Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Knossa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Knossa była największym miastem na powierzchni planety Ossus w czasach starożytnych, sprzed wielkiej wojny Sithów.

Knossa położona była na zboczach łańcucha Gór Eocho i posiadała pełną miejską infrastrukturę, od restauracji zaczynając, poprzez warsztaty naprawcze i laboratoria badawcze na kwaterach mieszkalnych kończąc. Posiadała również największy na planecie kosmoport. Na głównym placu Knossy stały dwa monumentalne obeliski, każdy zwieńczony kryształem Adega; gdy księżyce Ossusa układały się w jedną linię z tymi kryształami, emitowały one przepiękną mozaikę świateł i odblasków. Jedi wykorzystywali ten czas do refleksji nad poległymi w walce towarzyszami i traktowali go jak święto. Stąd też wziął się termin "Dzień Ossusa".

Knossa została zmieciona z powierzchni Ossusa przez falę uderzeniową, powstałą w trakcie zniszczenia gromady Cron. Wcześniej jednak w lokalnym kosmoporcie Cay Qel-Droma po krótkim pojedynku zginął z ręki swojego brata i jednocześnie Lorda Sithów, Ulica Qel-Dromy. To tutaj też Nomi Sunrider, przerażona czynem Ulica, pozbawiła go wrażliwości na Moc.

Pomimo, iż Jedi zaadaptowali planetę Ossus do swoich potrzeb po wojnie z Yuuzhan Vongami, Knossa nigdy nie została odbudowana.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!