Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Czarny Lord:
Narodziny Dartha Vadera
Dark Lord: The Rise of Darth Vader
Autor/rzy: James Luceno
Ilustracja na okładce: David Stevenson
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
22 listopada 2005
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
6 czerwca 2006
Przekład: Andrzej Syrzycki
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Kolekcja książek
Star Wars
Tom/Część: 26 z 26
Poprzedni/a: Zemsta Sithów
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 19 BBY


Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera (org. Dark Lord: The Rise of Darth Vader) to powieść Jamesa Luceno doepłniająca główne wątki z filmu Zemsta Sithów. Publikacja została wydana 22 listopada 2005 roku w USA nakładem wydawnictwa Del Rey w twardej oprawie. Tego samego dnia ukazał się audiobook czytany przez Jonathana Davisa.

W Polsce książka ukazała się 6 czerwca 2006[1] roku od wydawnictwa Amber w przekładzie Andrzeja Syrzyckiego. W 2013 roku ukazało się wznowienie powieści w ramach cyklu wydawniczego Kolekcja książek Star Wars.

Powieść umownie jest trzecią częścią Trylogii Czarnego Lorda, w której skład wchodzi również Labirynt zła i adaptacja powieściowa epizodu III. W 2008 roku pojawiło się wydanie zbiorcze tych powieści w antologii The Dark Lord Trilogy[2].

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Throughout the galaxy, it was believed that Jedi Knight Anakin Skywalkerthe Chosen One – had died on Coruscant during the siege of the Jedi Temple. And, to some extent, that was true. Anakin was dead.

From the site of Anakin Skywalker’s last stand–on the molten surface of the planet Mustafar, where he sought to destroy his friend and former master, Obi-Wan Kenobi–a fearsome specter in black has risen. Once the most powerful Knight ever known to the Jedi Order, he is now a disciple of the dark side, a lord of the dreaded Sith, and the avenging right hand of the galaxy’s ruthless new Emperor. Seduced, deranged, and destroyed by the machinations of the Dark Lord Sidious, Anakin Skywalker is dead . . . and Darth Vader lives.

Word of the events that created him–the Jedi Council’s failed mutiny against Supreme Chancellor Palpatine, the self-crowned Emperor’s retaliatory command to exterminate the Jedi Order, and Anakin’s massacre of his comrades and Masters in the Jedi Temple–has yet to reach all quarters. On the Outer Rim world of Murkhana, Jedi Masters Roan Shryne and Bol Chatak and Padawan Olee Starstone are leading a charge on a Separatist stronghold, unaware that the tide, red with Jedi blood, has turned suddenly against them.

When the three narrowly elude execution–and become the desperate prey in a hunt across space–it’s neither clone soldiers, nor the newly deployed stormtroopers, nor even the wrath of the power-hungry Emperor himself they must fear most. The deadliest threat rests in the hideously swift and lethal crimson lightsaber of Darth Vader–behind whose brooding mask lies a shattered heart, a poisoned soul, and a cunning, twisted mind hell-bent on vengeance.

For the handful of scattered Jedi, survival is imperative if the light side of the Force is to be protected and the galaxy somehow, someday reclaimed. Yet more important still is the well-being of the twin infants, Leia and Luke Skywalker, the children of Anakin and his doomed bride, Padmé Amidala. Separated after Padmé’s death, they must be made safe at all costs, lest the hope they represent for the future be turned to horror by the new Sith regime–and the unspeakable power of the dark side.[3](Del Rey, 2005)

Wydanie polskie
Ciąg dalszy gwiezdnych zmagań przedstawionych w Zemście Sithów

Kończą się Wojny Klonów. Toczący walki na Murkhanie żołnierze Republiki dostają rozkaz zabicia Jedi, ale rycerz Shryne, mistrzyni Chatak i jej padawanka Starstone uchodzą z życiem. Imperator Palpatine wysyła w pościg za nimi Dartha Vadera, który jednak nie czuje się jeszcze pewnie zarówno w nowym zmechanizowanym ciele, jak i w objęciach ciemnej strony Mocy. Kto wyjdzie zwycięsko z pojedynku na śmierć i życie?[1](Wydawnictwo Amber, 2006)

Streszczenie

Oblężenie Murkhany

Trwają ostatnie godziny wojen klonów. Na Murkhanie Roan Shryne walczy z Separatystami, wraz z własnym odziałem klonów. Na planecie trwają zaciekłe walki - powietrzne i naziemne. Shryne ma wizję w której widzi koniec wojny. Roan rozmawia z klonem o imieniu Salvo o służbie dla Republiki, oraz o tym, co zamierza robić po wojnie. Republika próbuje zdobyć Murkhana City, ale miasto się opiera ponieważ jest otoczone polem ochronnym. Drużyna Jon udaje się złapać jeńca o imieniu Idis, który dostarcza Republice informacji o położeniu generatora. Shryne wraz z drużyną Jon przyprowadza atak na generator. Podczas walki, Shryne, ratuje Climbera, jednego z komandosów, rzucając mu swój miecz świetlny. Climber zabija nim swojego przeciwnika i zwycięsko wychodzi z pojedynku. Shryne, wraz z mistrzynią Bol Chatak, oraz jej padawanką Olee Starstone patrolują miasto, tymczasem komandosi minują generator, wymieniając się uwagami o broni Jedi. W tym momencie do pomieszczenia wchodzi kapitan Salvo, informując podwładnych o zmianie priorytetów. Dostali odgórny rozkaz, który każe zabić im wszystkich Jedi. Komandosi są tym bardzo zdziwieni, ale Salvo nie pozwala zadawać im pytań. Wraz z resztą żołnierzy opracowują plan, który pomoże im w zabiciu Jedi. Gdy Shryne i dwójka innych Jedi, zaczyna się zbliżać do klonów, ogarnia ich niepokój. Nagle Drużyna Jon obezwładnia Salvo i jego podwładnych i informuje Jedi o rozkazie 66. Shryne próbuje się dowiedzieć od Salvo kto go wydał, ale klon nie chce nic mówić. Climber pozwala Jedi odejść, ale ostrzega, że jeśli ich znowu spotka, tym razem wykona rozkaz. Salvo wkrótce odzyskuje zdolność chodzenia, ale nie zabija Climbera. Ostrzega go jednak, że jeśli nie znajdą Jedi, to zawiadomi zwierzchnictwo o tym co zaszło na planecie. Mówi mu też, że rozkaz zabicia Jedi przyszedł od samego Kanclerza Palpatine'a.

Tymczasem, na planecie wszyscy Jedi zostają zabici, tylko Shryne, Chatak i Starstone uchodzą z życiem. Wkrótce Shryne otrzymuje wiadomość, która mówi, że wszyscy Jedi bezzwłocznie mają wracać do Świątyni. Wszyscy troje zastanawiają się jak uciec z planety. Postanawiają przebrać się za najemników, których na planecie nie brakowało. Jakiś czas później dostali się do lądowiska, ale wtedy Jedi otrzymują ponowną wiadomość, która tym razem mówi, żeby kategorycznie nie wracać do Świątyni, która została zaatakowana, porzucić wykonywane zadania i ukryć się. Nie zmienia to faktu, że muszą się wydostać z planety. Z daleka obserwują jak odziały klonów walczą z jednostkami Separatystów, ale w tym momencie wszystkie maszyny zostają wyłączone. Jedi próbują wejść do jednego ze statków, ale zaczynają się zbliżać do nich klony. Jedi wyrzucają swoje komunikatory i miecze do wody.

Emisariusz Imperatora

Tymczasem Palpatine rozmawia z Vaderem. Nakazuje mu się udać na Murkhan i ukarać nieposłuszny odział klonów, a także zabić zbiegłych Jedi. Vader po rozmowie rozmyśla nad wydarzeniami ostatnich dni. Uważa, że on wszystko stracił, a Sidious wszystko zyskał. Uważa, że Palpatine traktuje go jak drugiego Grievousa. Jest też wściekły na droidy które zakładały mu zbroję, bo uważa, że operacja sie nie powiodła. W końcu wraz z 501 Legionem odlatuje na Murkhan.

Shryne wraz z innymi najemnikami czeka w kolejce na prom, który ma ich zabrać z planety. Z daleka widzi lądujący statek. Wysiada z niego postać zakuta w zbroje. Shryne słyszy jak ktoś zwraca się do niego po imieniu - Lord Vader. Rycerz Jedi zastanawia się kim może być Vader. Klony pokazują Vaderowi ciała trójki zabitych Jedi. Vader pyta się kto jest odpowiedzialny za ucieczkę pozostałej trójki. Drużyna Jon występuje z szeregów i oświadcza o swojej niesubordynacji. Vader zabija najpierw dwójkę komandosów, ale Climber i jeden z jego towarzyszy uciekają. Vader rozkazuje 501 Legionowi ścigać zbiegów, ale nakazuje ich schwytanie żywcem. W tym momencie z szeregów najemników występuje Chatak. Stacza ona krótki pojedynek z Vaderem, gdyż udało jej się zachować swój miecz. W końcu rani Vadera, ale ten pokonuję ją i zabija. Szuka w tłumie dwójki innych Jedi, ale nie znajduje nikogo podejrzanego. Klony informują Vadera, że złapali komandosów. Najemnicy zaczynają wchodzić na prom, a Shryne, wraz z Starstone ustawiają się jako ostatni w kolejce. Dzięki perswazji, udaje im się namówić klona, aby pozwolił im zostać na planecie. Jedi udają się do Casha Garrulana, znajomego Shryne'a, który jest jednym z najlepiej poinformowanych ludzi na planecie, a także byłym vigiem Czarnego Słońca. W momencie gdy przybywają do jego kryjówki, okazuje się, że Cash zwija swój interes i zamierza odlecieć z planety. Cash opowiada Shryne'owi wydarzenia z ostatnich tygodni, ale mówi też, że nie wierzy w zdradę Jedi, a także zamierza pomóc jemu, oraz Starstone.

Appo, dowódca 501 Legionu, informuje Vadera, że nie znalazł jeszcze Jedi, ale za to odszukał przywódce przestępczego podziemia. Vader wraz z klonami, udaje się do Casha, ale nie znajduje tam śladów przebywania Jedi. Cash okłamuje go, że jest za Nowym Ładem. Vader opuszcza jego kryjówkę, ale wkrótce wychodzi na jaw kłamstwo Garrula. Cash zabrał na pokład swojej jednostki obu Jedi, połączył się ze statkiem zwanym Drunk Dancer, gdzie wysiedli Shryne i Starstone. Cash następnie połączył się z pierścieniem przyspieszającym i wskoczył w nadprzestrzeń, a chwile później zrobiła to także Drunk Dancer.

Imperialne Centrum

Tymczasem na Coruscant, Palpatine rozmawia z senatorami. Przekonuje ich, że nie zamierza rozwiązywać senatu, ani dyskryminować osób innych ras. Zapytany dlaczego wydał rozkaz zabicia Jedi, odpowiada, że Jedi przyszli do niego, gdy Grievious został zabity i nakazali mu zrzeknięcia się urzędu. Palpatine chciał się upewnić, że wojna się skończyła i wtedy rycerze go zaatakowali. Przeżył tylko dlatego, że obronili go jego żołnierze. Później wysłał swoich żołnierzy do świątyni, by dowiedzieć się o co chodzi, jednak klony zostały zaatakowane przez rycerzy. Zdołały ich jednak pokonać. Bail Prestor Organa i Mon Mothma przysłuchują się tym kłamstwom wiedząc, że są jednymi z nielicznych, którzy znają prawdę. Gdy wychodzą z budynku zastanawiają się, czy Palpatine nie wykorzysta deformacji swojej twarzy do tego, żeby ograniczyć kontakty z poddanymi do minimum. Obawiają się, ze po raz ostatni widzieli Imperatora z tak bliska. Mon Mothma uważa, że powinni zaatakować Imperium już w tej chwili, ale Bail sądzi, że jest jeszcze za wcześnie. Niedaleko ląduje statek z którego wychodzi Vader. Bail zastanawia się kim jest ten człowiek, a wkrótce słyszy, że zwrócono się do niego Lordzie Vader. Bailowi zapiera dech w piersi, gdyż uświadamia sobie, że ma przed sobą Anakina Skywalkera.

Shryne na pokładzie Pijanej Tancerki, zapoznaje się z załogą. Starstone pragnie odnaleźć innych Jedi, którym udało się przeżyć. Sugeruje aby nadać kod dziewięć-trzynaście. Załoga mówi, że na to muszą mieć pozwolenie dowódcy statku. Wkrótce dochodzi do spotkania z panią kapitan. Wyznaje ona Shryne'owi, że jest jego matką. W centrum medycznym na Coruscant, Sidious przygląda się, jak roboty wypełniają polecenia Vadera, udoskonalającego swoją zbroję. Jednak gdy robot popełnia błąd, wściekły Vader niszczy go. Palpatine pyta ucznia o przyczynę jego złości. Vader mówi, że na Murkhanie został zraniony przez Jedi, ponieważ zbroja ogranicza jego możliwości. W złości mówi, że śmierć Padmé Amidali jest winą Sidiousa. Palpatine jednak twierdzi, że nie miał z jej śmiercią nic wspólnego i przypomina mu, że to on ją zabił na Mustafarze. Vader zastanawia się, czy Palpatine wkrótce się go nie pozbędzie, podobnie jak to zrobił z pozostałymi uczniami, ale Palpatine mówi mu, że nie ma nikogo potężniejszego niż on.

Tymczasem załoga Pijanej tancerki była równie zaskoczona oświadczeniem pani kapitan co Shryne. Młody specjalista informatyk sprzęgł pokładowy komunikator z systemem nadawczo-odbiorczym sygnału namiarowego Bol Chatak. Tymczasem Shryne zastanowił się nad swoim życiem jako Jedi. Zakon był utytułowany, uprzywilejowany. Jedi byli zbyt pewni siebie i prawdopodobnie dlatego nie udało im się umknąć pułapce zastawionej przez Palpatine'a. Rozmyślania przerwała mu matka, chcąc porozmawiać o Zakonie Jedi i przyszłości Shryne'a. W trakcie rozmowy rozległ się radosny krzyk i Starstone oznajmiła, że otrzymali sygnał od grupy Jedi. Padawanka poprosiła o pozwolenie na spotkanie się z tamtym statkiem. W swoim apartamencie na Coruscant, Sidious rozmyślał nad dalszym losem swojego ucznia. Wprawdzie już od dawna był gotów przejść na Ciemną Stronę, ale wciąż tkwił pomiędzy dwoma światami i Palpatine musiał znaleźć sposób, aby doprowadzić Vadera do ostatecznego przekroczenia granicy Ciemnej Strony. Gdyby Anakin umarł, ile czasu musiałby poświęcić na poszukiwania kolejnego ucznia? Rozmyślania przerwał mu Mas Amedda, mówiąc że namierzeni zostali kolejni Jedi, którzy przetrwali rozkaz 66. Spytał, czy wysłać Lorda Vadera, lecz Palpatine odpowiedział, że będzie mu potrzebny na Coruscant.

Załoga Pijanej tancerki oczekiwała na Jedi. Z nadprzestrzeni właśnie wyszedł statek. Shryne i Jula wyczuli, że na pokładzie rzeczywiście znajdują się Jedi. Jednak inne statki zaczęły się szybko zbliżać. Nadlatywało osiem ARC "Sto Siedemdziesiątek", które zaatakowały transportowiec Jedi. Drunk Dancer zestrzeliła czterech napastników, ale z nadprzestrzeni wyszło sześć kolejnych statków, w tym lekki krążownik Republiki. Transportowcowi Jedi udało się jednak wlecieć do ładowni Pijanej tancerki, która następnie skoczyła w nadprzestrzeń, uciekając przed napastnikami. Ze statku wyszło sześcioro Jedi. Na pokładzie znajdował się jeszcze siódmy Jedi, ale zginął w trakcie ataku. Gdy już wszyscy poznali historię ucieczek tych Jedi, statek właśnie dotarł do kryjówki przemytników. Później rozmowa przeniosła się na temat Wybrańca - Anakina Skywalkera, a później na Vadera. Jedi nie byli do końca pewni, co mają sądzić o tej istocie w czarnej zbroi. W końcu Starstone nakłoniła Shryne'a, aby spróbować dotrzeć do baz biblioteki. Filli wiedział, gdzie znaleźć odpowiedni sprzęt.

Darth Vader został wysłany do świątyni Jedi pod pozorem przyniesienia Sidiousowi holokronów Sithów. Domyślał się jednak prawdy - jego mistrz chciał, aby Vader powrócił do miejsca rzezi, którą urządził. Zaczął rozpamiętywać minione wydarzenia, gdy powoli stawał się Sithem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Armand Isard - szef Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skomunikował się z nim za pomocą komunikatora informując, ktoś znajdujący się w dużej odległości od Coruscant usiłuje uzyskać dostęp do Archiwów Jedi. Przemytnicy dostali się do dawnego centrum łączności, należącego do Separatystów. Pomyślnie kopiują informacje z bazy danych, ale brakuje energii, by dokończyć operację. Starstone każe Filliemu przesłać dodatkowy impuls elektryczny, który powoduje nieoczekiwane skutki - włącza zasilanie całego ośrodka łączności, w tym droidów bojowych. Vader w BBW, stał za urządzeniem nadawczo-odbiorczym. Kazał zlokalizować źródło sygnałów. Okazał się nim układ Juguady. Natychmiast został tam wysłany garnizon szturmowców. Przemytnicy walczyli z droidami, zanim Filli wyłączył generator. Szybko dowiedzieli się, że zostali namierzeni, ponieważ rozległy się strzały karabinów DC-15 w drzwi pancerne. Młody informatyk ustawił generator tak, aby włączył się za 15 minut, w tym czasie przemytnicy uciekli, a szturmowcy zostali uwięzieni wewnątrz centrum, a roboty ponownie ożyły i zaatakowały ich. Gdy Vader o tym usłyszał, umocniło się w nim przekonanie, że Jedi stanowią zagrożenie.

Jula powiedziała Shryne'owi, że Cash nie żyje, ponieważ dopadli go imperialni żołnierze - z jego powodu. Roan postanowił, że już nie będzie Jedi. Zacznie żyć tak jak przemytnik i będzie pracował razem z matką. Olee natomiast chciała kontynuować poszukiwania ocalałych Jedi. Jedi rozstali się z Roanem i przemytnikami na Mossaku. Imperator wysłał Vadera na Alderaan, aby zajął się zbiegłym senatorem Fangiem Zarem, który opuścił Coruscant mimo, iż otrzymał zakaz. Palpatine chciał podsycić gniew swojego ucznia. Bail patrzy na protest mieszkańców przeciwko polityce Imperatora. Nagle dowiaduje się, że ma go odwiedzić Darth Vader w sprawie senatora Fanga. Roan wykonuje swoje pierwsze zlecenia - ma zabrać Senatora Zara z Alderaana na Sern Pierwszy. Teoretycznie nie jest to poważne wyzwanie, ale Shryne'owi wydaje się, że Zar jest kimś więcej niż tylko zwykłym politykiem. Jednak z powody tłumu, nie mogą się z nim spotkać w umówionym miejscu, Roan postanawia zatem dostać się do pałacu. Udaje mu się to dzięki sterroryzowaniu {{L|R2-D2}] i C-3PO - robotów Baila. Jednak R2 udaje się uciec do królowej, która widząc intruzów uruchamia alarm. Vader rozmawia z senatorem Organą na temat zbiegłego senatora, gdy nagle rozlega się alarm. Vader ogląda wizerunki intruzów, po czym rusza w kierunku, gdzie ich widziano - w jednym z nich rozpoznał zbiegłego Jedi. Dociera do nich i zaczyna gonić uciekających przemytników. Służba bezpieczeństwa zaczyna zamykać wschodnią bramę pałacu. Vader uświadamia sobie, że nie zdąży przejść, więc rzuca mieczem świetlnym. Miecz prześlizguje się tuż przed zamknięciem bramy, po czym zabija Zanga i rani Julę. Przemytnikom udaje się odlecieć.

Palpatine rozmawia ze swoimi doradcami na temat zbiegłego Zara. Dowiaduje się, że Vader śmiertelnie go zranił, albo nawet zabił. Imperator jest usatysfakcjonowany. Medyczny android typu 2-IB oznajmia Shryne'owi, że uratował jego matkę, ale nie może uratować Fanga, ponieważ uszkodzenia głównych arterii zasilających serce są zbyt poważne. Roan rozmyśla nad sprawą Vadera, który rzeczywiście okazał się Sithem. Przekonał się o jego sile nie mogąc zmienić toru lotu jego miecza. Uznał, że płomień Jedi zgasł. Sidious gratuluje Vaderowi pomyślnego wykonania misji oraz pyta, czy chciałby ostatecznie rozwiązać sprawę Jedi. Otrzymując twierdzącą odpowiedź informuje ucznia, że zbiegli Jedi kierują się na Kashyyyk. Vader niezwłocznie się tam udaje.

Kashyyyk

Vader w czasie bitwy o Kashyyyk.

Vader nawiązuje porozumienie z moffem Tarkinem. W zamian za pomoc w opanowaniu planety Vader ma udostępnić Wookieech, jako niewolników do budowy Gwiazdy Śmierci. Ponieważ los mieszkańców planety go nie obchodzi przystaje na propozycję. Sześcioro Jedi oraz Olee próbują na Kashyyyku dowiedzieć się czegoś o losie Yody. Wookiee są dość przyjaźnie nastawieni do Jedi, więc gdy Starstone informuje ich, że także jest Jedi, udaje jej się nakłonić Wookieech do pomocy. Dowiaduje się, że Yoda dotarł do kapsuły ratunkowej. Świadkiem tego wydarzenia był Chewbacca, który sądził, że Yodę z orbity zabrał przelatujący statek, ponieważ słyszał o zaatakowaniu Palpatine'a przez Yodę. Na powierzchni Kashyyyka desantowane są wojska Imperium. Jednak głównym zadaniem żołnierzy nie była walka, lecz chwytanie jeńców do budowy tajnej broni Imperatora. Starstone, Jedi, Chewbacca i setki innych Wookieech zajadle walczą z wrogiem. Starstone ma wyrzuty sumienia, ponieważ to przez nią wojska Imperium skierowały się na tą planetę. Wookiee stawiają bardziej zaciekły opór niż oficerowie Imperium przypuszczali. Proszą Vadera o pozwolenie na bombardowanie z orbity. Po chwili zastanowienia Mroczny Lord wyraża zgodę, a następnie udaje się na poszukiwania Jedi.

Znalazłszy ich, atakuje Forte i Iwo, zabijając ich bez trudu. Klossi Anno także włącza się do walki, ale zostaje ciężko ranna. Jambe Lu i Nam Poorf rzucają się na Vadera od tyłu, ale także zostali pokonani. Olee uświadomiła sobie, że teraz została sama. W tym momencie pojawia się Roan i odciąga Vadera od padawanki. Starstone wraz z ocalałymi Jedi udaje się odlecieć, zabierając ze sobą tyle Wookieech ile zdołali. Tymczasem Shryne i Vader toczyli pojedynek, jednocześnie Sith uświadamiał Jedi, jak bardzo mylił się w wielu sprawach, m.in. Rozkazu 66 i Imperatora. Tymczasem obrona Kashyyyka upadła, Imperium wygrało. Shryne upewnił się, że walczy z żywym przeciwnikiem - cyborgiem nie miotałyby tak silne emocje. Vader zaczął miotać w Jedi różnymi ciężkimi przedmiotami. Wraz z uderzeniem któregoś z kolejnych Roan spada z pomostu, w powietrzu wypuszczając miecz świetlny. Został pokonany, a Vader przed jego śmiercią ujawnia mu prawdę dotyczącą pewnych spraw, rozkoszując się faktem, że Jedi nawet nie domyślali się prawdy. Mówi, że Imperator jest Sithem, a sam był Anakinem Skywalkerem. Tymczasem Drunk Dancer ląduje w hangarze starego niszczyciela separatystów. Filliemu udaje się ponownie uruchomić okręt, ale ten zamierza wykonać zadanie sprzed wyłączenia - leci na Kashyyyk, aby wywołać eksplozję. Informatykowi udaje się zmienić cel na jeden z Gwiezdnych Niszczycieli. Drunk Dancer i transportowiec pełen Wookieech, korzystając z zamieszania spowodowanego przez niszczyciel Separatystów, uciekają poza orbitę planety.

Palpatine był zachwycony. Nie dość, że Vader zabił Jedi i opanował planetę to jeszcze dostarczył niewolników oraz ostatecznie przekroczył granicę Ciemnej Strony. Teraz korzysta z niej bez żadnych zahamowań. Vader staje się postacią szanowaną przez oficerów Imperium oraz pokazywaną w Holonecie. Bail, Mon Mothma i królowa Breha rozmawiają na temat polityki Imperatora i pojawienia się nowej zaufanej osoby - Lorda Vadera, jeszcze gorszego niż Sate Pestage. Zdecydowali, że najlepiej nie występować tak jawnie przeciwko Palpatine'owi, jak w przypadku Petycji Dwóch Tysięcy. Obi-Wan pije w kantynie Anchorhead, z Holonetu dowiaduje się, że jego były uczeń przeżył i jest zakuty w ciemną zbroję. Następnie ruszył ulicą i dyskretnie obserwował Owena, Beru i małego Skywalkera...

Zawartość

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 22 listopada USA 9780345477323 Del Rey 336 stron Druk (twarda) 25,95 USD
2005, 22 listopada USA 9780739323946 Random House Audio - Audiobook 29,95 USD (CD)
2005, 22 listopada USA 9780739333167 Random House Audio - Audiobook 14,98 USD (cyfrowy)
2006, 6 czerwca Polska 9788324125265 Wydawnictwo Amber 328 stron Druk (miękka) 29,80 PLN
2006, 27 czerwca USA 9780345477330 Del Rey 368 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2008, 26 sierpnia
(w The Dark Lord Trilogy)
USA 9780345485380 Del Rey 1104 stron Druk (miękka) 22,00 USD
2011, 28 czerwca USA 9780307795816 Del Rey 368 stron Ebook 7,99 USD
2011, 28 czerwca
(w The Dark Lord Trilogy)
USA 9780307795915 Del Rey 1104 stron Ebook 13,99 USD
2013, 24 stycznia (wydanie II) Polska 9788324142347 Wydawnictwo Amber 302 strony Druk (miękka) 13,99 PLN

Ciekawostki

 • Książka jest podzielona na pięć części. Ich nazwy to kolejno:
  • Oblężenia planet Odległych Rubieży
  • Emisariusz Imperatora
  • Imperialne Centrum
  • Kashyyyk
  • Epilog
 • Do książki nawiązuje seria komiksów Mroczne czasy

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne