Atak na świątynię Jedi (19 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Atak na świątynię Jedi
Konflikt Wojny klonów
Data 19 BBY
Miejsce Coruscant, świątynia Jedi
Wynik Zwycięstwo Imperium Galaktycznego.
Strony
Zakon Jedi Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Siły
Straty
Niemal wszyscy Jedi (nieliczni uciekli) Wiele klonówAtak na świątynię Jedi, znany też jako Operacja: Knightfall lub Noc Płomieni[1], miał miejsce w ostatnim dniu wojen klonów. Był zainicjowany przez Palpatine'a, któremu członkowie Zakonu Jedi mogli stanąć na drodze do przejęcia władzy w galaktyce. Szturm szybko przerodził się w masakrę i zakończył się wymordowaniem niemal wszystkich obecnych w świątyni członków Zakonu.

Historia

Przygotowania

Nie mam wątpliwości, że twoje klony będą najgroźniejszymi żołnierzami, jakich znała galaktyka. Kiedyś przyczynią się do zniszczenia Jedi.
— Hrabia Dooku, werbując Jango Fetta na pierwowzór klonów.[2]
Darth Sidious – inicjator i pomysłodawca Operacji Knightfall.

Będący ukrywającym się Lordem Sithów Palpatine, przygotowując swój plan, mający pozwolić mu przejąć władzę w galaktyce, zdawał sobie, sprawę, iż niezbędnym będzie zniszczenie Zakonu Jedi oraz wybicie wszystkich jego członków. Organizując na Kamino armię klonów za pośrednictwem hrabiego Dooku zadbał o to, aby wśród Instrukcji Awaryjnych znalazł się Rozkaz 66, przewidujący eksterminację rycerzy. Przygotowując się do wprowadzenia tej fazy planu w życie Sidious opracował projekt akcji pod kryptonimem Knightfall, przewidującej szturm na świątynię Jedi.

Trwające niemal trzy standardowe lata wojny klonów miały m.in. za zadanie zniszczyć wizerunek Jedi w oczach społeczeństwa oraz położyć kres zaufaniu mieszkańców galaktyki wobec członków Zakonu. W tym celu Jedi mieszani byli w dwuznaczne moralnie konflikty, jak np. bitwa o Jabiim. Eskalacja konfliktu doprowadziła do tego, iż nawet służące u boku rycerzy klony zwątpiły w swoich przełożonych – do takiej sytuacji doprowadziły m.in. misja szpiegowska Quinlana Vosa [3] oraz zdrada Ponga Krella [4].

Pojedynek między Mace'em Windu, Sidiosuem i Skywalkerem.

W trzydziestym miesiącu wojny hrabia Dooku, na polecenia Dartha Sidiousa, wycofał większość wojsk Konfederacji Niezależnych Systemów na Zewnętrzne Rubieże. Przekonani o swojej przewadze oficerowie WAR rozpoczęli wielką kampanię, mającą na celu zniszczenie umocnionych pozycji armii droidów. W rzeczywistości działania te miały na celu rozproszenie wojsk Republiki, co miało ułatwić klonom wykonanie Rozkazu 66. Oblężenia planet Zewnętrznych Rubieży zaabsorbowały większość Jedi, co sprawiło, że w świątyni na Coruscant pozostała jedynie garstka członków Zakonu.

Darth Sidious, oficjalnie rozpoczynający Czystkę Jedi.

Kiedy na Coruscant przyszłą wiadomość o śmierci generała Grievousa, Anakin Skywalker poinformował o tym fakcie Palpatine'a. Ten ujawnił młodemu Jedi swoją ukrytą tożsamość. Kiedy Skywalker poinformował o tym fakcie mistrza Windu, Jedi wraz z Kitem Fisto, Agenem Kolarem i Saesee Tiinem próbował aresztować Sitha. W wyniku walki Jedi zginęli, a Anakin Skywalker przeszedł na ciemną stronę Mocy stając się Darthem Vaderem. Zaraz po tym wydarzeniu Sidious wydał klonom rozkaz 66, a Vader poprowadził szturm na świątynię Jedi, wcielając w życie Oprację Knightfall.

Przebieg

Najpierw pójdziesz do ich Świątyni. Zaskoczymy ich. Zrób, co trzeba, Lordzie Vader! Nie wahaj się, nie okazuj litości! Inaczej ciemna strona nie da ci dość sił, żeby ocalić Padmé.
— Darth Sidious, zlecający Vaderowi wykonanie Operacji Knightfall.[5]
Żołnierze-klony 501 Legionu, walczący z Jedi w świątynnych korytarzach.

Lord Vader wyruszył do świątyni Jedi na czele 501 Legionu – Sidious zadbał o to, aby w potrzebnej chwili żołnierze tej elitarnej formacji stacjonowali w stolicy. Kiedy Sith podszedł do wrót świątyni, odźwierny Jurokk, nie wyczuwający w Skywalkerze ciemnej strony, zaczął gorączkowo wypytywać o to, co się stało. Kiedy Jedi zdradził, że Shaak Ti znajduje się w swoich kraterach, Skywalker zamordował mistrza Jedi i wpuścił klony do środka[6]. Walki w kompleksie szybko przerodziły się w rzeź. Klony zaczęły mordować wszystkich napotkanych Jedi. Podczas gdy żołnierze 501 Legionu walczyli z napotkanymi na korytarzach członkami Zakonu, Skywalker zakradł się do sali posiedzeń Rady Jedi, gdzie ukrywała się grupa młodzików, m.in. Sors Bandeam. Vader zamordował dzieci bez żadnych skrupułów. Następnie dotarł do kolejnej grupy młodych Jedi, chronionych przez wybitnego szermierza, Cina Dralliga. Po krótkim pojedynku Jedi poległ, a Vader i klony wymordowali pozostałych padawanów. Kolejnym istotnym posunięciem był atak na bibliotekę zakonną. Podczas szturmu Vader zabił Jocastę Nu. Scenę tę ujrzała Sha Koon, którą zaraz zaczęły ścigać dwa klony. Kel Dorianka odepchnęła je Mocą i przeszła tajnym przejściem do podziemi[7]. Tymczasem inni Jedi usiłowali zniszczyć jak najwięcej zbiorów biblioteki. Vader wraz z klonami starał się ich powstrzymać, licząc, że posiadane przez Zakon dane na temat Sithów pomogą mu w zgłębianiu ciemnej strony. Sidious nie poinformował go, że większość tych danych została umyślnie dostarczona w ręce rycerzy przez Sithów, gdyż dane te były fałszywe. W końcu klony zdołały przejąć bibliotekę. Widzący beznadziejność sytuacji Jedi zaczęli uciekać ze świątyni. Poza Shą Koon i Shaak Ti udało się to m.in. Jaxowi Pavanowi i Laranth Tarak [1]. Fakt ten spowodował zamieszanie na całej Coruscant, ponieważ klony z Gwardii Coruscańskiej patrolowały ulice, ścigając Jedi[8].

Wybuchła rebelia, ale już opanowaliśmy sytuację.
— Komandor Appo do senatora Baila Organy.[5]
Zett Jukassa, raniący komandora Appa.

W trakcie walk w świątyni dowodzący 501 Legionem komandor Appo wraz z kilkoma żołnierzami zabezpieczał lądowisko świątynne. W pewnym momencie na miejsce przyleciał senator Bail Organa, żądający wyjaśnienia sytuacji. CC-1119 złożył pobieżny raport i skłonił Alderaańczyka do opuszczenia terenu świątyni. W tym momencie na lądowisko wbiegł Zett Jukassa, usiłujący uciec śmigaczem Organy. Padawan zabił kilku żołnierzy i ciężko zranił komandora Appa, został jednak zabity przez sierżanta Foxa. Zaskoczony Organa zaczął uciekać swoim śmigaczem, a Fox polecił klonom wypuścić polityka. [6]

Kiedy walki ustały, na miejsce przybył Lord Sidious, który pochwalił Vadera za wykonanie zadanie i polecił mu lecieć na Mustafar, aby zgładzić członków Rady Separatystów. [5]

Skutki

Mówi się, że walki pochłonęły tysiące ofiar.
Kapitan Salvo do komandosa Climbera, podczas rozmowy o walkach w świątyni.[9]
Tłum, obserwujący palenie zwłok Jedi przed głównym wejściem świątyni (z prawej strony Kai Hudorra i Noirah Na).

Po zakończeniu walk klony wykorzystały świątynny nadajnik do rozesłania sygnału, wzywającego Jedi na Coruscant. Posunięcie to miało na celu zwabienie w pułapkę tych członków Zakonu, którzy uniknęli eksterminacji w wyniku Rozkazu 66. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu, podczas którego Palpatine proklamował Imperium Galaktyczne i ogłosił się Imperatorem, Yoda i Obi-Wan Kenobi włamali się do świątyni i zmienili nadawany kod na sygnał ostrzegawczy dla Jedi. Po przejrzeniu nagrań monitoringu odkryli, iż Anakin Skywalker stał się Sithem.

Około dwa dni po Nocy Płomieni, po dokonaniu spisu zabitych Jedi, klony zaczęły palić zwłoki rycerzy przed głównym wejściem świątyni, gdzie zgromadził się wielki tłum gapiów. Wśród nich było kilku Jedi, m.in. Kai Hudorra, Noirah Na, Dass Jennir i Koffi Arana. Inny padawan, nie mogący wytrzymać drastycznego widoku rzucił się do ataku na klony, pilnujące wejścia do Świątyni. Zdołał zabić jednego klona, po czym został rozstrzelany. [10]

Zabezpieczone w bibliotece dane, m.in. wzorce genetyczne wszystkich rycerzy w Zakonie, zostały później wykorzystane przez klony podczas trwającej Czystki.

Ciekawostki

  • Według Pogromu Jedi jednym z członków Zakonu, którym udało się uciec ze świątyni podczas ataku klonów, był Even Piell. Dane te przestały być kanoniczne po premierze sześćdziesiątego czwartego odcinka serialu Wojny klonów, w którym postać Lannika została uśmiercona.
  • Knightfall to w języku angielskim zbitka dwóch wyrazów: knight, oznaczającego rycerza, oraz fall - upadek. Wymowa słowa knightfall jest identyczna do wymowy wyrazu nightfall, oznaczającego zmrok.

Galeria

Zobacz także

Przypisy

Źródła