Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Virago

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Virago SWGTCG.jpg
Virago
Podstawowe dane
Producent: MandalMotors
Model: Myśliwiec szturmowy typu StarViper
Specyfikacja techniczna
Długość: 21 metrów
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 1200km/h
Hipernapęd: klasy 1 (zapasowy klasy 10)
Uzbrojenie:
Osłony: Generatory osłon produkcji korporacji Toplex
Różne
Ładowność: 1 tona
Właściciele: Xizor
Przynależność: Czarne SłońceVirago to zbudowany przez MandalMotors na specjalne zamówienie księcia Xizora pierwszy model myśliwca szturmowego typu StarViper.

Historia

Chcąc posiadać szybką, dobrze uzbrojoną i opancerzoną maszynę Xizor zgłosił się do projektantów pracujących dla MandalMotors. Zaprojektowali i zaproponowali mu właśnie myśliwiec szturmowy typu StarViper.

Ten zbyt drogi do używania w ramach większych eskadr pojazd był wyposażony w nieczęsto spotykany w myśliwcach system 4 skrzydeł o zmiennej geometrii, które podczas lotu w atmosferze były składane by przylegać do kadłuba, w kosmosie zaś, w razie potrzeby walki, rozkładane. Dzięki temu, że każde skrzydło na swym końcu miało 2 dysze manewrowe Koensayr N2-f pojazd był bardzo zwrotny. Z powodu ciągłego ruchu skrzydeł w locie sprawiał także wrażenie żywej istoty. Skrzydła były także minusem statku, które w atmosferze ograniczały jego zdolności manewrowe. Idealnym miejscem do walki dla Virago była więc przestrzeń kosmiczna, gdzie prędkością mógł równać się z TIE Interceptorem.

Virago napędzany był przez silniki Quadex IGt. Wszystkie jego systemy wymagały potężnej dawki energii, posiadał więc cztery generatory umieszczone w skrzydłach, przy ich mocowaniach z kokpitem. Natomiast paliwo przewożone było wewnątrz skrzydeł, opancerzonych dość, by nie stanowiło to zbyt wielkiego zagrożenia - były w stanie wytrzymać nawet bezpośrednie trafienie z działem X-winga. Pancerz ten był przy tym dość lekki, choć takie połączenie niskiej masy i dużej wytrzymałości sprawiało, że jego koszt był niezwykle duży. Ochronę zapewniał także system osłon korporacji Toplex, tył chroniony był przez jeden generator tarcz, grzbiet przez dwa kolejne a na brzuch maszyny przypadał jeszcze jeden.

Uzbrojenie główne stanowiły dwa ciężkie działa laserowe Taim & Bak Ht-12, umieszczone po obu bokach kokpitu. Były one wyposażone w system, który w czasie boju, gdy skrzydła były rozłożone, pozwalał im objąć ogniem duży, 180-stopniowy obszar. Gdy skrzydła były złożone, działka mogły strzelać jedynie przed siebie. Dodatkową bronią były dwie wyrzutnie torped protonowych firmy Borstel, każda z zapasem 3 pocisków.

Za celowanie odpowiadał komputer celowniczy St2x produkcji Carbanti. Wyposażony był on w eksperymentalny system laserowy, który sprawiał on, że jakakolwiek broń zainstalowana na Virago, byłaby dalece skuteczniejsza niż jest zazwyczaj.

Xizor wykupił wszelkie prawa do Virago i StarViperów, aby by jego jednostka pozostała unikalna, i o ile MandalMotors produkcję StarViperów rozpoczęło dopiero po śmierci przywódcy Czarnego Słońca, to eskadry tych maszyn można było zobaczyć już wcześniej, na przykład w służbie Konsorcjum Zanna.

Virago prawdopodobnie został zniszczony przebywając na pokładzie skyhooka Xizora, gdy Darth Vader wydał rozkaz zniszczenia tego obiektu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!