Imperium Galaktyczne/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy Imperium Galaktycznego stworzonego przez Palpatine'a. Zobacz też: inne imperia w świecie Gwiezdnych wojen.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Imperium Galaktyczne
Typ rządu
Dokument ustanawiający Deklaracja Nowego Ładu
Szef Państwa Imperator
Szef Rządu Wielki wezyr
Naczelny wódz Imperator
Organ wykonawczy Imperialny krąg wewnętrzny
Organ ustawodawczy
Organ sądowniczy Sąd Najwyższy
Stolica
Oficjalny język Basic
Święto narodowe Dzień Imperium
Data założenia 19 BBY
Data fragmentacji
Data reorganizacjiImperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to państwo dyktatorskie powołane w miejsce Republiki Galaktycznej przez Palpatine'a, który mianował się imperatorem.

Historia

Powstanie

Republika była państwem demokratycznym, jednak pod koniec swego istnienia mocno przeżartym korupcją, co wywoływało niezadowolenie jej społeczności. Palpatine wykorzystał i umiejętnie podsycał te tendencje, doprowadzając do konfliktu o Naboo, powstania frakcji Separatystów, a ostatecznie - do wybuchu wojen klonów. Dzięki skutecznym intrygom, w trakcie działań wojennych pozbył się większości swoich przeciwników - zarówno politycznych, jak i należących do Zakonu Jedi.

Ostateczne przekształcenie Starej Republiki w Imperium nastąpiło w 19 BBY. Palpatine obiecywał wówczas, że jego Imperium przetrwa dziesięć tysięcy lat. Wówczas to trwała już wojna domowa, wywołana przez Sithów, jednak Palpatine nie ujawnił jeszcze swojej prawdziwej tożsamości, udając zwolennika demokratycznego ładu Republiki i obarczając całą winą hrabiego Dooku, lorda Sithów, będącego tak naprawdę tylko marionetką w jego ręku. Podczas gdy Zakon Jedi walczył z Separatystami, Darth Sidious omamił młodego Anakina Skywalkera, który przeszedł na stronę zła, stając się Darthem Vaderem. W końcu Palpatine przestał ukrywać swoje prawdziwe zamiary - ogłosił, że Jedi są wrogami wolności i demokracji, a ład w Republice może przywrócić tylko on sam. Ogłosił powstanie Imperium i nakazał całkowite wyeliminowanie rycerzy Jedi. Przeżyć zdołali tylko nieliczni - wśród nich mistrz Yoda, ukrywający się na planecie Dagobah oraz Obi-Wan Kenobi, który zamieszkał na Tatooine strzegąc małego Luke'a Skywalkera.

Nowy Ład

Natychmiast po stworzeniu Imperium Palpatine rozpoczął centralizację władzy. Kontrolę nad poszczególnymi planetami przejęli, nierzadko przy wsparciu Marynarki i Armii Imperialnej, wyznaczeni przez niego gubernatorowie, do sprawowania kontroli nad sektorami ustanowił urzędników zwanych moffami. Stworzono hierarchiczny, podlegający bezpośrednio Imperatorowi aparat państwowy oparty na partii COMPNOR, siłach bezpieczeństwa (IBB) oraz wojsku. Celem zlikwidowania pozostałych przy życiu Jedi, Palpatine stworzył także Inkwizycję, w której znalazło się wielu związanych z nim Mrocznych Jedi. Organizacja ta miała też odnajdywać nowe osoby obdarzone możliwościami korzystania z Mocy i albo przeciągać je na ciemną stronę i przygotowywać do służby Imperatorowi albo uśmiercać.

W związku z nadużyciami władzy przez Palpatine'a i jego podwładnych, wkrótce wybuchł bunt przeciwko Imperium. Zawiązano Sojusz dla Przywrócenia Republiki, popularnie nazywany Rebelią. Wielką rolę w Rebelii odegrał Luke Skywalker i Leia Organa - dzieci Dartha Vadera. W 4 ABY Imperium ostatecznie upadło. Darth Vader przeszedł na jasną stronę Mocy i już jako Anakin Skywalker zabił Dartha Sidiousa, samemu przypłacając to życiem. Wkrótce po zwycięstwie ogłoszono powstanie Nowej Republiki, państwa demokratycznego.

Rozpad

Po śmierci władcy, Imperium Palpatine'a zaczęło ulegać rozpadowi na liczne zwalczające się frakcje. Wielu z dygnitarzy których wiele uważało się za prawowitych spadkobierców imperatora. Podczas gdy władzę centralną nad kurczącymi się obszarami lojalistów imperialnych sprawował wielki wezyr Sate Pestage, a następnie Ysanne Isard, kolejne terytoria odrywały się od metropolii, a ich władcy zaczynali działać na własną rękę (np. Sprzysiężenie Pięciu Gwiazd, Zsinj). W roku 7 ABY siły republikańskie zdobyły Coruscant, a następnie stopniowo uzyskiwały coraz większą przewagę nad pozostałościami Imperium.

W roku 9 ABY kontrofensywę rozpoczął wielki admirał Thrawn, jednak załamała się ona po jego śmierci. Następnie Coruscant zrujnowały siły odrodzonego w sklonowanym ciele Palpatine'a, dowodzącego działaniami wojennymi z położonej w Głębokim Jądrze planety Byss, jednak i odrodzony Imperator po pierwszych sukcesach został w końcu zepchnięty do defensywy i pokonany.

Krótko po tej przegranej wielu spośród mieszkańców galaktyki zaczęło mówić o pozostającym organizmie państwowym już nie jako o Imperium, ale o Resztkach Imperium (ang. Imperial Remnant).

Zawieszenie broni i pokój

Do roku 19 ABY powierzchnia Imperium skurczyła się do ośmiu sektorów, którymi zarządzano z planety o kodowej nazwie Bastion, a Marynarka Imperialna, dowodzona przez admirała Pellaeona, liczyła zaledwie dwieście Gwiezdnych Niszczycieli. W tej sytuacji nawet intryga przygotowana przez moffa Disrę ze współspiskowcami pozorującymi powrót Thrawna nie była w stanie zmienić sytuacji. Jeszcze w tym samym roku podpisano traktat pokojowy między Imperium a Nową Republiką.

Źródła

Baza źródłowa

Niekanoniczne


Ważniejsze rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]