Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Powstanie na Gwieździe Śmierci

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Deathstaruprising.jpg
Powstanie na Gwieździe Śmierci
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 BBY
Miejsce Gwiazda Śmierci
Wynik Zwycięstwo Imperium Galaktycznego.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Padawan Nieznany
Siły
Straty
  • Oba skradzione promy
  • Jedi
  • Większość rebeliantów
  • Kilkudziesięciu żołnierzyPowstanie na Gwieździe Śmierci znane też jako bunt na Gwieździe Śmierci to starcie pomiędzy rebelianckimi więźniami przetrzymywanymi na pokładzie stacji bojowej, a żołnierzami 501 Legionu. Zakończyło się zwycięstwem Imperium Galaktycznego.

Bitwa

Preludium

Od upadku Republiki wszyscy jeńcy byli przewożeni na Gwiazdę Śmierci. Niektórzy z nich byli przetrzymywani w więzieniu, a inni pracowali jako robotnicy przy budowie broni Imperium. Kiedy rebelianccy więźniowie uświadomili sobie potęgę Gwiazdy Śmierci chcieli pomóc swym sojusznikom kradnąc plany stacji bojowej.

Przebieg bitwy

Przywódcą buntu był padawan. W bliżej nieokreślonym czasie więźniowie opuścili blok więzienny i rozpoczęli walkę ze stacjonującymi na stacji szturmowcami. Na pomoc zostali wezwani członkowie 501 Legionu. Tuż po przylocie do hangaru 84G elitarna jednostka została zaatakowana przez niewolników Wookiee i żołnierzy Rebelii. Szybko jednak atak został odparty i szturmowcy ruszyli do kontrataku. Przeważające siły Imperium wyparły rebeliantów z centrum dowodzenia bloku więziennego. W tym czasie jeden z buntowników ukradł tajne plany. Po chwili został jednak zabity przez jednego ze szturmowców. Po stracie planów Rebelianci kontynuowali ucieczkę. Ich oddziały cofnęły się do pomieszczenia artyleryjskiego. Po krótkiej wymianie ognia stracili jednak i tą pozycję. W tym samym czasie rebelianci ukradli stojący w hangarze 85G, prom Imperium i zamierzali nim odlecieć. I tym razem ich plany zostały pokrzyżowane przez szturmowców, którzy wysadzili prom. Kiedy sytuacja buntowników stała się beznadziejna do walki rzucił się przywódca buntu, padawan Jedi. Zabił wielu szturmowców jednak nie udało mu się powstrzymać przeważających sił żołnierzy Imperium, przez co poległ. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Imperium.

Skutki

Pomimo stłumienia buntu tajne plany wydostały się z pokładu stacji i zostały ukryte przed Imperium na asteroidzie Polis Massa. Wobec ocalałych członków buntu stosowano represje.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!