Kuat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Kuat
Astrografia
Region: Światy Jądra
Sektor: Kuat
Układ: Kuat
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Kuat
Księżyce:
Współrzędne: M-10
Długość dnia: 20 standardowych godzin
Długość roku: 322 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 10 000 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Równiny
  • Lasy
  • Kaniony
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Arystokracja
Ludność: 3 600 000 000
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Kuat City
Import:
  • Elektronika
  • Maszyny
  • Surowce
Eksport:
  • Statki kosmiczne
  • Alkohol
  • Sztuka
  • Żywność
  • Dobra luksusowe
Przynależność:




Kuat był planetą położoną w Światach Jądra w sektorze i układzie o tej samej nazwie. Świat ten był znany przede wszystkim dzięki firmie Kuat Drive Yards, dla której był to ojczysty świat.

Charakterystyka

Planeta była położona w kwadracie M-10. Jej charakterystyczną cechą były istne pierścienie utworzone przez kompleksy stoczni firmy Kuat Drive Yards, będące domami i miejscami pracy dla milionów robotników. Powierzchnia była zaś pokryta zabudową miejską, lasami, równinami i kanionami.

Historia

Czasy najdawniejsze

Planeta została skolonizowana około roku 27500 BBY przez ekspedycję z Coruscant. W ciągu kolejnych lat, spośród osadników wyodrębniły się grupy bogatej arystokracji, które rozpoczęły tworzenie przemysłu stoczniowego, a później rozpoczęły kolonizację sąsiednich światów: Axum, Tepasi i Humbarine. Później, arystokraci z Kuat wzięli udział w tworzeniu Republiki Galaktycznej.

Później, kontrolę nad całą planetą przejęła Dziesiątka, czyli konsorcjum złożone z najbogatszych kupieckich rodzin. To dzięki nim planeta znacznie rozwinęła się. Powstały rozbudowane miasta, jak i słynne na całą Galaktykę stocznie orbitalne. Mniej więcej w tym czasie, społeczeństwo na planecie podzieliło się na cztery warstwy: bogatą arystokrację, klasę średnią, robotników urodzonych na Kuat i robotników przyjezdnych. Podział ten spowodował dziwne zwyczaje dotyczące nawiązywania relacji między ludźmi z wyższych warstw; mowa tu szczególnie o telbunach.

Wojny klonów i czasy Imperium Galaktycznego

Przez cały okres wojen klonów, planeta pozostała lojalna Republice Galaktycznej produkując najróżniejsze wyposażenie dla armii klonów. Powstawały tu między innymi krążowniki typu Acclamator, niszczyciele typu Venator, niszczyciele typu Victory.

Po przewrocie Palpatine'a, Kuat zaczęło współpracować z nową władzą. Powstawały tu między innymi symbole nowej władzy: niszczyciele typu Imperial.

Po bitwie o Endor

W 4 ABY, po śmierci Palpatine'a nad Endorem, władza Imperium nad Galaktyką znacznie osłabła. Na orbicie Kuat doszło wtedy do wydarzeń, które miały w przyszłości zadecydować nad losami planety, a były to kolejno: próby rozległego sabotażu w stoczniach orbitalnych, próba porwania prawie gotowego superniszczyciela typu Eclipse przez Tybera Zanna i w końcu kradzież superniszczyciela Razor's Kiss przez Zsinja.

Te luki w funkcjonowaniu stoczni Kuat i ich systemach bezpieczeństwa były dla Nowej Republiki wystarczającą informacją by spróbować przejąć kontrolę nad planetą w 8 ABY. Mimo, iż znacznej części wykształconego personelu udało się uciec z oblężonego świata, to jednak nie minęło dużo czasu, gdy Kuat zaczęło produkować uzbrojenie dla floty Nowej Republiki.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Gdy w 25 ABY Galaktyka została zaatakowana przez Yuuzhan Vongów, przemysł stoczniowy na Kuat przeżył boom. Planeta zaczęła rozwijać się w bardzo szybkim tempie zarabiając krocie na produkcji uzbrojenia dla broniącej się Nowej Republiki.

Miało jednak również wtedy miejsce bardzo haniebne dla Kuat wydarzenie: jego senator, Viqi Shesh, zdradziła na rzecz pozagalaktycznych najeźdźców.

Era Dziedzictwa

W późniejszych latach, Kuat dostało się pod panowanie Sojusz Galaktycznego i Nowego Imperium Galaktycznego, dla którego KDY produkowało niszczyciele typu Pellaeon.

Źródła