Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Max von Sydow

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Max von sydow.jpg
Max von Sydow
Data urodzenia: 10 kwietnia 1929
Miejsce urodzenia: Lund, Szwecja
Narodowość: Szwed
Wkład w uniwersum
Role: 2015: Przebudzenie Mocy - Lor San TekkaMax Carl Adolf von Sydow to urodzony 10 kwietnia 1929 w Lund na południu Szwecji aktor znany przede wszystkim z wielu filmów wyreżyserowanych przez Ingmara Bergmana.

Biografia

Urodził się jako syn baronowej Grety Rappe i etnologa profesora Carla Wilhelma von Sydow. W szkole średniej wraz z kilkoma kolegami założył klub teatralny. W 1948 został przyjęty do Królewskiej Akademii Teatralnej w Sztokholmie. W latach 1948-1951 występował na deskach teatrów z Ingrid Thulin. Jego pierwszą rolą ekranową był Nils w dramacie Alfa Sjöberga "Tylko matka". Po ukończeniu studiów otrzymał angaż w teatrze w Norrköping i w Malmö.

Jego światowa kariera rozpoczęła się od kreacji Jezusa w biblijnej superprodukcji hollywoodzkiej Opowieść wszech czasów (The Greatest Story Ever Told, 1965) z udziałem takich sław jak Charlton Heston, Martin Landau, Telly Savalas i John Wayne. Widzom jest znany z roli w takich filmach jak "Conan Barbarzyńca", "Trzy dni Kondora", "Sędzia Dredd" czy "Raport Mniejszości".

Gwiezdne wojny

29 kwietnia 2014 roku w wiadomości na oficjalnej stronie Star Wars zapowiedziano, iż Max von Sydow ma wystąpić w siódmym epizodzie Gwiezdnych wojen, Przebudzeniu Mocy.[1] Aktor wcielił się w rolę Lora San Tekki.

Przypisy


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!