Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Iron Fist (SSD)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Iron Fist (Żelazna Pięść), uprzednio Brawl - Gwiezdny Niszczyciel typu Super, dowodzony przez admirała (późniejszego lorda) Zsinja.

Historia okrętu

Okręt został zbudowany przez Zakłady Stoczniowe Kuat jako Brawl i przekazany do służby w Marynarce Imperialnej. Na krótko przed bitwą o Endor został przekazany pod dowództwo świeżo mianowanego admirała Zsinja, który przemianował go na Żelazną Pięść - na pamiątkę swojego pierwszego okrętu.

Gdy po śmierci Imperatora Zsinj stał się najsilniejszym imperialnym lordem, wykorzystywał swój okręt flagowy do partyzanckich ataków na systemy dochowujące wierności zarówno Nowej Republice, jak Imperium. Efektem tych działań było m.in. zniszczenie bazy Nowej Republiki na Folorze.

Żelazna Pięść brała udział w nieudanej próbie przechwycenia w stoczniach na Kuat prawie ukończonego bliźniaczego superniszczyciela - Razor's Kiss.

Nieco później okręt został zaatakowany przez połączone siły Nowej Republiki i Imperium, pod dowództwem generała Solo i admirała Rogrissa. Bitwa miała miejsce w pasie asteroid planety Vahaba. Ciężko uszkodzony okręt musiał skoczyć do pobliskiego systemu Selaggiss. W pościg za nim ruszyła Flota Nowej Republiki ale okręt zdołał uciec dzięki zmyleniu przeciwnika poprzez wykorzystaniu makiety wraku superniszczyciela, zbudowanej z części okrętu zniszczonego w trakcie ataku na stocznie Kuat.

Poważnie uszkodzona Żelazna pięść została wycofana na remont do Bazy Rankor nad Dathomirą, gdzie uległa zniszczeniu w trakcie bitwy z Flotą Hapańską.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!