Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja:Oficer

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nazewnictwo

Niby wycofałem już edycję Pietta, ale ciągle mam wątpliwości i przydałaby się opinia kogoś bardziej obeznanego. Czy generał i admirał, to również oficerowie? Mi się wydaje, że są to już stopnie wojskowe wyższe niż oficer, ale pewności nie mam, bo nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. signjedi.png Theed Dyskusja  22:05, 1 paź 2012 (CEST)

Za przeproszeniem ale PWN to nie jest książka o wojskowości. Poza tym nawet wikipedia tworzona często na podstawie takich banałów jak np. encyklopedie PWN podaje np. w haśle "Admirał" - stopień oficerski. Poza tym nawet tutaj oficerowie Starej Republiki/Imperium Galaktycznego bądź Sojuszu Rebeliantów/Nowej Republiki są w tej samej kategorii co generałowie czy admirałowie. To jest dalej wojsko. Piett 23:46, 1 paź 2012 (CEST)
We wszystkich książkach, w których sprawdzałem znajdowałem coś podobnego do tego tutaj, czyli że przy stopniach od ppor do płk było mówione, że to stopień oficerski, a przy generałach, admirałach już nie. signjedi.png Theed Dyskusja  07:03, 2 paź 2012 (CEST)
To zabawne bo w wielu przejrzanych książkach polsko i anglojęzycznych zajmujących się specjalistycznie formacjami wojskowymi z okresu ostatniego stulecia co najmniej kilkakrotnie wyłapałem tabelki tego typu jak tu - http://en.wikipedia.org/wiki/Officer_%28armed_forces%29 . Wyraźnie uznające stopnie wyższe za właśnie stopnie wyższe w kadrze oficerskiej. Nie planuję "umierać za Gdańsk" w tej kwestii ale też wolę uniknąć ośmieszających wpadek w takich kwestiach tylko dlatego że np. przeważą głosy osób które piszą tak w okresie obecnego załapania się na zupełny upadek służby wojskowej i brak dobrych zajęć z WOS-u dzięki którym unikano by takich wpadek. Piett 08:13, 2 paź 2012 (CEST)

Generał i admirał to również oficerowie. Artykuł w PWN wprowadza po prostu trochę za dużą rozdzielczość w interesującej nas kwestii :) Wystarczy porównać np. w tym samym źródle: [1] signstraznik.png NLoriel Dyskusja  10:00, 2 paź 2012 (CEST)

Ok. Przyznaję się do błędu. signjedi.png Theed Dyskusja  16:45, 2 paź 2012 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!