Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Korweta celna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Imperial customs Corvette SotG.jpg
Korweta celna
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Imperial Customs Vessel - Rendili Light Corvette
Producent: Rendili StarDrive
Specyfikacja techniczna
Długość: 180 m
Prędkość w atmosferze: 1050 km/h
Prędkość w kosmosie: 8
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie: 6 turbolaserów
Różne
Załoga: 58
Pasażerowie: 20
Ładowność: 500 t
Cena: 6 000 000 cr
Przynależność: Imperium GalaktyczneKorweta celna zbudowana przez Rendili StarDrive to jednostka szybka, duża i uzbrojona odpowiednio, aby wyegzekwować wypełnianie przepisów na osobnikach, którym mogło się to nie podobać. Okręt standardowo przewoził dwudziestoosobowy oddział żołnierzy plus kilku urzędników, a zajmował się głównie patrolowaniem systemów planetarnych o dużym natężeniu drobnego ruchu handlowego.

Użycie

Dzięki wysokiej prędkości i bardzo sprawnym systemom wykrywania, korwety celne stały się istnym postrachem wszelkiej maści przemytników i innych pozostających zazwyczaj na bakier z prawem. Nie cieszyły się też specjalną estymą wśród handlarzy działających w ramach prawa. Nikt nie lubił być zatrzymywany i przeszukiwany, a niektórzy kapitanowie Służb Celnych potrafili być bardzo uciążliwi i bezlitośnie egzekwowali wypełnianie nawet najdrobniejszych biurokratycznych przepisów.

Jak na okręt prawie dwustumetrowej wielkości uzbrojenie tej rodziny korwet Rendili było nieco zbyt ubogie, jednak w warunkach, w których jednostki te zwykle działały, wystarczało ono aż nadto. Korweta była morderczym przeciwnikiem dla większości frachtowców, dobrze radziła sobie też ze myśliwcami starszych typów, szczególnie z rodzaju tych, jakimi zazwyczaj latali najemnicy i piraci. Ogólnie korwety celne okazały się strzałem w dziesiątkę i z nawiązką spełniły pokładane w nich nadzieje, stając się przy okazji obiektem zazdrości i specjalnej uwagi Floty, gdyż niektórzy decydenci zaczęli przebąkiwać o odejściu od standardowej taktyki użycia chmar myśliwców TIE na rzecz lekkich, szybkich i zdolnych do wchodzenia w nadprzestrzeń patrolowców.

Korweta ta była sprzedawana przez Rendili wyłącznie Imperialnym Służbom Celnym i stanowiła trzon ich sił kosmicznych. Praktycznie w każdym zamieszkanym układzie planetarnym można było się spodziewać przynajmniej jednej jednostki tego typu, a ulubionym terenem ich żerowania były strefy skoków nadprzestrzennych, gdzie można było szybko wykryć i przyłapać przewoźników podejrzanych o naruszanie przepisów celnych.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!