Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Michalbr10

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Michalbr10!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, The Emperor of the Galaxy

Na początek

Hej. Zanim zaczniesz edytować i rozbudowywać hasła, poświeć nieco czasu na zapoznanie się z zasadami i stylem Biblioteki. Przejrzyj strony pomocy (odnośniki znajdziesz w ramce powyżej), zobacz też jak wyglądają (również od strony kodu źródłowego) istniejące strony - najlepszą metodą jest zawsze przeglądanie już istniejących artykułów. Widzę, że przeniosłeś się tu z Empirepedii i próbujesz edytować w ten sam sposób, jednak tą metodą niewiele zdziałasz. Mamy zupełnie inne szablony, inne wytyczne, osobną mamy oczywiście również bazę plików - w związku z tym większość elementów hasła nie będzie działać poprawnie. Ponadto nie można tak po prostu przenosić całego hasła z jednej strony na drugą, takie działanie jest niezgodne z zasadami Biblioteki - chyba, że również tam jesteś jego autorem, niemniej do ewentualnego przeniesienia nadaje się sam tekst.

W związku z tym postaram się zaraz nieco uporządkować hasło, usuwając wszelkie niepożądane elementy i rzucę okiem jak wygląda od strony treści. Jeśli zaś chodzi o rzeczy, które zdążyłem zauważy - historię postaci, wydarzeń itp. zawsze piszemy w czasie przeszłym. W Twoim haśle pewne rzeczy zapisane są w czasie przeszłym, inne w teraźniejszym. Cytaty dodajemy bez cudzysłowów i myślników, zapisujemy je kursywą, a każdą wypowiedź umieszczamy w osobnym wierszu. Ponadto przyjęło się, że powinny być one krótkie, zwięzłe i w jakiś sposób istotne dla hasła, to jedynie dodatek do treści. Poza tym nazwy źródeł (gier, książek) również zapisujemy kursywą. Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, pytaj śmiało, postaram się na nie odpowiedzieć. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  23:02, 1 kwi 2015 (CEST)

W haśle jest na tyle dużo rzeczy do poprawy, że pozwoliłem sobie wycofać edycje i przywrócić wcześniejszą wersję. Ponadto zauważyłem, że układ sekcji, cytaty i sama treść poszczególnych akapitów pokrywa się z tym, co znajduje się na Wookieepedii (co rzuca się w oczy szczególnie przy dosłownym i trochę bezsensownym tłumaczeniu limity testowania). W związku z tym od razu musimy postawić pewną sprawę jasno: pisałeś swój artykuł na podstawie książki czy Wookieepedii? Jedną z podstawowych zasad Ossusa jest to, że piszemy samodzielnie i w oparciu o przeczytane książki, komiksy - a więc informacje czerpiemy bezpośrednio z oficjalnych źródeł. Oznacza to, że nie akceptujemy edycji na podstawie artykułów innych fanów - niezależnie od tego czy będzie to bezpośrednie tłumaczenie, napisanie tego samego innymi słowami czy nawet samodzielny tekst, oparty jednak o informacje z Wookieepedii (lub innej fanowskiej strony).--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:17, 1 kwi 2015 (CEST)
W tym miejscu znajdziesz hasło w takiej formie, w jakiej było przed cofnięciem Twojej edycji. Skoro jesteś jego autorem i pisałeś w oparciu o źródła, możesz przywrócić do hasła dodaną przez siebie treść, oczywiście zgodnie z zaleceniami edycyjnymi, a więc bez odnośników do szablonów czy grafik z Empirepedii. Mimo to wciąż warto by wyjaśnić kwestię podobieństwa Twojego hasła do tego z Wookieepedii (między innymi te same cytaty i nazwy sekcji). Jeżeli tylko wzorowałeś się na tamtym układzie, po prostu zadbaj o to, żeby hasło nie przypominało kopii z Wookiee. Jeżeli wzorowałeś się również na tamtejszej treści, należy ją zmienić i pisać w oparciu o samą książkę (a mam nadzieję, że właśnie w oparciu o nią będziesz pisał). Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  14:41, 2 kwi 2015 (CEST)

Skórka

Tego typu pytania lepiej kierować do Yako. Nasza skórka powstaje dokładnie tak samo jak inne skórki - to po prostu kawałek kodu w podstronach .css, gdzie odpowiednio zapisane są wszystkie "elementy wystroju". Nie da się "stworzyć" wikii z taką skórką, najpierw stawia się stronę, potem pisze do niej arkusze stylów. My mamy nieco większą swobodę, bo jesteśmy stroną niezależną, na wikia.com są jakieś predefiniowane skórki, choć na pewno da się stworzyć coś własnego.--signstraznik.png Mario Dyskusja  22:34, 9 kwi 2015 (CEST)

Musisz pytań Yako, to jego działka.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:29, 10 kwi 2015 (CEST)

Ściągnij z internetu i obejrzyj. http://lmgtfy.com/?q=vector+mediawiki --signstraznik.png Yako Dyskusja  07:33, 13 kwi 2015 (CEST)

Grafiki

Na Ossusie grafiki muszą mieć wypełnione szablony, trzeba podać źródło, nie jest nim Wookiepedia, autora grafiki oraz kategorię. Bez tych danych pliki takie są kasowane. Proszę więc abyś uzupełnił dane inaczej grafiki zostaną usunięte.signstraznik.png DantE Dyskusja  13:50, 6 cze 2015 (CEST)

Odnośnie ostatnich edycji i odpowiedzi w dyskusji DantE: wszystkie grafiki przesyłane tak, ja te dzisiejsze, będą kasowane w trybie natychmiastowym. W oknie przesyłania pliku jest to wyszczególnione bardzo wyraźnie, w dwóch czy trzech miejscach jest podlinkowana wyczerpująca instrukcja. I nie, nie będziemy robić tego za Ciebie. Rolą Strażników jest pomaganie innym użytkownikom, zwracanie im uwagi lub poprawianie ewentualnych błędów. Nie będziemy jednak pomagać osobom, które nie włożyły minimalnego wysiłku chociażby w to, żeby przeczytać lub nawet pobieżnie przejrzeć stronę instrukcji. Wpisywanie "wookieepedia" lub "nie wiem" świadczy o tym, że nie masz najmniejszego pojęcia o zasadach dodawania i opisywania plików. Nie tłumacz się, że się na tym nie znasz, znasz zapewne zasadę, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Tuż obok ramki z szablonem pogrubionym tekstem masz informację, że grafiki bez wypełnionego szablonu będą usuwane, masz tam też link do instrukcji. Nie zadałeś sobie nawet minimum trudu, żeby dodać do grafik chociaż opis lub jakiekolwiek kategorie. Przekopiowałeś jak leci grafiki z Wookieepedii i oczekujesz, że ktoś będzie po Tobie sprzątał? Zaraz przyjrzę się też samym edycjom w haśle, bo jeśli to kolejne tłumaczenie z Wookiee, jak poprzednio, a akcja z grafikami zdaje się to sugerować, to niestety ponownie zostanie wycofane.--signstraznik.png Mario Dyskusja  17:59, 6 cze 2015 (CEST)
Ok, rzuciłem okiem i widzę, że nie mamy o czym rozmawiać. Przywróciłeś po prostu poprzednio wycofaną przeze mnie wersję, która jest tłumaczeniem z Wookieepedii, bardzo słabym zresztą. Pomijając fakt, że jest to niezgodne z zasadami, nie zadałeś sobie nawet trudu, żeby cokolwiek w tym tłumaczeniu poprawić - nie ruszyłeś nawet baboli w stylu "limitów testowania", o których pisałem już poprzednio. Pisałem też, że tamtą wersję możesz przywrócić pod warunkiem, że znasz materiał źródłowy, jesteś jej autorem i wyjaśnisz dlaczego hasło wygląda jak zrzynka z Wookieepedii. Nie spełniłeś żadnego z warunków, a przywracając hasło w identycznej postaci utwierdzasz mnie w przekonaniu, że nie tylko nie napisałeś tego sam, ale nie posiadasz też żadnej wiedzy na temat tej postaci. Przykro mi, nie dość, że najzwyczajniej w świecie nie trzymasz się zasad, to jeszcze kompletnie ignorujesz wszelkie uwagi. Nie dość, że marnujesz swój i nas czas, to jeszcze prosisz, byśmy za Ciebie wszystko poprawiali. Daję Ci tydzień na spokojne przeczytanie działu pomocy i zastanowienie się, co właściwie chcesz robić na Ossusie. Jeżeli znów będziesz robił to samo, pożegnamy się bezterminowo. Z ewentualnymi wyjaśnieniami lub zażaleniami (w które wątpię, bo nie odpowiedziałeś jeszcze na poprzednie zarzuty) możesz zwrócić się do mnie mailowo.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:11, 6 cze 2015 (CEST)

Re: Grafiki

Hej. Zauważyłem, że DantE nie odpowiedział na tę wiadomość, więc go wyręczam. Na Ossusie staramy się nawzajem nie wyręczać. Na każdym błędzie przecież człowiek się uczy. Tak to powinno wyglądać:

{{grafika
|opis = (Opisujesz grafikę)
|źródło = (Podajesz tytuł odcinka, filmu, książki itp, z której pochodzi grafika)
|autor = (Podajesz autora grafiki. Możesz tu na przykład wpisać "[[Lucasfilm]]")
|licencja = (Wpisujesz po prostu "cytat" i niczym się nie przejmujesz)
|licencja2 = 
|kategoria = (Wpisujesz tytuł filmu, z którego pochodzi grafika)
|kategoria2 = (W następnych kategoriach wpisujesz imiona postaci, które są na grafice)
|kategoria3 = 
|kategoria4 = 
|kategoria5 = 
}}

PS: Pamiętaj o czterech tyldach :P --Mustafar29 (dyskusja) 11:50, 29 lip 2015 (CEST)

Edycje

Jeśli ktoś, zwłaszcza Strażnik, wycofuje jakąś Twoją edycje, to zamiast na siłę robić ją znowu, to lepiej zainteresować się o przyczyny. Mamy Szablon:L, który służy specjalnie do robienia linków z dopiskiem /Legendy i nie trzeba już dopisywać tego ręcznie. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:52, 29 sie 2016 (CEST)

a Ventress? czemu nie ma?

Bo jeszcze nikt nie napisał wersji kanonicznej. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:14, 29 sie 2016 (CEST) P.S. odpowiadamy na stronie dyskusji osoby, do której chcemy, aby trafiła wiadomość, nie na własnej. I podpisujemy się za pomocą czterech tyld ~~~~
Nikt nie zmusza nikogo do jednej, czy drugiej encyklopedii. My tu wolimy Ossusa, która ma mimo wszystko 10 razy więcej haseł niż Wasza strona. Ale przypominam tylko o podpisywaniu wiadomości. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:06, 30 sie 2016 (CEST)

Odp.

Czoem. Po pierwsze odsyłam do dyskusji tego akurat artykułu, po drugie. Nazwa artykułu i jego tytuł musi się zgadzać. Uważasz, że artykuł powinien być pod SOZ, a nie ARC, to musisz oznaczyć stronę jako do przeniesienia, a nie tylko zmienić pogrubiony tekst, bo tylko wprowadza się chaos. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:56, 8 lip 2017 (CEST)

Twoja wikii

Czoem. Piszę w jednej sprawie. To co zrobiłeś w Biblioteka Ossus:Archiwisty portret własny‎ podchodzi pod zwykłą reklamę innego serwisu, którą umieściłeś bez konsultacji z nami. Pal sześć to co napisałeś w "Aktualne zajęcie", ale wstawianie linków to już przesada moim zdaniem. Ossus się do waszej strony nie wtrąca, z tego co kojarzę, poszła jedynie na samym początku wiadomość od Mario, w której pisał o sensowności tworzenia kolejnej strony w tym temacie. Nie linkujemy naszej strony, więc wy nie róbcie tego samego tutaj. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:13, 25 lip 2017 (CEST)

Odpowiem za Totusa, gdyż to sprawa całego serwisu. Zajrzałem na Twoją wikię i przeczytałem przytoczoną dyskusję ze strony głównej. W mojej opinii nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek reklamie Ossusa. Post, którego autorem jest Mario został zamieszczony ponad 4 lata temu i nie miał na celu reklamy, a jedynie połączenie sił fanów uniwersum w jednym projekcie. Z całym szacunkiem, ale Ossus raczej nic nie zyskuje na wspominaniu o sobie na innych wikiach o SW, gdyż mają one względnie mało czytelników. Gdy sytuacja jest odwrotna to oczywiście inna strona może zyskać kosztem Ossusa, dlatego nie zgadzamy się na żadnego typu reklamy. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  01:37, 28 lip 2017 (CEST)
Zdajemy sobie z tego sprawę i jesteśmy z tego dumni. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  14:11, 28 lip 2017 (CEST)

Fandom

Dziękujemy za propozycję, ale dobrze jest nam na naszym niezależnym serwerze i nie planujemy tego zmieniać. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:34, 27 sie 2017 (CEST)

Czy lepszą skórkę to jest kwestia sporna, osobiście uważam wygląd fandomu za zbyt przesycony rzeczami niezwiązanymi z daną stroną, a samym fandomem, interwiki do wookiee przecież mamy już od lat (i w drugą stronę tak samo), a kwestia większej ilości użytkowników z samego fandomu tez jest sporna patrząc na inne polskie wikie. Aktualnie Fandom nie ma zbytnio nic do zaoferowania, a przejście na ten serwer tylko łączyło by się z ograniczeniami i obostrzeniami z ich strony. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:40, 27 sie 2017 (CEST)
Domyślne, mechaniczne interwiki faktycznie mają do Empire. Ale korzystają z szablonu we wszystkich hasłach, a ten kieruje do Ossusa.--signstraznik.png Totus Dyskusja  14:43, 27 sie 2017 (CEST)
Krótko i węzłowato: w sprawie przeniesienia na Wikię: Nie. --signstraznik.png Yako Dyskusja  14:47, 27 sie 2017 (CEST)
W sprawie utworzenia kopii Ossusa na Wikii: Nie. I przypomnę, że grozi to sankcjami prawnymi. --signstraznik.png Yako Dyskusja  15:01, 27 sie 2017 (CEST)
Dodam od siebie, że poza Ossusem jest jeszcze Jedipedia.net (niemiecka wikia), która równie jest niezależna i nadal aktywnie działająca.-signstraznik.png Adakus Dyskusja  15:16, 27 sie 2017 (CEST)
A ja od siebie dodam, że jest jeszcze fińska wiki poza FANDOMEM. ~Mustafar29 (dyskusja) 19:08, 27 sie 2017 (CEST)
To i ja coś dodam od siebie. Tak jak napisał Yako, kopiowanie Ossusa grozi sankcjami prawnymi. Co to jest możesz sobie doczytać w internecie. Jeśli chcesz sobie tworzyć encyklopedię o Gwiezdnych wojnach to rób to śmiało, ale własną pracą, a nie korzystając z czyjejś, w tym na przykład mojej, wieloletniej pracy. Informuję, że od tej chwili będziemy na bieżąco sprawdzać czy zawartość Ossusa nie została przez prowadzoną przez Ciebie wikię skradziona. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  19:27, 27 sie 2017 (CEST)
To i ja się wypowiem. Skoro w sekcji "Informacje prawne" Biblioteki Ossus znajduje się informacja, że wszystkie treści udostępniane są na licencji CC-BY-SA. Oznacza to, że jeśli źródło oraz autor są wspomniane (punkt Share-Alike jest wypełniony przez Licencję FANDOMu), to ma on prawo korzystać z treści Biblioteki Ossus. Pozwolę tu sobie jeszcze przytoczyć pewien osobliwy fragment podsumowania treści CC-BY-SA: Licencjodawca nie może odwołać udzielonych praw, o ile są przestrzegane warunki licencji. Tak więc o ile Michalbr10 będzie zamieszczać informacje na temat tego, skąd treść artykułu pochodzi, można mu się tylko przyglądać.--Archiwista Killerlegus (dyskusja) 16:08, 28 sie 2017 (CEST)
Licencja licencją, lecz zachowanie takie, a nie inne stworzy Ci odpowiednią złą reputację. Chcesz coś osiągnąć - zrób to sam. Na kradzieży nikt dobrze nie wychodzi. Temat uważamy za zamknięty. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  04:16, 30 sie 2017 (CEST)

Re: Interwiki do fińskiej

Jest, z tym że fińska Jedipedia już dawno zmieniła serwer i obecnie znajduje się na ShoutWiki. Tamta to zalążek, swojego rodzaju pozostałość tego, czego FANDOM nie zechciał usunąć ze swoich serwerów. Bo jak z pewnością wiesz, FANDOM nie usuwa swoich wiki. Użytkownicy Wookieepedii, w przeciwieństwie do tych z Ossusa, woleli pozostać przy interwiki do tej nierozwijanej.

A tak przy okazji, radziłbym zakończyć wątek, który rozpocząłeś wraz z prośbą o przeniesienie na serwery FANDOMU. Obawiam się, że wszyscy są już nim znudzeni. Zresztą strażnicy już Ci powiedzieli, że żadnych przenosin nie będzie. Pozdr. ~Mustafar29 (dyskusja) 22:05, 28 sie 2017 (CEST)

Zdjęcie bana

Czoem, zgodnie z tym co obiecałem, przemyśleliśmy Twoją sprawę i postanowiliśmy dać Ci jeszcze jedną, ostatnią szanse na Ossusie. Muszę jednak ostrzec Cię od razu, będziemy bacznie obserwować Twoje poczynania, a następne przewinienie, czy to poprzez usilne forsowanie jakiś edycji, ignorowanie naszych zmian/uwag, łamanie regulaminu Ossusa, czy działanie na jego szkodę zakończy się permanentnym banem, tym razem już całkowicie bez możliwości apelacji. Pozdrawiam, --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:15, 28 gru 2017 (CET)

Za pojedyncze błędy związane z samym pisaniem nic Ci nie grozi. Póki nie będziesz się przy nich upierał ignorując nasze uwagi. Aż tacy bez serca to nie jesteśmy.--signstraznik.png Totus Dyskusja  11:32, 29 gru 2017 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Mustafar29! 14:29, 30 gru 2017 (CET)

Podstawy

Zdaję sobię sprawę, że miałeś długi odpoczynek od Ossusa, ale nie zwalnia Cię to ze znajomości podstaw. Szczególnie mówię tutaj o zasadach przesyłania plików, która są szczegółowo opisane tutaj. Przy okazji. Jeśli tworzysz stronę legendarną, w przypadku gdy wersja kanoniczna jeszcze nie istnieje, to robisz artykuł bez żadnych dopisków, one pojawiają się dopiero przy obu wersjach na serwerze. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:45, 30 gru 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!