Biblioteka Ossus:FAQ

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania związane z funkcjonowaniem Biblioteki Ossus.

Kiedy powstała Biblioteka Ossus?

Oficjalne otwarcie encyklopedii nastąpiło 11 sierpnia 2006 roku na konwencie CorusCon. Pierwszym hasłem (a nie stroną techniczną) był holokron, dodany testowo 18 marca 2006. Sam system Biblioteki Ossus działał na serwerze od mniej więcej 10 marca. Przymiarki i "zbieranie ekipy" to luty i marzec 2006 roku.

Na CorusConie 1 i 1/2 (12 marca), podczas otwarcia mini-konwentu Yako wspomniał "o tajnym projekcie fandomu". Niewielu jednak wiedziało już wtedy co to jest...

Co muszę zrobić, żeby pisać hasła w Bibliotece?

Musisz przede wszystkim mieć chęci do tworzenia i pewną wiedzę na temat świata Gwiezdnych wojen (nie oczekujemy, że wiesz wszystko!). Powinieneś też poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z istniejącymi zasobami Biblioteki, aby poznać styl i oswoić się z tym, jak encyklopedia działa i jak zbudowane są hasła. Poza tym powinieneś zapoznać się z poradnikami dotyczącymi edycji i dodawania haseł. Na początek zapoznaj się ze stroną dotyczącą tworzenia nowych artykułów. Musisz także stworzyć sobie konto na Ossusie.

Co jest najważniejsze przy dodawaniu hasła?

Najważniejsze jest to, że napisałeś to hasło samodzielnie, nie zaś poprzez kopiowanie innych artykułów i opracowań. Poza tym liczy się też to, że hasło powstało zgodnie z najlepszą Twoją wiedzą i zostało zweryfikowane z oficjalnymi źródłach. Musisz też mieć pewność, że hasło zostało napisane zgodnie z neutralnym punktem widzenia. Pamiętaj też, żeby artykuł był w miarę możliwości maksymalnie kompletny. Nie oznacza to, że musisz zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi materiałami o danej postaci czy wydarzeniu. Jeżeli jednak opisujesz zagadnienia na podstawie książki czy komiksu, postaraj się, by zrobić to w sposób wyczerpujący.

Jakich haseł potrzeba?

Listę brakujących artykułów, do których odwołuje się najwięcej stron, znajdziesz na automatycznie generowanej liście potrzebnych stron. Pamiętaj jednak, że jest to lista generowana na podstawie ilości odwołań, więc nie musi pokrywać się z najbardziej poszukiwanymi przez fanów tematami. Opisuj przede wszystkim te zagadnienia, w których czujesz się mocny - każde hasło jest ważne dla jakiegoś czytelnika!

Jakie źródła są dozwolone?

Źródłami nazywamy wszelkie materiały licencjonowane przez Lucasfilm Ltd., a więc między innymi filmy, seriale, powieści, komiksy czy przewodniki. Za źródła nie uznajemy natomiast fanowskich opracowań, niezależnie od ich jakości i pochodzenia. Oznacza to, że nie należy pisać na podstawie innych haseł z Biblioteki (lub jej zagranicznych odpowiedników), fanowskich artykułów czy streszczeń. W związku z tym podanie za źródło informacji Wookieepedii czy CUSWE jest niedopuszczalne. Oczywiście chłopaki z Wookieepedii czy Bob Vitas wykonują świetną robotę, zatem możesz tam zajrzeć przy tworzeniu nowego hasła. Zazwyczaj warto porównać swoją pracę z innymi opracowaniami, co pozwala niekiedy wyłapać pewne błędy lub braki.

Pamiętaj jednak, że pisząc na podstawie opracowań innych fanów powielasz ewentualne błędy i nie jesteś w stanie zweryfikować rzetelności i kompletności takiego opisu. Jedyne dopuszczalne źródła internetowe to bazy danych na oficjalnych stronach związanych z Gwiezdnymi wojnami, jak na przykład Databank (encyklopedia oficjalnej strony Gwiezdnych wojen - StarWars.com).

Więcej o źródłach przeczytasz na tej stronie.

A co z hasłami z zakresu fandomu?

W Bibliotece Ossus znajdują się artykuły poświęcone fandomowi Gwiezdnych wojen. Należy jednak pamiętać, że głównym celem istnienia Biblioteki jest gromadzenie informacji o samym uniwersum oraz marce. Tematy związane z działalnością fanów są problematyczne. Każda decyzja o opisaniu fanklubu, fanfilmu czy strony internetowej jest w gruncie rzeczy subiektywna, ponieważ bardzo trudno stworzyć przejrzyste kryteria dotyczące tego, jakie inicjatywy są na tyle ważne, zasłużone lub rozpoznawalne, by otrzymać własny artykuł. W związku z tym staramy się ograniczyć ilość tego typu haseł do niezbędnego minimum. Choć tworzenie artykułów o twórczości lub działalności fanów nie jest zabronione, każdy pomysł najlepiej skonsultować ze Strażnikami i innymi użytkownikami Biblioteki. Propozycje powinny być jednak rozsądne - nie będziemy opisywać niedokończonych czy zaledwie planowanych fanfilmów, fanowskich opowiadań, niszowych konwentów czy świeżo założonych stron internetowych. Biblioteka Ossus nie jest miejscem do reklamowania swoich projektów.

A co ze zdjęciami i obrazkami do artykułów?

Więcej informacji na temat dodawania przesyłania i dodawania grafik do artykułu znajduje się na tej stronie pomocy.

Pamiętaj, że nie wolno umieszczać żadnych nielegalnych materiałów w Bibliotece Ossus. Zatem upewnij się, że zamieszczasz tylko udostępnione do powszechnego użytku materiały lub dodajesz obrazki wyłącznie na zasadzie cytatu - celem zilustrowania zagadnienia. Jeśli nie jesteś pewien – zapytaj Strażników Biblioteki. Pamiętaj też, żeby nie dodawać obrazków o dużym rozmiarze, nie przesyłaj też ich więcej, niż potrzeba. Ossus nie jest serwerem do przechowania plików. Obrazki mają zadanie zazwyczaj tylko poglądowe. Plik powinien być także dobrze opisany, zgodnie z instrukcją znajdującą się w tym miejscu.

Czy płacicie za pracę?

Nie. Biblioteka Ossus jest robiona przez fanów, dla fanów i nikt nie czerpie korzyści majątkowych z jej działania. Pojawiające się reklamy umożliwiają w niewielkiej części pokrycie kosztów serwera i domeny.