Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Arkania

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Arkania.jpg
Arkania
Astrografia
Region: Kolonie
Sektor: Przestworza Sithów
Układ: Układ Perave
Gwiazda: Olim
Księżyce: Brak
Współrzędne (mapa): M-8
Długość dnia: 18h
Długość roku: 277 dni na miejscu
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Wilgotny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Tundra
  • Wąwozy
  • Góry
  • Skały
Ważne miejsca: Adascopolis
Społeczeństwo i inne
Języki: Arkaniański
Ludność: 250 - 300 miliardów
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Adascopolis
Import: Dobra luksusowe
Eksport:
  • Diamenty
  • Wyposażenie medyczne
  • Technologia
Przynależność:
Arkania to planeta zlokalizowana w części galaktyki zwanej Koloniami. Zamieszkiwana przez humanoidalną rasę Arkanian. Jej głównym bogactwem były surowce naturalne, szczególnie diamenty i inne drogocenne kamienie, które występowały w wielkich ilościach na planecie.

Historia

Stara Republika

Strefa wyrzutków na Arkanii.

Arkania pierwotnie wchodziła w skład Starego Imperium Sithów. Sithowie założyli na planecie jedną ze swych bibliotek znaną jako: Veeshas Tuwan. Po wielkiej wojnie nadprzestrzennej i upadku Imperium wojska Republiki zniszczyły bibliotekę i inne budowle należące do Sithów.

Kilkaset lat później na planecie powstało Centrum szkoleniowe Jedi, w którym około roku 4000 BBY nauczał mistrz Arca Jeth. Miał on trzech uczniów: Ulica Qel-Dromę, jego brata Caya Qel-Dromę i Twi’leka Totta Doneetę. Brali ono udział w wielkiej wojnie Sithów. Podczas bitwy na Denebie zginął mistrz Arca. Wraz z jego śmiercią działalność praxeum na Arkanii zostało zakończone.

Podczas wojen mandaloriańskich planetą rządzili władcy z rodziny Adasca. W roku 3963 BBY władcą był Arkoh Adasca. Kontynuował on badania dziadka i ojca nad exogorthami. Pomagał mu w tym Gorman Vandrayk. Członkowie rodziny Adasca chcieli przejąć kontrolę nad galaktyką. Założyli w tym celu korporację Adascorp. W roku 3963 BBY na flagowym okręcie korporacji Arkanian Legacy doszło do spotkania przedstawicieli Republiki i Mandalorian. Podczas spotkania doszło do bitwy, która zakończyła się atakiem exogorthów na statek, w wyniku którego zginął Arkoh.

Okres upadku Republiki

Zobacz główny artykuł: Rewolucja Arkaniańska.

W roku 50 BBY na planecie trwała wojna domowa zwana rewolucją Arkaniańską. Jej przyczyną były badania genetyczne pewnej grupy naukowców, którzy chcieli stworzyć armię najinteligentniejszych droidów. Palny te nie powiodły się, gdyż na planetę przybyli Jedi pod dowództwem Mace'a Windu.

Czasy późniejsze

Po upadku Republiki Arkania przyłączyła się do Imperium Galaktycznego. Po jego upadku nie dołączyła jednak do Nowej Republiki. Mimo to współpracowała z jej władcami.

W roku 27 ABY planeta została zaatakowana przez Yuuzhan Vongów. Nad planetą doszło do bitwy, która została wygrana przez wojska Sojuszu Galaktycznego, którymi dowodziła Saba Sebatyne.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!