Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Corusca

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Corusca to jeden z najcenniejszych w galaktyce gatunków klejnotów, uważany za jeden z najtwardszych znanych materiałów. Pojedynczy kamień może być wart miliony kredytów (od 100000 do miliona kredytów za Standardowy karat coruscański) i może z powodzeniem przecinać transplastal czy transparistal.

Wygląd

Corusca to przejrzysty kryształ, w którym światło odbija się w specyficzny sposób, sprawiający, że wygląda, jakby klejnot mieścił w sobie miniaturową gwiazdę płonącą własnym światłem.

Sieć krystaliczna klejnotu Corusca posiada na zewnętrznych krawędziach określoną liczbę tzw. punktów przełomu - miejsc, w których przyłożenie precyzyjnie określonej i skierowanej siły może doprowadzić do rozbicia niemal niezniszczalnego normalnymi sposobami klejnotu na drobne odłamki.

Powstawanie

Klejnoty te tworzą się w pobliżu jądra gazowego giganta Yavina pod wpływem panującego tam gigantycznego ciśnienia. Dzięki temu uzyskują nieporównywalną twardość, jak również specyficzną strukturę krystaliczną. Następnie bywają wyrzucane w górne warstwy atmosfery planety przez prądy powietrza i burze, skąd pod własnym ciężarem opadają na powrót w kierunku metalicznego jądra planety. Liczne firmy, jak również indywidualni poszukiwacze, przeczesują więc specjalnymi repulsorowymi trawlerami górne warstwy atmosfery Yavina, starając się - mimo licznych niebezpieczeństw - wyłowić jak najwięcej i jak największych egzemplarzy tego cennego kryształu (ze względu na największy ciężar, największe z klejnotów pozostają zazwyczaj na największych głębokościach, co sprawia, że jest je najtrudniej zdobyć). Klejnoty są następnie sprzedawane, szlifowane i ponownie sprzedawane - największe i najpiękniejsze na biżuterię, inne - do wykorzystania przemysłowego.

Wykorzystanie

Klejnoty Corusca stosowane są przede wszystkim jako biżuteria: nieskażony i dobrze oszlifowany - metodą uderzania w odpowiednie punkty przełomu - stanowi warte zawrotnej kwoty kredytów dzieło sztuki. Ze względu na swoją twardość, Corusca służą też w przemyśle, przede wszystkim jako elementy robocze narzędzi tnących i wierteł. Klejnoty te nadają się tez do wykorzystania jako kryształy główne w mieczach świetlnych.

Źródła


Kryształy wykorzystywane w mieczach świetlnych
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!