Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Szablon:1st

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

(Pierwsze pojawienie)

Stawiamy {{pojawienie pierwsze}}, lub w skrócie {{1st}} przy danym źródle, gdy postać, którą opisujemy, pojawia się tam po raz pierwszy.

Przeczytaj zanim wstawisz szablon!

Uwaga - chodzi o pierwsze pojawienie postaci z perspektywy naszego świata, a nie chronologii SW! Chronologicznie (z perspektywy świata SW) ustawiamy wszystkie materiały w sekcji "Źródła" i z tego powodu pierwsze pojawienie postaci w świecie SW można łatwo zauważyć. Natomiast pierwsze pojawienie w źródłach (z naszego punktu widzenia) oznaczamy tym właśnie szablonem. Przykłady:

  • Luke Skywalker pojawił się po raz pierwszy w źródle pt. "Nowa nadzieja" (a nie w "Zemście Sithów", chociaż wg chronologii świata SW tak by było prawidłowo).
  • R2-D2 po raz pierwszy pojawia się z perspektywy naszego świata w "Nowej nadziei", a nie w "Mrocznym widmie" (bo "Nowa nadzieja powstała w 1977 roku, a "Mroczne widmo" w 1999).
  • Komiks Jedi vs. Sith i książka Darth Bane: Droga zagłady opisują podobne wydarzenia. Jeśli dany bohater pojawia się w obu pozycjach, to zawsze zaznaczamy pierwsze pojawienie przy Jedi vs Sith - bo komiks wyszedł kilka lat wcześniej przed książką.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!