Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Oon-ai

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Oon-ai.jpg
Oon-ai
Data i miejsce śmierci: 0 ABY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Oon-ai był mężczyzną z rasy ludzi, który w czasie trwania galaktycznej wojny domowej służył w stopniu porucznika w Marynarce Imperialnej pod rozkazami wielkiego generała Cassia Tagge'a.

Biografia

W czasach galaktycznej wojny domowej Oon-ai służył w Marynarce Imperialnej pod rozkazami wielkiego generała Cassia Tagge'a. W roku 0 ABY, krótko po bitwie o Yavin 4, został przydzielony przez swojego zwierzchnika do Dartha Vadera, by jako jego osobisty adiutant śledzić wszystkie jego poczynania i raportować o nich bezpośrednio wielkiemu generałowi.

Podczas pierwszego spotkania Oon-aia z Sithem, porucznik poinformował go o potrzebie uzyskania dostępu do jego systemu łączności, by mógł w prawidłowy sposób spełniać powierzone mu zadanie. Słysząc jego słowa, Vader gniewnym tonem odparł, że nie życzył sobie wścibskich sekretarzy. Adiutant oznajmił mu, że brak uzyskania dostępu do pożądanych danych poskutkowałby złożeniem odpowiedniego raportu Tagge'owi, dlatego poprosił by rozmówca przemyślał jego prośbę. Sith rozważył jego słowa i uległ, gdyż wielki generał działał z polecenia Dartha Sidiousa, lecz ostrzegł porucznika by prowadził swoje działania w ostrożny sposób, gdyż jego cierpliwość posiadała granice.

Wkrótce Oon-ai uzyskał dostęp do łączności Sitha, której rejestry postanowił zbadać bardzo szczegółowo. Podczas gdy Vader przygotowywał się do wyruszenia na kolejną misję, porucznik odkrył, że cyborg nawiązał kontakt z łowcą nagród Bobą Fettem. Vader zaproponował, by adiutant pomógł mu w przygotowaniach do wyprawy, lecz gdy ten odmówił wymawiając się swoim zadaniem, cyborg obiecał wyjaśnić relację z Fettem po powrocie z czekającego go zadania.

Ucieczka z bazy piratów.
Jakiś czas później, Oon-ai dołączył do oddziału pod dowództwem Vadera, który najechał bazę należącą do pewnej grupy piratów. W czasie walk, wraz z resztą towarzyszy porucznik stawiał czoła wrogom Imperium Galaktycznego. W pewnej chwili kryminaliści włączyli do walki droideki, które skutecznie powstrzymały napór imperialnych. Widząc ponoszone straty, adiutant zapytał Vadera czy zamierzał jakoś interweniować. Cyborg odpowiedział mu, że uderzenie mieczem świetlnym doprowadziłoby do eksplozji pocisków wystrzeliwanych przed droidy bojowe. Słysząc to, Oon-ai z niedowierzaniem zapytał czy Sith był bezradny pomimo swej reputacji. Dowódca zaprzeczył mu, informując, że zawsze mógł coś zrobić, po czym za pomocą Mocy skierował wrogie pociski w stronę ich nieprzyjaciół.

Nastąpiła eksplozja, która unicestwiła wrogie droidy, a także przyczyniła się do porażki piratów. Ostatni z przestępców, ostatnim tchnieniem aktywował procedurę samozniszczenia bazy, przez co Vader postanowił ruszyć do kwatery dowodzenia nieprzyjaciół i polecił by porucznik ruszył razem z nim. Mężczyzna był zaskoczony, lecz Sith przypomniał mu, że jego zadaniem było śledzenie jego poczynań, dlatego zażądał by nie przerywał.

Gdy dotarli na miejsce, Mroczny Lord Sithów włamał się do komputera bazy i uzyskał dane, których uzyskanie było celem jego misji. Gdy odniósł zwycięstwo, oznajmił porucznikowi o możliwości ewakuacji. Mężczyźni opuścili bazę piratów wśród licznych eksplozji, a gdy znaleźli się na swoim statku, Oon-ai skomentował zwycięską misję. Vader odparł, że musieli złożyć raport o swoich odkryciach, dlatego obrał kurs na flotę wielkiego generała Tagge'a.

W czasie lotu, Sith zabił Oon-aia, a gdy dotarł przed oblicze swego zwierzchnika, zaprezentował mu zwłoki adiutanta oskarżając go o zdradę na rzecz piratów, argumentując to odnalezieniem danych w rejestrach kryminalistów. Po tych słowach, Vader rzucił ciało porucznika na podłogę i postanowił odejść, oznajmiając, że kolejnych podwładnych Cassia będzie sprawdzał równie szczegółowo.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!