Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Dyskusja Archiwisty:Miłosz Pikos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Miłosz Pikos!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Power of the Light Side

Dodawanie źródeł

Nie dodawaj źródeł do artykułów jeżeli nie ma w nim informacji z danego źródła, --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  13:06, 13 mar 2020 (CET)

Ponawiam prośbę. Nie ma sensu dodawać listy źródeł, jeśli nie dodajesz przy okazji z nich żadnych informacji. Jest to po prostu mylące, bo może się wydawać, że wszystkie dane z wymienionych źródeł się pojawiają w artykule. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:41, 24 mar 2020 (CET)
Były dwie prośby, a zero odzewu z Twojej strony. Krótka blokada na zwrócenie uwagi xP. Pozdr signstraznik.png Totus Dyskusja  20:19, 25 mar 2020 (CET)

Rozmowa z innymi i tworzenie artykułów

Witam jeżeli chcesz się o coś zapytać innego Archiwisty wystarczy, że napiszesz u niego w dyskusji. Co do tworzenia artykułów może zaczniesz od stworzenia artykułu w swoim brudnopisie, jeżeli będzie spełniać wymagania to wtedy przeniesie się artykuł pod Legendy i będziesz miał miejsce by stworzyć swój artykuł. Zapoznaj się również z tą stroną. PS: stosuj się do wcześniejszych zaleceń. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  14:58, 27 mar 2020 (CET)

Dodawanie szablonów.

Gdy na stronie jest już używany Szablon:Stub nie dodajemy Szablonu:DoPoszerzenia. PS: Zanim dodasz szablon upewnij się że nie jest on już obecny na stronie. Nie duplikuj szablonów. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:08, 29 mar 2020 (CEST)

Kilka drobnych rzeczy

Siema. Mam drobną uwagę co do szablonów interwencyjnych (DoPoszerzenia, DoDopracowania, Źródła, Źródło itp.). Pomijając to o czym pisał już Kwazi, to pamiętaj, żeby je wstawiać, gdy to faktycznie jest potrzebne. Dodałeś szablon:Źródła do strony Lothal. Ale jakie dokładnie zawarte tam informacje nie są podparte źródłami, że dodałeś ten szablon? Ten szablon nie służy do oznaczania stron, gdzie nie wszystkie możliwe pojawienia są wymienione w sekcji źródła, a wtedy gdy są w nim informacje, które nie mają podparcia w sekcji źródła. W tym pierwszym przypadku należy albo dodać szablon:DoPoszerzenia, jeśli orientujesz się, że w niewymienionych źródłach są jakieś ważne informacje, lub uzupełnić sekcje źródła o te, z których informacje w 100% już są zawarte w szablonie. (np. jakaś planeta jest tylko wspomniana w dialogu grze bez żadnych znaczących informacji: "Poleciałbym sobie na Nar Shadda" "Słyszałem, że na Alderaanie jest ładna pogoda", itp.). Ale gdy ktoś wrzucać zaczyna listy źródeł, gdzie widać, że komplet informacji z nich nie jest zawarty w haśle, to z marszu wycofujemy edycję (powód masz w wiadomości wyżej).

Druga rzecz dotyczy Twojej wiadomości do Mustarafa w sprawie stron kanonicznych. Pomijając fakt, że jest on zwykłym użytkownikiem, a takie wiadomości ogólnie lepiej kierować do któregoś ze strażników (najlepiej tych aktywnych w ostatnim czasie :P), to wpisy w stylu, że coś tam jeszcze trzeba zrobić są trochę bez sensu. Wiemy, że te strony nie mają wersji kanonicznej, wiele więcej ich nie ma. Jeszcze więcej stron brakuje po prostu. Ale co z tym fantem możemy zrobić? Póki coś ich nie napisze, to ich nie będzie. Jeśli zaś chciałem je napisać, to zrób jak pisał Ci wyżej Kwazi. Utwórz stronę w brudnopisie, my ją sprawdzimy i odpowiednio już podziałamy (nie martw się, dalej będziesz wymieniony jako autor w historiach edycji). Jedynie bardziej doświadczeni użytkownicy mają z góry robione miejsce pod strony kanoniczne na prośbę, bo zbyt wiele razy sparzyliśmy się na początkujących archiwistach, który najpierw proszą, a potem albo nic nie robią, ale musimy wycofywać zmiany, bo strony są tłumaczeniami z Wookiee, albo wykrajankami z gotowych artykułów.

Się trochę rozpisałem, jak coś to pisz śmiało. Pozdr. i powodzenia w dalszej pracy.--signstraznik.png Totus Dyskusja  12:23, 29 mar 2020 (CEST)

Hej, hej. Szablon:Wersja ląduje do stron, które sa już podzielone. Więc ni dodawaj go, gdy strona nie ma jeszcze wersji kanon i wersji legendy. P.S. robisz bardzo dużo edycji technicznych, ale nie do końca jeszcze rozumiesz jak to wszystko działa. Następnym razem, gdy będziesz chciał rozpocząć jakąś serię tego typu edycji, to zapytaj się najpierw, my wyjaśnimy co i jak nie będziemy w razie czego musieli wycofywać tych wszystkich edycji. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:41, 30 mar 2020 (CEST)
Stwórz najpierw artykuł w brudnopisie. Przeczytaj uwagi które Ci zwracamy i zacznij się do nich stosować. PS: Pisz wiadomości na dole strony dyskusji i używaj najlepiej przycisku Dodaj temat. Przy okazji podpisuj się czterema ~~~~ lub przycisku na panelu z lewej strony (drugi od końca) --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  17:41, 30 mar 2020 (CEST)

Początki

Witaj. Widzę, że naprawdę rwiesz się do pracy i chciałbyś ulepszyć Ossusa, ale pozwól, że wytłumaczę Ci parę kwestii. Podobnie jak Totus i Kwazi przede mną, proszę abyś zapoznał się ze wszystkimi stronami w tym dziale, a dopiero później przystąpił do dokonywania jakichkolwiek zmian w zasobach Biblioteki Ossus. Doskonale zdajemy sobie sprawę z braków jakie posiadamy oraz wiemy, które artykuły powinny mieć wersje kanoniczne. Mimo wszystko Ossusa tworzą ludzie i do chwili gdy ktoś nie napisze danych haseł wstawianie szablonu wersja niczego nie zmieni. Podobnie jest w kwestii szablonu źródła, którego użycie błędnie odczytujesz. Proszę byś zastosował się do naszych porad, usiadł na spokojnie i poczytał jak tworzyć na wiki, po czym stworzył jakieś hasło w swoim brudnopisie, a my je zweryfikujemy i dodamy do zasobów encyklopedii. Mam nadzieję, że już wkrótce będziesz tworzył swoje pierwsze artykuły, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:18, 30 mar 2020 (CEST)

Wybacz, ale musiałem Cię zablokować, żebyśmy nie musieli wycofywać wielu edycji. Skoro sobie nie radzisz, to poczekaj na odpowiedź, a nie znowu dodajesz szablon:Wersja, tam gdzie go nie powinno być. Jako, że jesteś początkujący, to pierwszy artykuł jaki chcesz stworzyć napisz w swoim brudnopisie. Po prostu kliknij w TEN CZERWONY LINK i zacznij tam normalnie pisać. My potem zajmiemy się przenosinami i porządkowaniem. Radzę też przejść z wersji mobilnej strony na standardową. Mobilna jest dobra do przeglądania, ale wygoda edycji i pisania pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia. Ogólne zasady pisania artykułów masz w wiadomości powitalnej na tej stronie, przypatrz się tez jak zbudowane są inne strony. Bardziej rozpisać się będzie musiał ktoś inny, albo dopiero będę mógł to zrobić jutro po południu. I przypominam, że wiadomości piszemy na końcu dyskusji (samym jej dole) oraz nigdy, przenigdy nie usuwaj czegokolwiek z dyskusji innego użytkownika. Podpisuj tez swoje wiadomości za pomocą czterech tyld ~~~~ albo przycisku "Twój podpis z datą", który jest na pasku tuż powyżej pola edycji (drugi od prawej). Blokadę zdejmę z rana, chyba, ze ktoś mnie ubiegnie. POzdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:09, 30 mar 2020 (CEST)
Jeśli chcesz zacząć tworzenie artykułów koniecznie musisz się zapoznać ze wszystkimi stronami znajdującymi się w DZIALE POMOCY. Następnie tak jak Ci powtarzamy w każdej kolejnej wiadomości, stwórz swój pierwszy artykuł POD TYM ADRESEM, a my następnie zajmiemy się jego weryfikacją. Ponadto sprawdzaj teksty źródłowe innych haseł żeby zobaczyć w praktyce jak to wszystko wygląda. Nie ma innych sposobów na naukę, więc nic nie możemy Ci de facto pokazać. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  23:50, 30 mar 2020 (CEST)

Tworzenie artykułów

Siema.

Widzę, że piszesz coraz to do kolejnych osób o to, żeby napisali jakieś strony. Wstrzymaj się od takich praktyk, każdy pisze co chce, kiedy chce i z jakiego zakresu chce.

Widzę, że wiesz jak stworzyć nową stronę. Czego więc dokładnie nie wiesz, jeśli chodzi o tworzenie stron? Jak pisaliśmy wcześniej, ogólne informacje na ten temat masz w powitalnej wiadomości w swojej dyskusji (np. Biblioteka Ossus:Tworzenie nowych haseł). Wiem, że te poradniki trochę już trącą myszką i mogą być niewystarczające, ale widzisz jak zbudowane są inne hasła, więc możesz się na nich wzorować. Z chęcią też Ci opiszę co i jak, ale muszę mieć jakiś punkt zawieszenia: czego nie wiesz, czego nie rozumiesz, itp. Jeśli chodzi o same strony kanoniczne. Nie przejmuj się kwestią techniczną. Utwórz stronę jaką chcesz w swoim brudnopisie, albo nawet pod linkiem Nazwa strony/kanon. My, administracja, zajmiemy się resztą, sprawdzimy, poprzenosimy strony pod właściwe nazwy itp. Musisz tylko ją utworzyć. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  18:15, 31 mar 2020 (CEST)

RE: Tworzenie Kanonu

Witam, miło mi słyszeć Twoje słowa. Tak, zgadza się, tak samo jak ty, ubolewam, jak w kanonicznych postaciach widzę "Legendy", więc też mam w planach tworzyć kanoniczne artykuły. Niestety, nie oglądałem zbytnio Wojen Klonów, tylko jakieś pojedyncze odcinki, więc miałbym problem z Pre Vizslą, Satine itd. Na pewno byłbym w stanie stworzyć Sifo-Dyasa, Polis Massę, Córkę mógłbym tylko zalążek (bo oglądałem z nią tylko ten odcinek, kiedy pojawia się po raz pierwszy), itd. Ogólnie tworzenie artykułów to dla mnie wielka przyjemność, więc tworzenie tamtych artykułów nie byłoby dla mnie problemem.

Pozdrawiam -- Jackosie (dyskusja) 31 mar 2020, 18:27 (CEST)

Jak stworzyć kanon

Witam,

Jeśli chcesz stworzyć kanon, poproś strażnika (admina ossusa), aby przeniósł (tzn. zmienił nazwę) legendarny artykuł, któremu chcesz zrobić kanonicznego odpowiednika, np. z "Sifo-Dyas" na "Sifo-Dyas/Legendy", a później dopiero tworzysz NOWY artykuł "Sifo-Dyas", gdzie oznaczasz, że jest on kanoniczny i piszesz. Mam nadzieję, że Ci pomogłem.

Pozdrawiam i życzę udanego tworzenia -- Jackosie (dyskusja) 1 kwietnia 2020, 20:54 (CEST)

Blokada

Czołem. Tym razem blokada została nałożona dłuższa. Chyba nie muszę się zbytnio rozpisywać dlaczego. Mimo uwag, porad i ogólnego wyciągnięcia ręki z naszej strony, zdajesz się w ogóle nie brać do siebie co masz wypisane w dyskusji. Dokładnie masz opisany proces tworzenia stron kanonicznych. Wielokrotnie, przez kilka osób. A Ty dalej robisz to odwrotnie. Najpierw napisz stronę. De facto pod dowolną nazwą. Potem napisz do któregoś z nas. Tutaj się kończy Twoja rola na tym etapie. My sprawdzamy co i jak, przenosimy strony i robimy porządki. Każdy zaczynał, każdy musiał się wdrożyć i zasady i metody panujące na Ossusie, więc nie ma co rezygnować. Ale przede wszystkim wymaga to słuchania ze zrozumieniem tego co piszą Strażnicy. Pozdr i do zobaczenia za tydzień.--signstraznik.png Totus Dyskusja  21:33, 1 kwi 2020 (CEST)

Sifo-Dyas

Witaj. Aktualna wersja artykułu o Sifo-Dyasie jest zaliczana do legend. Jeśli chciałbyś stworzyć jego kanoniczną wersję kliknij TUTAJ. Kiedy stworzysz tam artykuł przejrzę go, a następnie przeniosę legendarne hasło. Dodatkowa prośba, podpisuj się przy użyciu czterech tyld ~~~~, lub naciskając przycisk podpis, który jest drugim w kolejności od prawej strony w oknie edycji. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:39, 8 kwi 2020 (CEST)

Przypominam tylko, że hasło musi się składać z czegoś więcej niż samego infoboksu :) --signstraznik.png Totus Dyskusja  08:52, 9 kwi 2020 (CEST)

Kolejna blokda

Witaj. Muszę przyznać, że moja cierpliwość zaczyna powoli się kończyć. Nałożyłem na Ciebie kolejny raz blokadę, abyś dostał ostatnią szansę na zastosowanie się do naszych wskazówek oraz strony pomocy. Każda z wprowadzonych przez Ciebie decyzji o poszerzeniu, przypisach i źródłach to czysty nonsens. Nie było podstaw do wstawiania takich żądań w hasła bo z tego co zauważyłem posiadały one już odpowiednie szablony informujące o konieczności poszerzenia, a dodatkowo informacje w nich zawarte były podparte przypisami i odpowiednimi źródłami. Najlepiej będzie jak zapoznasz się jak działają encyklopedie typu wikia, gdyż na tą chwilę niestety Twoje edycje nie wnoszą zbyt wiele na korzyść Biblioteki Ossus, a jedynie dodają nam więcej pracy w ich kontrolowaniu i 95% przypadków ich cofaniu. To naprawdę jest ostatnia prośba i ostrzeżenie o wzięcie sobie do serca naszych uwag. Cenimy chęci rozwijania zasobów Ossusa, ale musi to być robione w odpowiedni sposób. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:47, 10 kwi 2020 (CEST)

Przede wszystkim, aby unikać dalszych blokad zapoznaj się z zasadami Biblioteki Ossus. Nikt nie będzie Cię blokował za chęci edytowania artykułów jeśli będziesz to robił tak jak należy. Postępuj według reguł, publikuj tylko prawdziwe i sprawdzone informacje. Nie zamieszczaj błędnych danych i wszystko powinno być dobrze. Jeśli nie będziesz się do tego stosował to niestety, ale nie zrobisz zawrotnej kariery na Ossusie. Tutaj nie chodzi o moje widzimisię tylko o dobro strony. Ja, a także inni strażnicy, staramy Ci się pomóc, gdyż doceniamy każdego fana i jego chęć rozwoju polskiej encyklopedii Gwiezdnych wojen. Ponadto, jak już pisałem w jednej z wiadomości wcześniej, podpisuj się w dyskusjach innych użytkowników za pomocą czterech tyld ~~~~ lub przycisku podpis znajdującym się jako drugi w kolejności od prawej strony okienka edycji. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:45, 13 kwi 2020 (CEST)

Kolor skóry

Witam,

Gdy piszesz kolor skóry przy postaciach rasy innej niż ludzkiej, nie piszesz "Jasna" albo "Ciemna", tylko dosłowny kolor, np. jak mamy Niena Numba, to nie piszemy "Ciemna", tylko "Różowa".

Pozdrawiam -- Jackosie (dyskusja) 14 kwi 2020, 11:25 (CEST)

Szablon:Postać

Siema widzę że dodajesz kolor skóry ten szablon ma jeszcze jeden nowy parametr (Profesja) względem starej wersji. Proszę byś dodawał obydwa parametry. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  13:11, 14 kwi 2020 (CEST)

Kanon

W odpowiedzi na Twoje... hmmm... pytanie/stwierdzenie? Kanonu nie da się tak o po prostu dodać do jakiegoś hasła. Jeśli istnieje wersja legendarna danego artykułu to trzeba napisać od zera wersję kanoniczną. Działa to oczywiście w dwie strony. Jeśli hasło jest kanoniczne, a brakuje wersji legendarnej to też trzeba ją napisać od zera. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  13:44, 15 kwi 2020 (CEST)

Doskonale zdaje sobie sprawę jakie hasła mają wersje kanoniczne, jakie legendarne, a jakie obie. Jeżeli ktoś będzie posiadał odpowiednią wiedzę, źródła i chęci to na pewno stworzy odpowiednie wersje dla artykułów, które wspomniałeś, a także dla wielu innych. Na tą jednak chwilę nikt nic nie musi. Tworzenie tutaj to jest dobra wola każdego z nas. To nie jest kanał na YouTube gdzie napiszesz "zrób mi film o Yodzie", a ja żeby dostać od Ciebie subskrypcję, lajka czy wsparcie na patronite będę posłusznie robił film o Yodzie. Encyklopedie na silniku wikia tak nie działają. Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę przykładowo "Kashyyyk" i pojawia Ci się dwie wersje to znaczy, że ktoś po prostu dysponował wiedzą, zasobami i chęciami, aby je stworzyć. Bez tego nic się na tej, jak i innych stronach tego typu nie dzieje. Nie wiem ile jeszcze musisz otrzymać wiadomości gdzie są Ci tłumaczone sprawy bardzo łopatologiczną metodą, ale wierz mi prościej się już nie da. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  17:53, 15 kwi 2020 (CEST)

Ostatnia blokada

Przy ostatniej blokadzie zastrzegałem, że nie postępowanie według naszych zaleceń sprawi, iż kolejna będzie ostatnią. W związku z moją obietnicą, oto ona. Blokada jest spowodowana nie słuchaniem z Twojej strony naszych wskazówek, nie wyciąganiu wniosków oraz niechęci do nauki zasad Biblioteki Ossus, a co za tym idzie stwarzanie większej ilości szkodliwych edycji niż tych, które mają jakąś wartość. Przykro mi, że tak musi się to skończyć, ale nie widzę innego wyjścia. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  19:19, 15 kwi 2020 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!