Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klan Awaud

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Klan Awaud był jednym z mandaloriańskich klanów istniejącym co najmniej od czasów nowych wojen Sithów, istniał także w czasie mandaloriańskiej wojny domowej.

W ostatnim stuleciu trwania nowych wojen Sithów większość mieszkających na Mandalorze członków tego klanu zginęła w wyniku pustoszącej galaktykę plagi Candorian. Gdy w 1058 BBY roku na Mandalorę powrócił jeden z członków klanu, Aga Awaud, widząc w jakim stanie jest jego klan oraz sama Mandalora stanął na czele ruchu znanego jako Powrót, wzywając Mandalorian do powrotu do sektora Mandalory, w 1051 BBY przyjął on natomiast tytuł Mandalora - pod jego przywództwem sektor wyrósł na lokalną potęgę.

Podczas mającej miejsce w latach 60-44 BBY mandaloriańskiej wojny domowej członkowie tego klanu byli podzieleni w kwestii tego kogo powinno się popierać przez co można było znaleźć wśród nich zwolenników zarówno Prawdziwych Mandalorian jak i w Straży Śmierci, niektórzy natomiast uważali za słuszny i wspierali pacyfistyczny ruch Nowych Mandalorian.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!