Jax Pavan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy Jedi. Zobacz też: Inne osoby o imieniu/nazwisku Jax.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: rozbudowę obecnej treści oraz dodanie informacji z drugiej i trzeciej części trylogii Noce Coruscant.

Jax Pavan
Data i miejsce narodzin: 39 BBY, Coruscant
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Kolor włosów:
  • Brązowe
  • Czarne (farbowane)
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Jax Pavan był rycerzem Jedi i synem Lorna Pavana, żyjącym na przełomie er republikańskiej i imperialnej. Przeżył rozkaz 66, a w początkowym okresie istnienia Imperium Galaktycznego, wraz ze swoimi kompanami, wspierał ruch oporu Whiplash. Musiał się jednak wciąż ukrywać, ze względu na to, że był w posiadaniu rzadkiego kryształu, pyronium, którego poszukiwał nieustannie Darth Vader. Jax Pavan władał mieczem świetlnym o niebieskim ostrzu.

Biografia

Młodość

Gdy Jedi odkryli umiejętności Jaxa w posługiwaniu się Mocą, zabrali go do świątyni Jedi, by rozpocząć szkolenie. Został padawanem Evana Piella. W młodości Pavan związał przyjaźnie z wieloma członkami Zakonu. Miał okazję rozmawiać także z Anakinem Skywalkerem. Skywalker zwierzył mu się, iż jego mistrz, Obi-Wan Kenobi, podobnie jak inni Jedi, nie doceniają jego umiejętności oraz wiedzy o Mocy. Wtedy też Jax zauważył w Anakinie przebłyski ciemnej strony.

Czystka Jedi

Gdy kanclerz Palpatine, będący w istocie Mrocznym Lordem Sithów, wydał rozkaz 66, Pavan uczestniczył w obronie Świątyni, na którą atak przeprowadzili szturmowcy z 501 Legionu. W ostatniej chwili, Jax zdołał uciec. W obliczu zagłady Zakonu, zmuszony był podjąć pracę łowcy nagród, służąc Huttowi Rokko.

Jakiś czas później, dostarczył Huttowi cereańskiego oszusta, Toha Reva Chryyksa. Zanim jednak Hutt zdołał go przesłuchać, Chryyx zatrzymał krążenie krwi w swoim organizmie, tym samym popełniając samobójstwo. Niezadowolony Rokko nie zamierzał zapłacić Jaksowi za jego usługi. Odszedł, zostawiając ochroniarzom zadanie pozbycia się Pavana. Mężczyzna wyszarpnął Mocą blastery od strażników, a następnie uciekł do swojego mieszkania. Spakował się w najwyższym pośpiechu. Choć przez chwilę odczuwał utratę połączenia z Mocą, jednak to była chwilowa utrata. Podczas ucieczki, na korytarzu natrafił na grupę szturmowców, których pomógł Jaxowi powstrzymać Nick Rostu. On przekazał mu informację o śmierci mistrza Piella. Jak się okazało, za nim Even Piell umarł, przekazał Jaksowi zadanie: miał on odnaleźć droida 10-4TO znanego, jako Robalooki.

Robalooki

Po przekazaniu wiadomości, Rostu odszedł pozostawiając Pavana samego. Jakiś czas później, Jax spotkał Laranth Tarak, paladynkę, której opowiedział o swym zadaniu. Pavan doszedł do wniosku, że powinni udać do Rokko. Wiedział, iż Hutt ma do swej dyspozycji licznych szpiegów, którzy mogliby z łatwością odnaleźć Robolookiego.

"Jestem I-Five. Przysłał mnie twój ojciec."
I-5YQ do Jaksa Pavana.

W tym samym czasie, Den Dhur i I-5YQ, poszukujący Pavana, dowiedzieli się o jego pracy dla Rokko. Sullustanin obmyślił plan, dzięki któremu mieli nadzieję dotrzeć do Jedi. Den sprzedał I-5 gangsterowi, zachęconego perspektywą posiadania androida potrafiącego grać w sabaka. W międzyczasie, Jax i Laranth zdołali dotrzeć do Hutta. Mimo iż Rokko wiedział, że oboje są Jedi, przyjął ich i zgodził się na udzielenie pomocy w znalezieniu zaginionego droida. Gdy mężczyzna i Twi'lekanka umyli się i odświeżyli, odczekali aż Hutt zaprosi ich do siebie. Gangster przysłał nowo nabytego droida: I-5YQ, który oznajmił Pavanowi, że był przyjacielem jego ojca. Hutt, widząc, że I-Five zna Jaksa, uznał, iż jest to intryga uknuta przeciw niemu. Rozkazał zabić Jedi oraz Dhura. W odpowiedzi, android zagroził, że przepali na wylot cenne obrazy z Nal Hutta, które umieszczone były w pokoju Rokko. Przerażony gangster rozkazał strażnikom oddać Jedi ich wyposażenie. Chwilę później, Pavan, Tarak i ich nowi sprzymierzeńcy dokonali ucieczki. W pogoń za nimi ruszył droid strażniczy firmy Arakyd Industries. I-Five zatrzymał go, zawalając na niego sklepienie za pomocą ultradźwięków. Jax nie akceptował I-5, z powodu jego więzi z ojcem Jaxa, Lornem Pavanem. Lorn Pavan nie uważał I-Five za droida, lecz za przyjaciela. Gdy cała czwórka wyszła z pałacu Hutta, Jax dezaktywował droida i odszedł razem z Laranth. Den Dhur aktywował I-Five i oboje ruszyli za Jedi. Gdy Jedi zorientowali się, że droid i były reporter zmierzają ku nim, Pavan spróbował użyć perswazji Mocą na sullustanina, mówiąc mu, aby odszedł i wziął ze sobą robota. Reporter oburzony sztuczką Pavana, odrzekł, że widział tysiące razy, jak Barrissa Offee używa tej sztuczki, aby wpłynąć w kojący sposób, na pacjentów. Jax odparł z żalem, że Barrissa nie żyje.

Książę Xizor

Jakiś czas później Jedi, reportera i droida zaatakowały PJW. I-Five znalazł czółna repulsorowe, którymi polecieli. Jax i I-Five w jednym, a Laranth i Den w drugim, Jax zwabił jedną PJW do wieżowca z silnym polem repulsorowym, przez co PJW uderzyła we wspornik wieży reklamowej. Laranth zestrzeliła jedną PJW i dzięki wspaniałym manewrom Dena, zniszczyła silnik drugiej, przez co zaczęła ona spadać. Jax doleciał do ślepej uliczki, po drugiej stronie ulicy czekała na nich druga PJW, Jedi sięgnął po moc lecz nic nie znalazł. Rozkazał I-Five lecieć w stronę PJW. Gdy byli w pobliżu statku Jax zniszczył silniki i kadłub PJW mieczem świetlnym. Jax skontaktował się z Laranth, która pochwaliła Dena, Jax również powiedział, że I-Five jest niezły. Gdy cała czwórka się spotkała, przyszedł do nich Nick Rostu i powiedział, że wie gdzie jest 10-4TO. Jax nie wiedział, że były major był szantażowany przez Dartha Vadera. Vader rozkazał Rostu odnaleźć Jaxa Pavana i dać Vaderowi znak o miejscu jego pobytu, jeśli Nick nie spełnił by żądań Sitha ten zniszczył by jego Gošht. Gdy Jedi, reporter, droid i były Major dotarli do 10-4TO, droid był pod kontrolą księcia Xizora. Jax zauważył tam również Nedijanina Kairda. Lecz znowu Pavan utracił kontakt z mocą. Mimo pogoni Xizor uciekł. Jednak I-Five za pomocą czujników węchowych odnalazł Xizora.

Zdziczałe Miasto

Książe poleciał do dzielnicy fabrycznej, lecz jego laboratorium zostało zdemolowane przez zdziczałe droidy. Grupa Jaxa ruszyła za Xizorem i 10-4TO. Znaleźli się w laboratorium, zaatakowali ich tam zdziczałe droidy. Jax nie umiał jednak nawiązać kontaktu z Mocą. W tym czasie Rostu uciekł od pozostałej czwórki i wezwał Dartha Vadera, spotkał Xizora i opowiedział mu, gdzie są Jedi. W tym czasie Jedi zniszczyli owe zdziczałe droidy. Nick oszołomiony feromonami Fallena, nie oporował, gdy 10-4TO zaatakował zaskoczonych Jedi. Jax obudził się po jakimś czasie, I-Five był dezaktywowany, Laranth nieprzytomna, a Nick Rostu trzymany przez Robolookiego. Den Dhur był skuty kajdankami. Jax usłyszał jak Nick mówi: "Zu Woohama!" Było to hasło do przejęcia kontroli nad 10-4TO. Wywiązała się walka, Dhur włączył I-Five, który wydał oszałamiający dźwięk. Gdy wszyscy doszli do siebie po wstrząsie wywołanym dźwiękiem, zauważyli, że nie ma 10-4TO. Jax posłał I-Five, aby odszukał droida. Nick Rostu leżał nieprzytomny pod ścianą. Dał on mu bicz świetlny. Pavan stoczył pojedynek z Xizorem, który walczył mieczem świetlnym Jaxa. Jax przegrywał pojedynek, lecz gdy Xizor wyrzucił bicz z ręki Jaxa. Pavan nagle nawiązał kontakt z Mocą i użył jej przeciw Xizorowi. Po uwolnieniu reportera i Laranth, okazało się, że reaktor, który znajduje się w pobliżu, niedługo wybuchnie. Nick powiedział Jaxowi o tym, że Vader się zbliża. Jax poświęcił swój miecz świetlny, który powinien przyśpieszyć wybuch reaktora, w ten sposób Jax chciał zatrzeć ślady swojej obecności. Gdy uciekali do statku zaatakowali ich szturmowcy, jednak udało im się uciec. Zabrali ze sobą Kairda, który wspomógł ich finansowo oraz Haninuma Tyk Rhinanna, byłego adiutanta Dartha Vadera. Na pokładzie statku Jax poprosił I-Five, aby ten opowiedział mu o jego ojcu.

Zabójstwo Vesa Volette'a

Po ostatnim starciu z Darthem Vaderem, Jax dalej zajmował się przemycaniem istot po za Imperialne Centrum. Tym razem o pomoc prosiła go Dejah Duare, partnerka Caamasjańskiego artysty Vesa Volette'a. Po spacyfikowaniu przez armię imperatora Caamasu - ojczystej planety Caamajsanina, Dejah bała się o życie swoje i swojego partnera. Jedi zdecydował się pomóc Zeltronce i wraz z nią podążył na spotkanie z artystą. Na miejscu okazało się jednak, że Ves leżał martwy w swojej pracowni. Po chwili na miejsce zbrodni przybył prefekt policji sektora Pol Haus. Jax nie chcąc wzbudzić podejrzeń złożył zeznania i poinformował Hausa, że został wynajęty przez Dejah Duare jako ochroniarz. Po rozmowie z Dejah i I-Five Pavan postanowił rozpocząć własne śledztwo i znaleźć zabójcę artysty. Ves Volette zajmował się tworzeniem rzeźb świetlnych, a jego dzieła były uważane za jedne z najpiękniejszych i najdroższych, dlatego też Jax postanowił poszukać zabójcy wśród klientów Caamasjanina. Jednymi z pierwszych istot, które zostały przesłuchane byli baron Vlacan Umber i jego żona Kirma. Baron był wielkim fanem, wielbicielem i kolekcjonerem sztuki Volette'a. Vlacan posiadał w swojej kolekcji pokaźną ilość dzieł Caamasjanina. Podejrzenia padały na wielu kolekcjonerów, złodziei i fałszerzy, zabójcą, jednak okazał się niespodziewanie robot protokolarny Baronostwa Umber serii 3PO. Robot zabił artystę ponieważ nie mógł znieść bólu, jaki czuła jego pani, widząc jak iskrzy między Dejah i baronem. Android nie chcąc przynieść rodzinie swoich państwa większej hańby przepalił swoją sieć neuralną. I-Pięć stwierdził, że robot nadaje się tylko na złomowisko. W czasie rozwoju akcji Jax próbował zbudować nowy miecz, niestety cały czas brakowało mu kryształu skupiającego. Pewnego dnia Pavan otrzymał od kapitana Typho miecz świetlny o czerwonej klindze. Kapitan z Naboo zdobył ten miecz wygrywając walkę z Aurą Sing.

Poszukiwany

Lordowi Vaderowi w poszukiwaniach Jaxa pomagali imperialni inkwizytorzy i wynajęta później przez Vadera łowczyni nagród Aurra Sing.

Aurra Sing

Lord znalazł Aurrę w kopalni marmuru na Oovo IV. Vader wypróbował umiejętności swojej podwładnej i ocenił, że jest odpowiednią osobą do odszukania Pavana. Aurra pilnie obserwowała wydarzenia oraz znalazła przyjaciół Pavana, to właśnie dzięki nim dotarła do samego Jedi. Sing dopadła Jaxa i Laranth Tarak w jednym z tuneli. Rozwinęła się walka w czasie, której Laranth została poważnie ranna. Jax resztkami sił walczył z łowczynią. Dzięki sprytowi jednak pokonał Sing, wyłączył pole, które chroniło istoty przed wpadnięciem do środka. Kobieta została pochłonięta przez maszynę.

Źródła