Eskadra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Eskadra lub dywizjon (ang. squadron) to oddział wojskowy we flocie lub w siłach myśliwskich.

Siły myśliwskie

Eskadra maszyn myśliwskich lub bombowych liczyła zazwyczaj 12 sztuk. W praktyce, szczególnie w Sojuszu Rebeliantów mogło to być 9 do nawet 20 maszyn. Natomiast Yuuzhan Vongowie mieli eskadry skoczków koralowych złożone z 6 organicznych myśliwców.

Eskadra dzieliła się na cztery klucze po trzy maszyny (w Imperium), lub odpowiednią liczbę par (w rebelianckich siłach myśliwskich). Trzy rebelianckie lub sześć imperialnych (albo yuuzhańskich) eskadr tworzyło skrzydło.

Dowódcą eskadry był zazwyczaj oficer w stopniu kapitana lub komandora.

Flota

Eskadra to jednostka składająca się z więcej niż jednej linii, dowodzona zazwyczaj przez pełnego admirała. Zwykle składała się z od 14 do nawet 60 okrętów, w zależności od składu linii, które wchodziły w skład formacji. Zwykle admirał za swojego adiutanta miał kapitana linii. Był on łącznikiem między admirałem a pozostałymi oficerami sztabu, był także zastępcą dowódcy eskadry. Formacja ta była największą możliwą do zebrania w obrębie jednego układu. Aby móc zebrać większą należy mieć bezpośredni rozkaz od moffa, wielkiego moffa, bądź samego imperatora.

Źródła


Oddziały wojskowe
[Pokaż/Ukryj]