Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TC-14

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TC-14.jpg
TC-14
Producent Cybot Galactica
Model Droid protokolarny serii TC
Typ Droid protokolarny
Wysokość 167 cm
Płeć Żeńska
Kolor sensorów Pomarańczowe
Uzbrojenie Brak
Przynależność Federacja HandlowaTC-14 była droidem protokolarnym serii TC, służącym na pokładzie Saak'aka, jednostce sztabowej Federacji Handlowej.

Biografia

TC-14 powstała jako produkt firmy Cybot Galactica, a zakupiona została przez Federację Handlową jakiś czas przed inwazją na Naboo. Jej oprogramowanie zawierało dane o etykiecie rozmaitych ras oraz ulepszony moduł komunikacyjny TranLang III. W połączeniu z jej nienagannymi manierami oraz miłym "charakterem" czyniło to z niej idealną portierkę oraz hostessę. Jej podstawowe zadanie w służbie Federacji Handlowej polegało na przyjmowaniu gości oraz ich skrytym szpiegowaniu. TC-14 miała obowiązek informować swoich panów o wszystkim co uznawała za podejrzane.

Kiedy w roku 32 BBY na Saak'ak przybyli dwaj ambasadorzy kanclerza Valorum, Qui-Gon Jinn oraz Obi-Wan Kenobi, TC-14 kulturalnie ich przywitała oraz zaprowadziło do sali, gdzie mieli spotkać się z wicekrólem Nute'em Gunray'em w celu negocjacji odnośnie blokady planety Naboo. Droid zauważyła jednak, że przybyli mężczyźni to rycerze Jedi i natychmiast poinformowała o tym fakcie swoich panów. Przerażeni Neimoidianie wysłali ją z powrotem do ambasadorów, aby miała na nich oko. TC-14 przy okazji zaniosła gościom napoje. Po krótkim czasie do pomieszczenia, w którym się znajdowali wtłoczono trujący gaz dioxis, gdyż wicekról Federacji, z rozkazu Dartha Sidiousa, postanowił zabić Jedi. Niewrażliwa na działanie gazu TC po prostu zebrała naczynia i opuściła salę, przepraszając wszystkich, w tym droidy bojowe, za powstałe zamieszanie.

Kilka dni później Saak'ak stał się celem ataku myśliwców N-1 pilotowanych przez mieszkańców Naboo, co było reakcją na zbrojną inwazję Federacji na ich planetę. W wyniku bitwy stacja kosmiczna została zniszczona, razem z TC-14, która była na pokładzie.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!