Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kamienne Więzienie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kamienne Więzienie
Data konstrukcji: Kilkaset lat przed Reformacją Ruusańską
Data zniszczenia: 980 BBY
Lokalizacja: Doan
Przynależność: Rodzina królewska Doana


Kamienne Więzienie to kompleks, którego rodzina królewska Doana używała do przetrzymywania swoich więźniów.

Konstrukcja

Był to duży kompleks lochów wydrążony w skale wysokiej na kilka kilometrów skalnej kolumny, na której stał Pałac Królewski. Więzienie znajdowało się kilka kilometrów pod nim. Gdyby ktoś chciał odbić więźniów, kompleks można było wysadzić, niszcząc go doszczętnie. Ładunki wybuchowe były umiejscowione w taki sposób, aby strażnicy mieli czas na ucieczkę, a znajdujący się wyżej pałac nie doznał żadnych uszkodzeń. Aby osoba uruchamiająca system destrukcji także mogła uciec, w pobliżu konsoli inicjującej samozniszczenie znajdowała się kapsuła ratunkowa wyposażona w hipernapęd, na wypadek gdyby konieczna okazała się ucieczka z Doana.

Historia

Lochy zostały wydrążone na wieki przed Reformacją Ruusańską. Miały one zdecydowanie złą sławę. Zazwyczaj ostatnie chwile życia spędzali tam polityczni przeciwnicy rodziny królewskiej, torturowani dla zdobycia informacji lub nawet dla samej satysfakcji lub chęci zemsty. Więzienie przestało być używane przed 1020 BBY w wyniku nacisków Senatu. Miało zostać ostatecznie zaplombowane w chwili, w której książę Gerran zostałby królem, lecz zginął zanim mogło do tego dojść.

W 980 BBY kompleks został ponownie użyty. O jego ponownym otwarciu przez księżną Serrę nie wiedział prawie nikt oprócz niej i strażników więziennych. Przetrzymywany i torturowany był tam Darth Bane, schwytany na zlecenie księżnej za zabójstwo jej ojca. Darth Zannah chciała jednak odnaleźć Bane’a, więc przybyła do kompleksu wraz z Setem Harthem, korzystając z ukrytych lądowisk. Mniej więcej w tym samym momencie, dzięki środkowi pobudzającemu podanemu mu przez Lucię, Bane ocknął się ze stanu odrętwienia w którym był przetrzymywany i wyszedł z celi. Zabijając strażników, dotarł do miejsca, w którym spotkał się z Zannah. Sithowie starli się w pojedynku. W tym samym czasie Serra, przerażona ucieczką niebezpiecznego więźnia, włączyła mechanizm autodestrukcji więzienia. Zagrożeni śmiercią w eksplozji kompleksu, Zannah, Set, Serra oraz Bane wraz z Łowczynią uciekli z niego. Chwilę później ładunki wybuchowe zniszczyły więzienie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!