Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Atak na Wretch of Tayron

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wretch of Tayron atak.png
Atak na Wretch of Tayron
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 ABY
Miejsce Tayron
Wynik Zwycięstwo Sojuszu Rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Han Solo Nieznany
Siły
Pathfinders
Straty
Brak
  • AT-ST
  • Mnóstwo szturmowcówAtak na Wretch of Tayron to szturm rebelianckiego oddziału Pathfinders na placówkę Imperialnego Biura Bezpieczeństwa umiejscowioną na Tayronie. Bitwa miała miejsce w roku 4 ABY podczas galaktycznej wojny domowej, niedługo po bitwie o Endor.

Przed bitwą

Gdy dowództwo Rebelii dowiedziało się o tajnej bazie IBB na Wretch of Tayron, wysłało tam dowodzony przez generała Hana Solo oddział Pathfinders, by przechwycił znajdujące się tam imperialne informacje.

Przebieg walk

Rebelianckiemu oddziałowi udało się zająć pozycję wokół placówki bez wykrycia ze strony Imperium. Właściwa bitwa zaczęła się, gdy na rozkaz Hana Solo, Pathfinders rozpoczęli ostrzał z broni blasterowej, całkowicie zaskakując tym obrońców bazy. Jednocześnie, znajdujący się wraz z Sakas na półce skalnej, sierżant Kes Dameron użył wyrzutni rakiet do zniszczenia znajdującego się w bazie AT-ST, którego szczątki przewróciły się na mur placówki, dzięki czemu umożliwił kompanom dostanie się do środka od południowego wschodu. Rebelianci kontynuowali natarcie, aż w końcu pokonali wszystkich szturmowców znajdujących się na zewnątrz i ruszyli do centrum placówki. W międzyczasie, imperialny dowódca zebrał wokół siebie pozostałych przy życiu żołnierzy i nakazał im powstrzymanie wrogów na tyle długo, aby zdołał usunąć z komputera bazy wszystkie dane. Przewaga rebeliantów była jednak zbyt duża i oficer, pragnąc zachować życie, poddał bazę oddziałowi Solo.

Po bitwie

Gdy walki ustały, Han Solo użył C-3PO do odczytania informacji zakodowanych w tutejszych komputerach. Droid protokolarny odkrył dane na temat imperialnej Operacji Popiół, która była szeroko zakrojoną operacja wojskową, wymierzoną w wyznaczone przez Palpatine'a planety. Jedną z nich była Naboo, gdzie Imperium już realizowało swój plan. Dzięki zdobytym informacjom, rebelianci mogli wysłać na Naboo odsiecz i ocalić ją od zagłady.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!