratunkowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spadanie kapsuły

Ja w kwestii kapsuła zawsze spadała na tę planetę, do której miała najbliżej. W przypadku normalnych kapsuł jest to zazwyczaj prawda. W którymś z sourcebooków (chyba u Platt) było to dokładnie wyjaśnione: ponieważ ludzie mieli tendencje (ze względów psychicznych) do zostawania w kapsułach w przestrzeni, mimo, że obiektywnie bezpieczniej było wylądować na zdatnej do tego planecie, zdecydowano, że kapsuły będą sterowane automatycznie. Komputer pokładowy badał zdatność planety do życia i jeśli było to w porządku, to sam kierował szalupę ku powierzchni. Trzeba by go odłączyć i przejąć ręcznie sterowanie, żeby to uniemożliwić.

Kapsuła Yody wyposażona w hipernapęd jest tu wyraźnym wyjątkiem - w istocie jest to bardziej szalupa czy gig, przystosowana do samodzielnych podróży.

To tak w skrócie. Pozdrawiam, signstraznik.png NLoriel Dyskusja  19:31, 15 wrz 2011 (CEST)

No tak, ale w zdaniu pojawia się zawsze, więc nie jest prawdziwe. Ponadto, w XWA każda kapsuła miała hipernapęd. Lepiej byłoby więc: "Niektóre kapsuły były wyposażone w autopilot i spadały na najbliższą zdatną do życia planetę, a niektóre posiadały hipernapęd, dzięki któremu mogły podróżować dużo dalej. Mogły jednocześnie być kierowane przez człowieka, a nie tylko przez komputer. Theed 19:36, 15 wrz 2011 (CEST)


Dziękuję bardzo jestem wdzięczny za pomoc Patukus

Jeszcze w kwestii merytorycznej. Akurat z XWA nie pamiętam tych kapsuł - możliwe, że faktycznie tam im powrzucano hipernapęd. Nie możemy jednak zapominać, że jest to gra komputerowa, gdzie pewne rzeczy zostały uproszczone i uogólnione. W jakichkolwiek innych źródłach kapsuły hipernapędu jednak w przytłaczającej większości nie mają - dlatego, że są środkiem ratunkowym ostatniej szansy, a nie jakimś małym stateczkiem do podróżowania tu i ówdzie. Brak odpowiedniego źródła energii, nawigacji, silników, sam hipernapęd też zajmuje i kosztuje... Naprawdę nieliczne są warianty z hipernapędem - dlatego np. przy opisie ładowni Gwiezdnego Galeonu tak bardzo jest podkreślane jej wyposażenie... signstraznik.png NLoriel Dyskusja  11:35, 16 wrz 2011 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!