Biblioteka Ossus:Konflikt edycji

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Konflikt edycji może nastąpić wtedy, kiedy dwie osoby, niezależnie od siebie, pracują nad jednym artykułem. Aby lepiej zobrazować występowanie konfliktu edycji, podać można przykład:

  • Piotr klika na zakładkę "edytuj" przy artykule X
  • Michał również zaczyna edytować artykuł X
  • O godzinie 12:00 Michał kończy edycję tekstu i zapisuje zmiany bez przeszkód
  • O godzinie 12:05 Piotr także kończy edycję i naciska przycisk zapisz. W tym momencie zamiast poprawnego zapisania występuje konflikt edycji. Biblioteka Ossus wyświetla wtedy ekran konfliktu edycji.

Wygląd ekranu konfliktu edycji

Zasadniczo ekran taki składa się z dwóch pól edycyjnych. W górnym przedstawione są zmiany dokonane przez tego, kto pierwszy zapisał stronę (w naszym przykładzie - przez Michała), a w dolnym jest pokazana wersja tego, kto edytował później. Kwestia rozwiązania zaistniałego konfliktu pozostaje w rękach tego, kto zapisuje później (w przykładzie - Piotra). Nie można zwyczajnie "nadpisać" zmian, jakie zostały dokonane. Należy teraz w jakiś sposób połączyć obydwie edycje - tak, aby w okienku górnym znajdowała się wersja najlepsza i najbardziej aktualna - i zapisać powstałą w ten sposób stronę.

Rozwiązywanie konfliktu edycji

  • Po pierwsze i najważniejsze - kiedy pojawi się konflikt edycji, ZAWSZE trzeba myśleć. Najprościej jest oczywiście skopiować "swoją wersję" do schowka i wkleić ją do górnego okienka, kasując jego poprzednią zawartość. Tak można zrobić, ale tylko wtedy, kiedy zmiany wprowadzone przez nas są znaczne, a przez "poprzednika" - niewielkie - np. poprawił jedno "a" na "ą".
  • Kiedy różnice pomiędzy edycjami są znaczne, i nie pokrywają się całkowicie, powinieneś połączyć obydwie wersje - czyli albo nanieść swoje poprawki na poprawki poprzednika, albo, lepiej, poprawki poprzednika na swoją wersję. Być może jakiś fragment tekstu jest lepszy w Twojej wersji, a inny w jego? Tak, jest to dodatkowa robota, ale pamiętaj, że cel jest jeden - aby poziom artykułów był jak najwyższy. Nie forsuj zatem na siłę swojej wersji, tylko postaraj się obiektywnie ocenić, która jest lepsza, i bierz najlepsze elementy z obu.
  • Może być też tak, że obaj poprawiliście te same błędy (np. literówki). Upewnij się, która wersja zawiera więcej poprawek na lepsze - i taką zapisz.
  • Pamiętaj, że jeśli artykuł jest długi i dwie osoby wprowadziły znaczne zmiany, wtedy najlepiej wycofać się ze swojej wersji - ale zapisz ją w pliku TXT na swoim komputerze. Potem otwórz historię strony i obejrzyj dokładnie, jakie zmiany naniósł twój poprzednik. Teraz nanieś poprawki poprzednika na swoją wersję na dysku twardym, po czym wstaw ją do encyklopedii. W ten sposób nie wycofasz zmian poprzednika.

Unikanie konfliktów edycji

  • Używaj szablonu {{WEdycji|twójnick}} do oznaczania stron nad którymi pracujesz. Jeśli natomiast widzisz, że jakaś strona jest oznaczona takim szablonem - nie edytuj jej, choćby były tam literówki, czy oczywiste błędy ortograficzne. Wróć do niej za kilka dni i popraw ewentualne błędy.

Jeśli wstawiasz szablon {{WEdycji|twójnick}}, to staraj się, żeby pozostawał on na stronie maksymalnie krótko. Niedopuszczalne jest "blokowanie" hasła tym szablonem na wiele tygodni.

  • Używaj klawisza "podgląd", a nie zapisuj co chwilkę zmiany. Im mniej edycji - tym dla bazy danych lepiej i tym prawdopodobieństwo konfliktu mniejsze.
  • Jeśli zmieniasz tylko jedną sekcję artykułu, edytuj tylko tę sekcję a nie cały artykuł. Naciskaj na "edytuj" przy danej sekcji, a nie w górnej zakładce.
  • Jeśli widzisz, że autor cały czas szlifuje artykuł - np. co chwilę pojawiają się drobne poprawki - zaczekaj. Zawsze zdążysz nanieść swoje poprawki, a możesz oszczędzić nadmiaru pracy sobie albo innemu Archiwiście.