Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Odile Vaiken

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Odile Vaikan.JPG
Odile Vaiken
Miejsce pochodzenia: Korriban
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Przynależność: Odrodzone Imperium Sithów
Profesja: Wielki moff
Odile Vaiken był wielkim moffem Imperium Sithów, żyjącym w pierwszym stuleciu po zakończeniu wielkiej wojny nadprzestrzennej. Był odpowiedzialny za powstanie nowej armii i floty imperialnej, a w efekcie także za odzyskanie znacznej części potęgi, utraconej w wyniku przegranej wojny.

Biografia

Młody Odile.

Niewiele wiadomo o dzieciństwie Odile'a. Jako jeden z niewielu przeżył atak Republiki na Korriban, który wieńczył wojnę. Wraz z przyszłym Imperatorem Sithów, niewielka flota z ocalałymi uciekła w Nieznane Regiony. Statki przez blisko dwie dekady podróżowały zapomnianymi szlakami nadprzestrzennymi. W tym czasie Vaiken uczył się nawigacji i został jednym z najbardziej utalentowanych pilotów Imperium. Ostatecznie pozostali przy życiu, w tym Odile, osiedlili się na tropikalnej planecie Dromund Kaas. Na powierzchni planety Imperator przedstawił swoją wizję odbudowy Imperium. Sithowie mieli zniszczyć Republikę i rządzić galaktyką. Imperator większość zadań przekazał podległej mu Mrocznej Rady i ludziom takim jak Vaiken, podczas gdy sam snuł plany odbudowy potęgi Sithów i oddawał się mrocznym rytuałom. Mroczna Rada zajmowała się przede wszystkim dalekosiężnymi kwestiami, więc mężczyzna postanowił działać.

Odile przemawia do stworzonej przez siebie armii.

Rekrutując wszystkich niewrażliwych na Moc obywateli w odpowiednim wieku, stworzył i wyszkolił nową armię, tworząc system szkolenia, który przetrwał ponad trzynaście stuleci. Na czele wyszkolonych oddziałów Vaiken wyruszył w głuszę Dromund Kaas, by przygotować miejsce pod odbudowę Imperium. Odciskając na nieprzyjaznej przyrodzie piętno swej armii, w czasie kampanii własnoręcznie zabił terentateka. W miejscu tym stanęła później imperialna cytadela, będąca jednym z najważniejszych miejsc w nowo powstałym mieście Kaas. Następnie postanowił rozpocząć prace nad reaktywacją marynarki imperialnej.

Odile mianowany Wielkim Moffem.

Mimo iż wiedział, że nie starczy mu życia na zrealizowanie swojej wizji, zyskał przychylność Rady i rozpoczął projektowanie i tworzenie nowej armady. Podzielił podległe mu wojsko na inżynierów i techników, górników oraz robotników, dając podstawy do zbudowania silnej floty. Za swe zasługi, został tytułowany pierwszym Wielkim Moffem nowego Imperium Sithów. Odile zginął podczas jednej z kampanii imperialnych, gdy na pokładzie prototypu Gwiezdnego Niszczyciela podbijał systemy w Nieznanych Regionach. Pomimo śmierci mężczyzny, jego idee przewodziły żołnierzom służącym pod sztandarem Imperium przez wiele stuleci. Jego historia reprezentowała również bezwzględne oddanie i bezwarunkową lojalność wobec Imperium, pomimo wyraźnej dominacji Sithów w społeczeństwie.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Odile Vaiken.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!