Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Matric Klauskin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Matric Klauskin
Miejsce pochodzenia: Commenor
Rasa: Człowiek
Przynależność: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Matric Klauskin był admirałem służącym Sojuszowi Galaktycznemu. W 40 ABY dowodził Dodonną w operacji Okrążenie.

Biografia

Druga galaktyczna wojna domowa

W 40 ABY dowodził z mostka Dodonny, flagowego okręty Drugiej Floty Sojuszu Galaktycznego, operacją Okrążenie. Zgodnie z rozkazem przybył do układu Koreliańskiego, a w ślad za nim kolejne statki Sojuszu. W myślach Matric zastanawiał się nad swoją reputacją. Ludzie zawsze postrzegali go jako zdecydowanego i spokojnego. Admirał doszedł do wniosku, że gdy wykona jeden dobry manewr, uchroni galaktykę od wojny.

Po pięciu minutach od przybycia wszystkie jednostki były na swoich stanowiskach. Klauskin zastanawiał się dlaczego jego wrogowie tak długo nie wysyłają przeciw niemu swoich wojsk. Chwilę potem z nadprzestrzeni wyskoczyła flota Korelii. Matric zrozumiał, że w pewnym sensie poniósł porażkę, gdyż jego cel, zastraszenie Korelian nie ma już sensu. Admirał wierzył jednak, że wciąż jest w stanie wymanewrować wrogie wojska by Sojusz zwyciężył, a on zyskał sławę.

Gdy sytuacja stała się napięta, rozpamiętywał swoją przeszłość. Zawsze był nieugiętym i zdecydowanym dowódcą. Jednak gdy wojska koreliańskie wciąż się zbliżały miał pustkę w głowie. Jego zastępczyni, pułkownik Fenn zapytała o rozkazy. Zdezorientowany admirał rozkazał zmniejszenie prędkości o połowę, w myślach mając nadzieję, że wymyśli jakiś błyskotliwy plan.

W końcu doszło do wymiany ognia. Klauskin nie chcąc atakować wrogiej floty, postanowił zaatakować Tralusa. Po dwóch godzinach planeta była już zdobyta i okupowana.

Po usłyszeniu pomyślnych wieści admirał, zmęczony udał się do swojej kabiny. Tam ukazała mu się jego, zmarła przed czterema laty żona, Edela. Kobieta powiedziała mu, że spisał się znakomicie i wkrótce zostanie awansowany. Zadowolony Klauskin zapadł w sen. Po jakimś czasie zaczął krążyć po Dodonnie w samym szlafroku rozpowiadając, że rozmawiał ze swoją żona. Jego załoga złożyła raport dowództwu, a to uznało, że Matric przeszedł załamanie nerwowe. Dodatkowo jego atak na Tralusa uznano za błąd. Admirał został zdegradowany i wysłany na leczenie psychiatryczne. Prawdopodobnie jego działaniami sterowała Mroczna Lady Sithów, Lumiya, która w tym okresie wykorzystywała Moc do mamienia ludzi i naginania ich do swojej woli.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!