Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Genndy Tartakovsky

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Genndy Tartakovsky (rus. Геннадий Тартаковский) to amerykański animator, rysownik i reżyser filmów animowanych urodzony 17 stycznia 1970 w Moskwie w Związku Radzieckim (obecnie Rosja). Z Gwiezdnymi wojnami związany jest z powodu stworzenia i wyreżyserowania serialu animowanego Wojny klonów (ang. Clone Wars).

Biografia

Tartakovsky urodził się w Moskwie jako syn wojskowego dentysty i zastępczyni dyrektora. Gdy miał 7 lat jego ojciec postanowił przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić lepszą przyszłość synowi. Po przeprowadzce i skończeniu szkoły Tartakovsky zaczął studiować animację na Uniwersytecie Kolumbii w Chicago. Fascynował się komiksami, dzięki których wypracował swój własny, oryginalny styl. Około roku 1991 nakręcił swój pierwszy krótkometrażowy film animowany. Niedługo potem postanowił przenieść się do Los Angeles, gdzie podjął studia na Cal Arts (California Institute of the Arts). To właśnie na tej uczelnie wymyślił jedno ze swoich największych dzieł - Laboratorium Dextera.

Kariera

Początkowo Genndy nie związał się z żadną dużą wytwórnią filmową, tworząc różne seriale animowane. Nie minęło jednak wiele czasu, gdy jego talent dostrzegła jedna z największych wytwórni filmów animowanych - Hanna Barbera, dla której stworzył kreskówkę Dwa głupie psy. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu. W niedługim czasie stworzył 3 jedne ze swoich najsłynniejszych dzieł - Laboratorium Dextera Samuraj Jack i Atomówki. Za każdą z tych produkcji nominowany był do prestiżowej nagrody Emmy. Udało mu się ją zdobyć za Samuraja Jacka. W 2003 Tartakovsky zabrał się za tworzenie Wojen klonów. Był jednocześnie reżyserem, współscenarzystą i rysownikiem. Za ten serial dwukrotnie zdobywał nagrodę Emmy - w 2004 i 2005 roku. W całej swojej karierze był nominowany do niej 12 razy, zwyciężył 3-krotnie. Oprócz niej zdobył wiele innych nagród w kategorii filmów animowanych.

Ciekawostki

  • Imię Wookieego Tarkova, występującego w serialu Wojny klonów, pochodzi od nazwiska Tartakovskiego.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!