Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Korriban (1006 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Bitwa o Korriban miała miejsce w 1006 BBY, jako jedna z ostatnich bitew nowych wojen Sithów. Zakończyła się całkowitym zwycięstwem Bractwa Ciemności i odbudowaniem Akademii Sithów na Korribanie.

Zdobycie planety uchodzącej za miejsce narodzin Sithów było poważnym ciosem dla Republiki, zarówno strategicznym, jak i politycznym. Już podczas wojny domowej Jedi na Korribanie mieściła się Akademia szkoląca nowych Sithów. Lord Kaan, przywódca Bractwa, doskonale uświadamiał sobie korzyści, jakie mógłby pozyskać z ponownego zawłaszczenia planety. Poprowadził szturm, w wyniku którego zginęły tysiące żołnierzy Republiki i prawie setka Jedi. Siły wroga zostały praktycznie całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi.

Po zakończonej bitwie do życia powołana została znowu Akademia Sithów, na czele której stanął lord Qordis. Szkolić się w niej miało w przyszłości wielu adeptów ciemnej strony, którzy następnie zasilili szeregi Bractwa w wojnie przeciwko Republice. Znanymi uczniami akademii byli: Githany, Sirak czy Darth Bane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!