West End Games

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
West End Games

West End Games (zwany też WEG) jest amerykańskim wydawnictwem specjalizującym się w grach fabularnych. W latach 1987-1998 WEG wydawał grę fabularną Star Wars: The Roleplaying Game zwaną także Star Wars D6.

Historia

West End Games założone zostało w 1974 roku Nowym Jorku przez Daniela Scott Paltera. W późniejszym okresie siedziba firmy została przeniesiona do Honesdale w Pensylwanii. Początkowo firma wydawała gry planszowe takie jak South Mountain, Star Trek: The Adventure Game, Chickamauga, Web and Starship. W 1984 wydali pierwszą grę fabularną: Paranoia, której duży sukces pozwolił firmie kupić licencję na Ghostbusters, a w 1987 podpisana została umowa z Lucasfilm Ltd., na mocy której WEG rozpoczął wydawanie gry Star Wars: The Roleplaying Game, dzięki której stał się liderem na rynku gier fabularnych.

W 1989 roku WEG rozpoczął produkcję gry bitewnej Star Wars Miniatures Battles opartej na grze fabularnej, która m.in. zdobyła prestiżową nagrodę Origins. Zarówno gra fabularna, jak i bitewna były wielokrotnie wznawiane, wydawane w nowych edycjach, a ilość dodatków do samej gry fabularnej przekroczyła 100.

Mimo tych sukcesów, na skutek błędów w zarządzaniu w 1998 West End Games ogłosił bankructwo, co spowodowało utratę licencji na niektóre produkty, w tym te ze świata Gwiezdnych wojen. W 2004 roku wydawnictwo powróciło na rynek i obecnie wydaje nowe podręczniki do systemu D6. Licencja na produkty spod znaku Star Wars przeszła natomiast do Wizards of the Coast.

Poza Gwiezdnymi wojnami West End Games stworzył kilka własnych systemów gier fabularnych (D6, Torg, Shatterzone oraz MasterBook), wydał też produkty oparte na licencjach (DC Universe, Indiana Jones, Men in Black, Metabarons, Tales From The Crypt, Species, Tank Girl, Aden, Hercules, Xena i Necroscope).

Linki zewnętrzne