Bitewny legionista serii BL

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bitewny legionista serii BL.

Bitewny legionista serii BL to model droida stworzony w ramach specjalnej, krótkiej serii robotów bojowych wyprodukowanych w czasie wojen klonów przez Separatystow dla współpracujących z nimi Mandaloriańskich Protektorów.

Mandalorianie rzadko używali wsparcia robotów, przez większą część swojej historii walcząc albo samemu, albo co najwyżej współpracując z zależnymi od nich maszynami takimi jak bazyliszki. Wojny klonów i droidy BL były jednak wyjątkiem, licząca pierwotnie tylko dwustu dwunastu i z czasem malejąca grupa Mandalorian chętnie korzystała z ich wsparcia w czasie walk.

Przypominające droidy protokolarne serii 3PO roboty wyprodukowano w ilości tysiąca sztuk, a Mandalorianie pomalowali je na charakterystyczny zielony kolor ze złotawymi zdobieniami. Każda z maszyn oprócz Basica i języka binarnego znała także Mando'a. Koszt pojedynczej jednostki tego typu wynosił 15090 kredytów. W ich projektowaniu swój współudział miał jeden z protektorów, później znany jako Mandalor, Fenn Shysa. W walce droidy walczyły w głównej linii boju, podczas gdy protektorzy używając swych plecaków rakietowych starali się dostać w samo serce wrogich sił.

Na uzbrojenie droidów składał się między innymi AAP-11 blaster box, każdy z droidów posiadał także zestaw lecznicy, dzięki któremu mógł pomoc któremuś z protektorów oraz zagłuszacz sygnałów. W walce zdarzało im się także zasiadać za sterami mandaloriańskich uprzęży bojowych.

Większość jednostek została zniszczona podczas bitew, w tym tej o Norval II, gdzie siły protektorów zostały wciągnięte w pułapkę, co najmniej jedna jednak przetrwała. Nosząca oznaczenia BL-17 jednostka przetrwała wojny klonów, została jednak zniszczona w 15 BBY na planecie Boonta, gdy pracowała jako wsparcie dla swego nowego właściciela, Boby Fetta.

Źródła