Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja:Jerec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

POV

Po pierwsze: w artykule wszystko jest zgodne z oficjalną wykładnią, nie ma mowy o subiektywnej wersji.

Po drugie: jeśli piszemy, że Jerec był Inkwizytorem to nie trzeba dodawać, że szukał force-userów i próbował ich nawrócić na CSM. Takie są właśnie zadania Inkwizycji i po to będzie ona miała swój własny artykuł by tych celów nie wyjaśniać za każdym razem, gdy przypisujemy kogoś do Św. Officium.

Po trzecie: Kyle Katarn w trakcie JK nie był Jedi, a jedynie gościem z mieczem świetlnym.

Po czwarte: jak ktoś poprawia jakieś zdanie, używając słów w jego mniemaniu lepszych czy "bardziej neutralnych" to prosiłbym o sprawdzenie wcześniejsze czy nie wygląda nowy twór głupio na tle sąsiednich zdań. Inaczej zachodzi taka sytuacja, że w jednym akapicie mamy "wszedł w konflikt" i "wszedł w kontakt". Nie wygląda to dobrze.

Merridius 20:16, 14 kwi 2006 (CEST)

  • Bracie. Subiektywna wersja to na przykład Niestety w trakcie wcześniejszych badań weszli w konflikt z Kylem Katarnem, który pozabijał kolejno wszystkich współpracowników Inkwizytora. Wierzę, że po moim zwróceniu na to uwagi i przeczytaniu kontekstu sam jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie - dlaczego.
  • Gdyby coś było niezgodne z faktami/źródłami, to znalazłby się tu inny szablon, np doWeryfikacji.
  • Po trzecie nie ktoś, bo możesz sprawdzić w historii artykułu, kim ten ktoś jest, a tak to wygląda to co najmniej niegrzecznie.
  • Pozdrawiam i życzę większego wyluzowania w święta. NLoriel 20:40, 14 kwi 2006 (CEST)

Z dobrej woli współpracy zmieniłem to na Niestety w trakcie wcześniejszych badań weszli w konflikt z Kylem Katarnem, który w samoobronie pozabijał kolejno wszystkich współpracowników Inkwizytora. Jednak moim skromnym zdaniem należy postawić wyraźne granice między "subiektywnością", a rezygnacją z ciągłego i przesadzonego wybielania tych dobrych. Za należące do tej pierwszej grupy uznałbym raczej coś w stylu Niestety nie mieli najmniejszych szans w starciu z bezlitosnym psychopatą, Kylem Katarnem, który wymordował (podkreślam to słowo jako mające bardziej negatywne znaczenie od neutralnego "zabić") z zimną krwią kolejno wszystkich biednych współpracowników Inkwizytora. Różnica jest chyba doskonale widoczna.

Pozdrawiam panie admirale.
Merridius 20:59, 14 kwi 2006 (CEST)

Skoro w źródłach Jerec jest zły i wredny, to tak było i tyle. No chyba, że ta encyklopedia ma być kolejną odmianą artykułów jak na stronie BotS, czyli jak według nas powinno to wyglądać i dlaczego Lucas kłamie. Come on, get real. To nie jest miejsce na promowanie własnych poglądów i politycznie poprawną stronę Mocy. I to w żadną stronę - nie piszemy ani na szczęście Luke'owi udało się trafić do studzienki ani niestety Gwiazda Śmierci nie zdążyła zniszczyć gniazda przebrzydłych buntowników. Merri - polecam, poczytaj sobie trochę o NPOV na dorosłej Wiki. NLoriel 21:05, 14 kwi 2006 (CEST)


Re: Skoro jesteśmy encyklopedią to koncentrujemy się na faktach, a nie na tym czy ktoś był dobry, zły czy brzydki. I nie jest to ani dyskredytowanie postaci tych pierwszych, jak i wybielanie tych drugich. Jest to przykre, że z powodu dawnego botsowania ktoś będzie się doszukiwał się w moich tekstach sithyjskiej propagandy. Wytykanie tego pierwszego z całą pewnością nie jest poważnym zachowaniem. Na marginesie, konsultowałem tekst z osobą trzecią i nie podzielała Twojego zdania.

Pozdrawiam i wesołych świąt, przyjacielu. Merridius 09:58, 15 kwi 2006 (CEST)

Nie musisz doszukiwać się w moich wypowiedziach jakichkolwiek aluzji, bo ich tam nie ma. BotS przytoczyłem dlatego, że w opisach jest tam bardzo ładny przykład pisania z konkretnego punktu widzenia, nie do końca zgodnego z tym, co jest przedstawione w źródłach SW.
Fakty natomiast oznaczają, że trzeba opisywać całą sprawę rzetelnie, niczego nie przemilczając - manipulowanie faktami to jak najbardziej POV (nieobiektywność). Jeżeli więc Jerec zrobił źle Katarnowi, to przemilczenie tego i przedstawienie, jakoby to Katarn z nieznanych przyczyn zabrał się za wybijanie podwładnych DJ'a jest manipulacją. Chyba, że wynika z braku znajomości źródeł, na co akurat mam w tym momencie nadzieję - bo nie spodziewałbym się, żebyś chciał tutaj pogrywać w gierki wybielające czy oczerniające.
Bottom line - zachowanie obiektywności o ograniczenie się do suchego przekazu pełnych informacji to jedyna metoda samoobrony projektu opartego na wiki - jeżeli nie będzie takich zasad, to zamiast encyklopedii będziemy mieli ciągłą wojnę edycyjną. Wyobraź sobie tylko, co będzie się działo, jeśli pojawi się tu na przykład desant appków z BotS z zadaniem poprawiania historii, a z drugiej strony zaczną działać jacyś poprawiacze w drugą stronę (a są miejsca, gdzie można sobie poszaleć - np. kwestia JAN chociażby). Czy też inni fanatyczni zwolennicy Imperium lub Rebelii lub Vongów lub...
A że ktoś ciągle będzie coś w danym artykule poprawiał - to też specyfika takiego środowiska. Jeden doszlifuje jedno sformułowanie, inny - drugie i tak to leci, w zasadzie na okrągło.
Rozumiem, że obecny wygląd hasła w zakresie poruszanych tutaj zagadnień jest dla Ciebie akceptowalny?
Pozdrawiam, NLoriel 12:35, 15 kwi 2006 (CEST)

Odmiana imienia

Jereca czy Jereka - i dlaczego? NLoriel 12:37, 15 kwi 2006 (CEST)

  • Jereca - zdecydowanie JERECA --Yako 15:32, 15 kwi 2006 (CEST)

Interlink

Nie mogłem dodać interlinku do tego artykułu na Wookiee, bo tamtejszy jest zablokowany. Warto byłoby sprawdzić to co jakiś czas. signstraznik.png NLoriel Dyskusja  11:58, 22 lis 2007 (CET)

Dessan i Jerec

to jest wizja artystyczna ? wygląda jak ilustarcja z Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force,

mógłby ktoś ustalić czy to wymysł rysownika czy fakt że chłopaki spotkali się razem , Sidious 13.33 15.01.2008


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!