Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Biblioteka Ossus:Przypisy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przypisy to fragmenty artykułu, które nie znajdują się w jego głównej części, lecz w specjalnej sekcji, gdzie dostępne są poprzez znajdujące się w tekście odnośniki. W przypisach zawarte mogą być różnorakie informacje, na przykład dodatkowe komentarze i wyjaśnienia czy nazwa źródła, na podstawie którego napisano dany fragment artykułu.

Źródła informacji

Zobacz główny artykuł: Biblioteka Ossus:Źródła.

W przypisach zazwyczaj umieszczamy źródła informacji, w szczególności te, które mogą być wątpliwe lub nieoczywiste. Pozwala to czytelnikom w łatwy sposób odnaleźć źródło określonych informacji, a innym użytkownikom umożliwia lepszą weryfikację umieszczanych w Bibliotece treści. W przypadku informacji wymagających dodatkowego wyjaśnienia czy argumentacji, za pomocą przypisu można opatrzyć dany fragment tekstu odpowiednim komentarzem. Przypisy pozwalają sprawdzać wiarygodność i poprawnych informacji, a także bezpośrednio wskazują czytelnikom pozycje lub strony, gdzie dane zagadnienie zostało szerzej opisane.

Przypis z odpowiednim źródłem powinien znaleźć się na końcu każdego fragmentu tekstu opisanego na podstawie danego źródła. W przypadku całych akapitów opartych na tym samym materiale źródłowym, przypis powinien znaleźć się na jego końcu, zaś w przypadku, gdy w jednym akapicie przewijają się informacje z wielu źródeł, każda z nich powinna posiadać własny przypis.

Tłumaczenia

Jeżeli tekst podajemy za oryginalnym źródłem, w przypisie umieszczamy tłumaczenie. Jeżeli oryginalne tłumaczenie jest wadliwe, w przypisie można wskazać błędy oraz poprawną wersję.

Jak?

Przypisy umieszczamy w tekście za pomocą specjalnego znacznika.

To jest zdanie, do którego dodajemy przypis.<ref>To jest
treść przypisu.</ref>

Powyższy zapis daje następujący efekt:

To jest zdanie, do którego dodajemy przypis.[1]

Do tekstu zostaje dodany odnośnik odsyłający do odrębnej sekcji hasła, gdzie znajduje się treść danego przypisu. Aby przypis działał poprawnie, należy tę sekcję najpierw utworzyć.

== Przypisy ==
{{Przypisy}}

Odnośniki działają również w drugą stronę: klikając na symbol obok treści danego przypisu czytelnik zostaje odesłany do miejsca w tekście, gdzie przypis ten został umieszczony.

Ten sam przypis (np. informujący o źródle informacji) często musi być wykorzystany w artykule wielokrotnie. Dodawanie go za każdym razem w opisany powyżej sposób spowoduje, że w sekcji przypisów będzie on wyświetlany wielokrotnie, jak w poniższym przykładzie.

To jest zdanie, do którego dodajemy przypis.<ref>To jest treść niepoprawnego przypisu.</ref>
To jest drugie zdanie.<ref>To jest treść niepoprawnego przypisu.</ref>
To jest zdanie, do którego dodajemy przypis.[2] To jest drugie zdanie.[3]

Choć treść przypisu w obu wypadkach jest taka sama, utworzone zostały dwa odrębne przypisy. Aby temu zapobiec można zdefiniować przypis o określonej nazwie, a następnie odwoływać się do niej przy kolejnych wystąpieniach.

To jest zdanie, do którego dodajemy przypis.<ref name="Przypis1">To jest treść poprawnego
przypisu.</ref> To jest drugie zdanie.<ref name="Przypis1" />

Do znacznika <ref> dodajemy więc parametr name, w którym podajemy identyfikator danego przypisu. Nazwa przypisu może być dowolna, warto jednak trzymać się nazewnictwa, które będzie łatwe do zapamiętania i zrozumiałe dla innych edytujących. Powyższy zapis daje następujący efekt:

To jest zdanie, do którego dodajemy przypis.[4] To jest drugie zdanie.[4]

W tym wypadku można zauważyć, że oba przypisy posiadają ten sam numer. Oznacza to, że w sekcji przypisów będą grupowane razem.

Działanie opisanych powyżej przykładów można zaobserwować w dodanej poniżej do tej strony sekcji przypisów.

Przypisy

  1. To jest treść przypisu.
  2. To jest treść niepoprawnego przypisu.
  3. To jest treść niepoprawnego przypisu.
  4. 4,0 4,1 To jest treść poprawnego przypisu.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!