Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


William Hootkins

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
William Hootkins.

William Hootkins (William Michael Hootkins) to urodzony 5 lipca 1948 roku w Dallas, amerykański aktor najbardziej znany z roli Jeka Porkinsa w Gwiezdnych wojnach i roli policjanta Maxa Eckharda w Batmanie z 1989 roku.

William, choć urodzony w Dallas, mieszkał w Londynie. Od wczesnych lat 70. do 2002 roku, kiedy to przeniósł się do Los Angeles. Studiował na uniwersytecie Princeton, gdzie nauczył płynnie posługiwać się Mandaryńskim Chińskim. Uczył się także w Londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuki Dramatycznej. i w St. Mark.

Występował na scenach teatralnych i filmowych. Pojawił się w filmach takich jak Niekończąca się opowieść III, Kroniki młodego Indiany Jonesa, Superman IV, Taxi (Komedia Mela Brooksa), Poszukiwacze Zaginionej Arki. Pojawił się także w obu częściach Różowej pantery. Na deskach teatru pojawił się w roli Hitchocka w sztuce Hitchcock Blonde, za którą otrzymał kilka nagród.

Pracował także głosem. Występował w słuchowiskach radiowych BBC, gdzie swoim głosem naśladował Churchilla, J. Edgara Hoovera i Orsona Wellsa.

Umarł na raka żołądka w Santa Monica 23 października 2005 roku.

Ciekawostki

  • Początkowo został wybrany do zagrania roli Dennisa Nedrego (człowieka, który kradnie zarodki) w Parku jurajskim w 1993 roku.
  • Na 10 miesięcy przed śmiercią rozwiódł się z żoną Polly Hootkins i ożenił się Carolyn Robb z którą żył tylko 4 miesiące. (24 lipca - 23 października).
  • W St. Marks był w tej samej grupie co Tomme Lee Jones.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!