Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ludi Billane

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ludi Billane (później znana jako Aris-Del Wari) to nieświadomie odebrane matce dziecko będące centrum sporu, który przysporzył zakonowi Jedi wielu głosów krytyki tuż przed wybuchem wojen klonów.

Biografia

Ludi została znaleziona przez ratowników Jedi pośród ruin zniszczonej trzęsieniem ziemi Domitree - stolicy planety Ord Thoden - i uznana za sierotę. Po rozpoznaniu w niej potencjału Jedi zabrano ją do świątyni Jedi i nazwano Aris-Del Wari.

Miesiąc później, jej ocalała matka - Jovana Billlane - rozpoczęła poszukiwania dziecka. Udała się na Coruscant z zamiarem odzyskania córki - w kilka miesięcy po zabraniu dziecka przez Jedi oficjalnie wystąpiła do Zakonu z żądaniem zwrotu potomka. Jej prośba została odrzucona, odmowę motywowano względami bezpieczeństwa - umysł dziecka był już otwarty na Moc, co czyniło go potencjalnie groźnym bez odebrania stosownego szkolenia.

Sprawa dość szybko nabrała rozgłosu - matka Ludi wystąpiła w popularnym talk-show Essence. Zamieszanie wokół dziecka trafiło na podatny grunt, przyczyniając się do zyskania na sile nastrojów przeciwnych Zakonowi. Jedi zaczęto nawet określać mianem porywaczy dzieci. Pani Billane dość szybko skupiła się wyłącznie na kwestiach medialnych, udzielając licznych wywiadów i pracując nad holofilmem dokumentalnym traktującym o jej historii.

W niecały rok później, Aris-Del wysłano wraz z jej klanem padawanów do centrum szkoleniowego na Kamparas, co, w połączeniu z utratą zainteresowania ze strony matki, w zasadzie położyło kres zamieszaniu wokół małej Ludi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!