Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Mina kosmiczna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Mina orbitująca typu B - przykład miny kosmicznej.

Mina kosmiczna była rodzajem osprzętu powszechnie stosowanego podczas galaktycznej wojny domowej. Mimo iż poszczególne typy tych urządzeń działały w różnoraki sposób, to ogólnie miały one za zadanie niszczyć i uszkadzać wrogie statki kosmiczne.

Charakterystyka

Istniały trzy zasadnicze podtypy min:

  • Miny zbliżeniowe - były to silne ładunki wybuchowe, wyposażone w czujniki. Gdy w określonej odległości od miny pojawił się jakiś statek, czujniki wykrywały go i detonowały materiał wybuchowy. Z reguły były umieszczane w pobliżu jakichś słabo bronionych stacji lub większych instalacji, dla ochrony przed intruzami.
  • Miny strzelające - były to niewielkie urządzenia wyposażone w działka laserowe, jonowe lub nawet wyrzutnie rakiet. Nie mogły się poruszać, ale posiadały systemy celownicze, dzięki czemu mogły strzelać w kierunku wroga. Były skuteczne przeciwko mniejszym statkom przeciwnika, np. myśliwcom, ale bezużyteczne przeciwko okrętom.
  • Miny orbitujące - były to miny, które zwykle służyły za uzbrojenie promów i transportowców. Wypuszczone ze statku leciały w kierunku zaprogramowanego celu, a następnie wchodziły na orbitę przy użyciu repulsorów. Tak krążąc, zbliżały się do celu coraz bardziej, aż w końcu eksplodowały przy zderzeniu z nim.

Zobacz też

Źródła


Miny kosmiczne
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!