Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Atlatl

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Atlatl.jpg
Atlatl
Podstawowe dane
Producent: Liga Obrony Otoh Gunga
Cechy charakterystyczne
Pojemność: 1 bum-bum
Zasięg: 30-100 m
Właściciele
Właściciele: Roos Tarpals
Przynależność: Wielka Armia GunganAtlatl to tradycyjna gungańska broń miotająca produkowana wyłącznie przez Ligę Obrony Otoh Gunga.

Trzonek broni został wykonany z naturalnie uformowanej gałęzi drzewa z wyrzeźbionymi wzorami odpowiadającymi indywidualnym upodobaniom użytkownika. Znajdujący się na końcu drzewca uchwyt pozwalał na umieszczenie w nim granatu plazmowego lub kuli energii. Tak uzbrojoną bronią należało wykonać silny zamach, w wyniku którego pocisk wylatywał z uchwytu oraz przelatywał w stronę celu znacznie większą odległość niż gdyby został wyrzucony ręcznie. Broń zapewniała dzięki temu zasięg od 30 do nawet 100 metrów. Oczywiście, ze wzgędu na dość prymitywną konstrukcję broni pozbawionej wszelkich celowników oraz wspomagań, pocisk nigdy nie trafiał w cel z pełną dokładnością, choć rezultat był znacznie bardziej zadowalający niż przy użyciu na przykład cesty - dwuręcznej odmiany tej broni. Atlatl mógł też służyć jako broń obuchowa w walce bezpośredniej. W tym wypadku nieocenione okazywały się silne właściwości izolacyjne drzew, z których wykonywano tę broń. Dzięki nim podczas zetknięcia się pocisku z celem następował wybuch, który skutecznie go uszkadzał lub niszczył, nie czyniąc użytkownikowi broni większej szkody.

Atlatl to podstawowe wyposażenie Wielkiej Armii Gungan, i każdy jej wojownik musiał przejść szkolenie w jej obsłudze. Trening celności był prowadzony w specjalnym ośrodku szkoleniowym zwanym Żuchwa Scrummy zlokalizowanym w okolicach jeziora Paonga.

Ciekawostki

  • W realnym świecie atlatl był bronią miotającą oszczepy stosowaną między innymi przez Azteków.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!